Rozwiązano tajemnicę krwawiącego lodowca na Antarktydzie

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Grupa amerykańskich naukowców z pomocą specjalnie zaprojektowanego radaru rozwiązała zagadkę krwistej wody wypływającej z jednego z lodowców na Antarktydzie. Naukowcy usiłowali wyjaśnić przyczynę dziwnego koloru wody od odkrycia tego miiejsca w 1911 roku. 

 

Krwisty kolor wody wypływającej z tak zwanego lodowca Taylora, może świadczyć o emisji wody bogatej w związki żelaza. Woda staje się wyraźnie czerwona zwłaszcza po kontakcie z powietrzem, poprzez utlenianie. Eksperci zbadali ten lodowiec za pomocą specjalnej metoda radarowej, która wykorzystuje dwie innowacyjne anteny - jedną do przekazywania impulsów, a drugą do ich odbioru. Dzięki nowoczesnej technologii udało się niemal zajrzeć do wnętrza lodowca.

 

Co zaskakujące, okazało się, że woda może pozostać w stanie ciekłym w warunkach takich jakie panują w ekstremalnie zimnym lodowcu. Krwista woda wypływająca w Antarktyce, jest ściśnięta pod dużym ciśnieniem na głębokości poniżej lodowca i ma ponad dwa miliony lat. Dokładny skan frontu lodowca Taylora pozwala na zrozumienie zachodzących tam procesów.

Źródło: Wikimedia Commons / Zina Deretsky / US National Science foundation (NSF)

Za pomocą radaru, naukowcy byli w stanie określić źródło pochodzenia niezwykłej czerwonej wody. Stwierdzono, że może ona pozostawać w stanie płynnym nawet w warunkach ekstremalnego zimna, co dotychczas uważano za niemożliwe. Woda w jakiś sposób oddaje ciepło gdy zamarza, co de facto topi otaczający ją spód zimnego lodowca. To dlatego ciecz jednak wycieka pod spodem dodatkowo zabarwiając przy okazji lód na krwisty kolor. 

Podejrzewa się, że ten niezwykły kolor przypominający krew to w istocie coś bliższego rdzy, a konkretnie pochodzi z tlenków żelaza, które są zapewne wynikiem jakiegoś cyklu metabolicznego. Po analizie chemicznej wody i jej składu izotopowego, naukowcy udowodnili, że ten krwisty kolor wynika, z obecności mikroorganizmów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Co za bełkot. Żelaza w wodzie

Co za bełkot. Żelaza w wodzie nie znaleziono. Za to są jakieś mikroorganizmy. Pustaki pojechały z radarem i odkryły pustkę w swoich zakutych pałach.

PS 1

Coś odkryli, tylko nie wolno o tym mówić stąd ten okropny bełkot. Druga możliwość jest taka że sens został całkowicie utracony podczas przekładu. Zródła newsa brak.

PS 2

Wysłać tam ortodoksów, napewno odkryją że tam pod lodowcem leży i krwawi: a) Ziemia b) Jezus c) Matka Boska d) Allach e) Jahwe f) Lenin g) Zelda. Dlatego należy podnieść podatki i wywołać wojnę po to by wylać w ofierze dużo krwi.

Głosuj za
9
Portret użytkownika Nazwisko lub pseudonim

chłopaki - po co tyle gadania

chłopaki - po co tyle gadania? Dawajcie tu jak w dym i pokazujcie się gdzie tylko macie ochotę. No, może tylko nie zmaterializujcie się nagle w wc bo tam w skupieniu i odosobnieniu wiele mięśni musi synchronicznie pracować hmm..na sukces, ale gdziekolwiek indziej - materializujcie się bez skrępowania Smile

Skomentuj