Gra komputerowa pomogła zrozumieć jak drapieżniki rozpoznają kamuflaż zwierząt

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ponad 30 tysięcy ludzi, którzy w ramach eksperymentu grali w gry komputerowe pomogli zrozumieć w jaki sposób drapieżniki manipulują postrzeganiem barw by rozpoznać kamuflaż swoich ofiar. Specjaliści z Exeter University zwrócili uwagę na zwierzęta z dychromatycznym wzrokiem i postanowili zbadać w jaki sposób ich zdolność wpływa na wykrywanie zdobyczy.

 

Większość zwierząt widzi dychromatycznie, z czego ludzie, niektóre ssaki oraz niektóre ryby widzą trychromatycznie. Ptaki potrafią zobaczyć promieniowanie, które wykracza poza granice widzialności ludzkiego wzroku, odróżniają także kolory, które dla ludzi są identyczne.

 

Naukowcy chcieli zrozumieć, w jaki sposób cechy wzroku wpływają na zdolność zwierzęcia do upolowania ukrytej zdobyczy. Podczas gry występowały różne fotografie, a uczestnicy eksperymentu wchodzili w rolę drapieżników o różnych cechach wzroku, które mają odnaleźć zakamuflowane zwierzę. W ciągu kilku sekund gracz musiał znaleźć cel na obrazie i wskazać go kursorem.Okazało się, że osoby posługujące się tychromatycznym wzrokiem znajdowały zakamuflowane zwierzęta w takim samym tempie, co osoby widzące dychromatycznie. Chociaż wzrok dychromatyczny posiada bardziej ograniczoną gamę kolorów, to może on lepiej identyfikować różnice między światłem a ciemnością. Wyniki badania pokazują, że rola percepcji koloru w celu wykrycia zamaskowanych obiektów jest bardzo trudna do określenia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Nazwisko lub pseudonim

"Ponad 30 tysięcy ludzi,

"Ponad 30 tysięcy ludzi, którzy w ramach eksperymentu grali w gry komputerowe pomogli zrozumieć w jaki sposób drapieżniki manipulują postrzeganiem barw by rozpoznać kamuflaż swoich ofiar."

Chyba nie przeba specjalnie przekonywać, że ten "sukces" odnosi się do zastosowań wojskowych.
W świetle tego wojskowego sukcesu szczególnie smutno brzmi brak informacji o sukcesie w projekcie, gdzie w ten sam sposób gracze pomagali projektować białka pomagające przy zwalczaniu między innymi raka.

Głosuj za
7

Skomentuj