Wykonano pierwszy krok w kierunku stworzenia „mówiącej” gazety

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Fizycy z Uniwersytetu w Michigan stworzyli lekkie, elastyczne urządzenie o grubości papieru, które może stanowić pierwszy krok w tworzeniu najnowocześniejszych gadżetów, takich jak składany głośnik, czy nawet mówiąca gazeta.

 

Pod koniec ubiegłego roku zespół badawczy Sepulvedy zademonstrował nową technologię – generator nanogeneracyjny FENG, który został zaprojektowany do ładowania elastycznej elektroniki.

 

Urządzenie zostało stworzone z płyty silikonowej, na którą nałożono kilka arkuszy materiału przyjaznego środowisku, zawierającego cząstki srebra i polipropylenu. FENG odtwarza energię elektryczną poprzez przetwarzanie odebranej energii mechanicznej, na przykład podczas ruchu.

Później naukowcy postanowili sfinalizować FENG, dodając do niego nowe funkcje. Odkryto, że materiał może zostać zastosowany do stworzenia mikrofonu, przechwytującego wibracje z dźwięków, a następnie przekształcając je w prąd, a także do stworzenia głośnika.

„Stworzyliśmy pierwszy ultra cienki, elastyczny czujnik, który może przekształcać energię mechaniczną w prąd i na odwrót” – powiedział autor projektu, profesor Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, Nelson Sepulveda.

Wykonano już flagę Uniwersytetu Michigan, która podczas powiewania odtwarza hymn szkoły. Naukowcy wierzą, że pewnego dnia ich wynalazek przyczyni się do powstania mówiącej gazety, z którą będzie można wchodzić w dyskusje.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika ajwaj

Co chwila to powstają nowe

Co chwila to powstają nowe narzedzia do przekazywania inormacji, a tu kuźwa media nie mają nic ciekawego do powiedzenia.
Taki paradoks: coraz lepsze pudełka elektronicznie napędzane światłem, ruchem, pierdem, brzdąkające melodyjki za pomocą kosmicznych technologii - a w środku niezmiennie gówno.

Portret użytkownika ???

To dobitny przykład że

To dobitny przykład że darmowy prod (np. elektrony/fotony) każdy może mieć i czerpać go wszędzie.

Poziom energii zależny jest o materiałów (chemia) i struktur - np. są w przestrzeni (ziemskiej) a nas nie zabijają.

Przy odpowiedniej technice (zamknięciu obiegu, który będzie się dopełniał otoczeniem i ruchem), można poprawić urządzenia na "prąd elek." które nie wymagają sporej energii a działają tak samo jak te "stare", lecz wydajniej przy zachowaniu optymalnej temperatury - wystarczy odpowiednio nadać strukturę (micro) materiałowi.

Skomentuj