Naukowcy wskazują na zależność między zaburzeniami w korze przedczołowej a psychopatią

Kategorie: 

Źródło: Kadr z filmu pt.: "Lśnienie"

Dane pozyskane w wyniku przeprowadzonego skanowania mózgu kryminalistów sugerują, że psychopatia jest w pewien sposób powiązana z nieprawidłowościami w korze przedczołowej. Dzięki tego typu badaniom istnieje możliwość, że w przyszłości będzie można przewidzieć skłonność danej osoby do popełnienia przestępstwa.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin–Madison zeskanowali mózgi 124 skazańców w zakładzie karnym w stanie Wisconsin. Z pomocą Skali Obserwacyjnej Skłonności Psychopatycznych, narzędzia diagnostycznego, sprawdzono tendencje antyspołeczne poszczególnych kryminalistów. Okazało się, że zachowania psychopatyczne miały związek z powiększoną objętością szarej materii w korze przedczołowej, odpowiedzialnej między innymi za planowanie, podejmowanie decyzji, pamięć roboczą i uczenie się, oraz z większą łącznością w subregionach kory przedczołowej.

 

Co prawda nie można jednoznacznie stwierdzić czy osoba z zaburzeniami w korze przedczołowej jest bardziej psychopatyczna i może stanowić zagrożenie dla otoczenia, lecz nie jest to pierwsze badanie, które wskazuje na taką zależność. W 2012 roku, do podobnych wniosków doszedł Michael Koenigs z Uniwersytetu Wisconsin–Madison.

"Odkryliśmy, że więźniowie wyróżniający się najbardziej impulsywnymi i antyspołecznymi cechami psychopatycznymi mieli największą ilość szarej materii w korze przedczołowej. Wykazaliśmy również, że aktywność mózgu pomiędzy różnymi obszarami w korze przedczołowej była silniejsza u tych osób. Ogólnie rzecz biorąc wyniki badań wskazują, że osoby z psychopatią mają nieprawidłową strukturę i funkcję kory przedczołowej. Te nieprawidłowości mogą mieć związek z deficytem w samokontroli i prospołecznym podejmowaniu decyzji wśród tych osób" - powiedział Cole Korponay.

Aby potwierdzić powyższy związek należy przeprowadzić kolejne badania. Przyszłe testy mogą wskazać na czynniki genetyczne i środowiskowe, które mogą mieć wpływ na nieprawidłowy rozwój korzy przedczołowej u osób z zachowaniami psychopatycznymi.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Groot

Nie pamiętam już dokładnie

Nie pamiętam już dokładnie gdzie to czytałem, ale jacyś inni naukowcy twierdziili, że istnieje zależność między długośćią nosa a psychopatią. Czyli im dłuższy i bardziej garbaty nos tym osobnik jest bardziej psychopatyczny.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika debaucher

Kolo,też tak miałem!

Kolo,też tak miałem!
Co do psycholi...Była kiedyś nauka zwana frenologią,według niej cechy psychopatyczne można było stwierdzić po kształcie czaszki.Dlatego jestem za Lol Mierzyć różnym makronom i angelom kąt twarzowy,wyjdzie Szydło z worka...:)))))))))))))))))))

Każdy ma z tego życia dokładnie tyle,ile SAM sobie weźmie.

Skomentuj