Naukowcy będą śledzić pojawianie się nowych kraterów na Półwyspie Jamał

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Na półwyspie Jamał zainstalowano specjalne czujniki sejsmiczne. Instrumenty pomiarowe pomogą naukowcom w śledzeniu, badaniu i przewidywaniu niebezpiecznych procesów podziemnych, w tym powstawanie nietypowych wcześniej  kraterów, które zaczęły się nagle pojawiać przed kilkoma laty. 

 

Sejsmiczne czujniki umieszczono w odwiercie wykonanym w wiecznej zmarzlinie. Autonomiczny rejestrator zdarzeń pozostaje na powierzchni i powinien zapisywać wszystkie anomalie sejsmiczne w promieniu 200 km. Zapowiedziano, że później zostaną zainstalowane jeszcze dwa takie czujniki sejsmiczne, aby nic nie umknęło uwadze ekspertów. 

W ciągu ostatnich trzech lat na Jamale zlokalizowano kilka kraterów, które nagle pojawiły się w wiecznej zmarzlinie. Większość z nich jest teraz całkowicie zalana wodą. Najbardziej znanym z nich jest krater Batagaika z okolicy miejscowości  Bowanenkowo, który ma 35 metrów głębokości i 40 metrów średnicy.

Eksperci podejrzewają, że kratery powstają na skutek rozmrażania się wiecznej zmarzlinie, co uwalnia metan związany pod powierzchnią ziemi w postaci hydratów. Z powodu ciepła kolejne obszary Arktyki podlegają powarznym przeobrażeniom, a kratery są tylko tego widocznym dowodem. 

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Bee

A na onecie Prof.pacynka w

A na onecie Prof.pacynka w wywiadzie, ze rtec jest bardzo niebezpieczna, a w skrocie wszystko przez c. Wymieniajac kraje, ktore zanieczyszczaja rowniez nasz....jakims cudem nie wspomnial ani razu o zanieczyszczeniu delikatnie piszac z fukusz...bo przeciez to nie istotny pkt programu...mial byc nalot na wegiel, a nie prawdziwa historia co sie dzieje ponad to..

Kabaret tego swiata przebija wszystko...

Portret użytkownika rety

Skupiał się na rtęci w

Skupiał się na rtęci w powżywieniu i w pyle czy tylko z pyłu?.  Ale o rtęci w szczepionkach której ilości wielokrotnie przekraczają normy opracowane dla wchłaniania jej przez układ pokarmowy a nie przez wsztyknięcie, nie wspomniał chyba ani razu?!.

Portret użytkownika Logika

Jakie obszary Arktyki?

Jakie obszary Arktyki? Przecież Syberia nie wchodzi w skład Arktyki. Po drugie aby powstał taki krater to pod spodem powinna być o wiele większa komora. Ulatniający się gaz przedostaje się w punkcie gdzie materiał który go trzyma jest najsłabszy a nie całą swoją objętością. Po trzecie jak by nie patrzeć bardzo równe są ściany tego krateru.

Portret użytkownika Tomas

Jeśli coś się zapada ,

Jeśli coś się zapada , przykładem są zapadliska, to ściany nie są tak idealne wyporelowane. Oczywiście woda może się do tego przyczynić ale nie widać na zdjęcia żeby spływała woda po ścianach.

Skomentuj