Rosja wprowadza zakaz importu win z Czarnogóry z powodów politycznych

Kategorie: 

Źródło: Flickr/oc fernando/CC BY-ND 2.0

Czarnogóra wydała w środę komunikat dotyczący decyzji Rosji o zakazie importu produktów od największego z producentów win tego państwa bałkańskiego. Jej zdaniem jest to decyzja polityczna spowodowana zabiegami Czarnogóry, które mają na celu włączenie państwa w struktury NATO.

 

Według producenta win Plantaze władze Kremla zabroniły importu alkoholu z powodu niedoskonałości sanitarnych – bałkańska firma zaprzeczyła jednak prawdziwości tych oskarżeń. „Eksportujemy wina do 42 krajów świata, w tym do niejednego państwa posiadającego o wiele wyższe standardy kontroli jakości, i nigdy nie mieliśmy problemów tego typu.”

 

„To jasne, że decyzję tą podjęto w kontekście członkostwa w NATO” - powiedział czarnogórski premier, Dusko Markovic. Dodał również, że „rosyjscy obywatele stracili możliwość kosztowania najlepszych win” z powodu „irracjonalnej polityki swojej władzy.”

Czarnogóra ma zostać członkiem NATO do końca tego roku, a jej parlament zbierze się w piątek w celu podjęcia ostatecznej decyzji w tej kwestii. Rosja wyraziła głęboki sprzeciw przeciwko tej decyzji, opisując członkostwo tego państwa w zachodnim sojuszu jako „głęboki błąd.”

 

Aż 620 tysięcy obywateli Czarnogóry wyznaje prawosławie, dlatego Moskwa uznaje jej teren za swoją naturalną strefę wpływów, którą musi chronić ze względu na religijne braterstwo.

 

Dyrektor Plantaze Milutinovic powiedział dziennikarzom, że 20 procent eksportu ich win z reguły wyjeżdża do Rosji – w ciągu ostatnich lat było to około 10 milionów butelek – co oznacza, że sankcje tego typu ze strony Kremla mogą okazać się katastrofalne w skutkach dla producenta win.

 

Przystąpienie Czarnogóry do NATO wzmocniłoby jego pozycję na Bałkanach – aktualnie należą do niego w tym regionie państwa takie jak Grecja, Chorwacja i Albania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Portret użytkownika Ostatni Sprawiedliwy

Religijne braterstwo. Czyli

Religijne braterstwo. Czyli Ruskei trzymają sie swojej starej zasady - "Rosja jest tam, gdzie but sowieckeigo żołnierza" Smile W moim mieście jest kościól prawoslawnych. Czy mam sie bać, że Putin wkroczy pod haselkiem "ochrony swoich obywateli"(którzy de facto maja obywatelstwo polskie? Smile ) Co za nacja...

Portret użytkownika U_P_Adlina

rusofobia doprowadza cię do

rusofobia doprowadza cię do szaleństwa !!.........Pod róznymi hasełkami to agresji dokonują głównie uSSmańśkie zbiry ze swoimi klakierami !!.........Wytrzeźwiej !!..............A jak czarnogóra chce do bandyckiego nato, to niech jego członkom sprzedaje swoje wino !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj