Nowa metoda może pozwolić przewidywać wielkie trzęsienia ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Międzynarodowy zespół badawczy, któremu przewodzili naukowcy z japońskiego Nagoya University, analizował potężne wstrząsy sejsmiczne, które występowały w przeciągu ostatnich 100 lat w strefie subdukcji na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Wyniki badań mogą zapewnić nam możliwość przewidywania przyszłych zdarzeń pod powierzchnią ziemi.

 

Specjaliści pozyskali i przeanalizowali informacje na temat wstrząsów z 1906, 1942, 1958, 1979 i 2016 roku, powstałych fal tsunami na Pacyfiku oraz fal sejsmicznych, zarejestrowanych przez stacje monitorujące w Ekwadorze i Kolumbii. Naukowcy uznali, że ten region, gdzie płyta Nazca podsuwa się pod płytę południowoamerykańską, to dobra lokalizacja aby sprawidzić zależność między lokalizacją i wielkością pęknięć na granicach płyt a aktywnością sejsmiczną.

Źródło: USGS

Badacze wykazali, że konkretne pęknięcie wyzwoliło jedno trzęsienie ziemi z 1906 roku. Z kolei wstrząsy sejsmiczne z 1942 i 2016 roku miały związek z pęknięciami, które znajdują się w innej lokalizacji.

Źródło: Nagoya University

Dzięki powiązaniu wstrząsów z poszczególnymi pęknięciami w konkretnych lokalizacjach na granicach płyt naukowcy będą mogli oceniać zagrożenia związane z gromadzeniem się ciśnienia, oszacować prawdopodobną częstotliwość występowania trzęsień oraz przewidzieć nadchodzące niebezpieczeństwa, związane z aktywnością sejsmiczną. Wyniki badań zostały opublikowane w Geophysical Research Letters.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj