Naukowcy przepowiadają los tropikalnych lasów deszczowych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Lasy deszczowe są często nazywane płucami naszej planety, dzięki zastępowaniu tlenem atmosferycznego dwutlenku węgla. Naukowcy martwią się, co stanie się z lasami, gdy nastąpi wzrost temperatury oraz opadów.

 

Przez długi czas ekolodzy wierzyli, że do pewnego stopnia wzrost opadów prowadzi do lepszego wzrostu lasów, jednak w przypadku 2438 mm opadów na rok może wystąpić ryzyko zalania ekosystemu oraz spowolnienia tempa wzrostu roślin.

 

Pracując na półwyspie Osa w Kostaryce, badacz Philip Taylor zaczął kwestionować to założenie. Odnotował 4,877 mm opadów rocznie na terenie jednego z najbardziej produktywnych lasów na Ziemi, co wyraźnie przeczy wcześniejszym koncepcjom. 

Zaintrygowany Taylor spędził cztery lata syntezując dane na temat temperatury, wzrostu drzew oraz składu gleby w lasach tropikalnych na terenie 42 krajów. Badania wykazały, że lasy o temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza stanowią jedynie 5 % biomu tropikalnego.

 

Badacz nie neguje jednak negatywnego wpływu zmian klimatycznych na lasy tropikalne. W krótkim okresie czasu, badania wykazały, że susze w dorzeczu Amazonki spowodowały już dużą śmiertelność drzew. Konsekwencje tych zmian wymagają jeszcze zbadania, jednak las reaguje na zmiany w opadach w sposób niejednoznaczny.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Dr nałk

Prosimy Admina o konsekwencję

Prosimy Admina o konsekwencję. Najpierw podaje prawidłowo 2438 mm, a w chwilę później pisze o 4,877 mm, czyli 4 mm i 877 tysięcznych mając zapewne na myśli 4877 mm. Przecinek w Polsce oddziela część ułamkową liczby. Można grupować liczby np. 4 877 przez oddzielenei spacją dla lepszej czytelnosci przypuszczalnie w tym celu wstawił przecinek.

Skomentuj