Stworzono pierwsze na świecie drzewo genealogiczne psów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Udomowione psy zostały wyhodowane w niezliczonej ilości ras, rozmiarów oraz umaszczeniach. Jednak dopiero teraz badacze zdecydowali się na stworzenie ich szczegółowego drzewa genealogicznego. W ciągu dwóch dekad zespół naukowców zebrał próbki genetyczne 161 ras psów.

Przez większą część ludzkiej realacji ze zwierzętami, psy były wykorzystywane jedynie do celów praktycznych. Dopiero stosunkowo niedawno, w ciągu ostatnich około 300 lat, czworonogi zaczęły być wybierane na podstawie ich cech estetycznych.

Źródło: pixabay.com

Naukowcy prześledzili jak niektóre rasy zostały wykorzystane do tworzenia kolejnych. Okazało się między innymi, że pochodzące z Chin mopsy są jednymi z pierwszych ras małych psów, które miały wpływ na kształtowanie się wielu ras europejskich. Zebrane dane mogą także informować o zdrowiu zwierząt. Wiele chorób genetycznych, występujących u takich ras, jak border collie lub owczarki australijskie, jest efektem niewłaściwego krzyżowania ras w przeszłości.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Bulldog

No ale gdzie to drzewo jest?

No ale gdzie to drzewo jest? W lesie? Co to za naukowcy nad tym pracowali?  Nie ma tu nawet jednego konkretu żeby szukać na własną rękę :/ i tym samym wyrażam niezadowolenie z artukułu na Waszej stronie ( a zdarza się to naprawdę rzadko ). 

Portret użytkownika Medium

Najbardziej ceniona ze

Najbardziej ceniona ze względu na przydatność rasa to owczarek niemiecki. Ten choruje głównie na reumatyzm i ma słabe stawy biodrowe. To co mnie razi w tej rasie to fakt, że sylwetka zdrowego owczarka niemieckiego jest z punktu chora. Jego podwinięty, obniżony zad to obraz genetycznie zestresowanego, przestraszonego zwierzęcia. Nie lubię owczarków niemieckich i uważam je za ofiary działania człowieka.

Skomentuj