Dziwaczny ciemny kształt na satelitarnym zdjęciu Morza Arabskiego

Kategorie: 

Źródło: NASA/Terra

Należący do NASA satelita Terra, wykonał niezwykłe zdjęcie satelitarne. Widać na nim kontur Morza Arabskiego, w które wdziera się coś co wygląda na "ciemne macki". W rzeczywistości jest to bardzo rzadkie zjawisko, które naukowcy nazywają Sunglint, co oznacza z angielskiego „blask słońca”.

 

Sunglint to zjawisko występujące, gdy światło słoneczne odbija się od powierzchni spokojnego oceanu lub morza. Kiedy satelita wykonuje zdjęcia gładkiej powierzchni wody, światło odbija się niczym w lustrze, sprawiając wrażenie, że znajdują się tam jakieś ciemne kształty. Wystarczy, że powierzchnia wody na skutek wiatru nieco się pofaluje i tego typu efekty nie dają już tak spektakularnych widoków. 

Z satelity zdjęcia zawierające efekt Sunglint zwykle wyróżniają się tym, że mają pas jasnego światła w środku obrazu. I w tym przypadku to naturalne zjawisko można zaobserwować w dolnej, środkowej części, przylegającej do Morza Arabskiego. To co jest w tym przypadku nietypowe, to układ ciemnej i jasnej cześci wód, które w tym przypadku i z tej perspektywy dają tak niezwykły efekt świetlny.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ascendant 149

Tak zwana "woda stojąca" na

Tak zwana "woda stojąca" na morzu ... hmm ... Nigdy nie słyszałem o takim zjawisku na morzu. Owszem w zbiornikach wodnych, w kałużach ale o spokojnym lustrze wodnym na morzu... Smile no chyba, że blisko przepływa jakiś okręt widmo ale wtedy powinna wystąpic także mgła. A tu nie ma :-)))).

Portret użytkownika poo

Sama nasa przyznaje ze ich

Sama nasa przyznaje ze ich fantastyczne zdjecia to jedynie artystyczna wizja. To co widzimy to retusz. Zarys lądu wygenerowany teksturami a jako woda - zdjecie zachmurzonego nieba odbijającego sie w tafli jeziorka czy sadzawki. Przejrzyjcie na oczy. Nie ma satelit, na tej wysokosci nagrzewalyby sie do 2000 celciusza i bylyby gotującymi sie glutami metali. Proznia to izolator. Ale na oddawanie ciepła, a nie jego pobieranie.

Skomentuj