Stworzono urządzenie zdolne do ekstrakcji wody z pustynnego powietrza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedobór słodkiej wody jest poważnym problemem środowiskowym. Ilość wody jest ograniczona z powodu zmian klimatycznych oraz zwiększonych potrzeb ludzkości. Niektóre kraje korzystają wyłącznie z nieodnawialnych źródeł wody, więc kwestia znalezienia dodatkowych źródeł niezbędnej do życia substancji staje się z roku na rok coraz bardziej istotna.

 

Nowy projekt Stanów Zjednoczonych opiera się na konstrukcji metalowo-organicznych związków, zawierających jony metali, które posiadają porowatą strukturę, zdolną do zatrzymywania płynów lub gazów. Urządzenie zostało stworzone przez zespół naukowców pod kierunkiem chemika Omara Yagi, który pracuje nad nim od 1990 roku.

W 2014 roku zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracował nowy materiał na podstawie cyrkonu oraz kwasu adypinowego, który jest zdolny do pochłaniania pary wodnej. Cząsteczki pary wodnej, obecne w powietrzu, były pochłaniane i skupiane w specjalnym zbiorniku.

 

W ciągu 12 godzin prototyp zbiera około 2,8 litra wody, przy względnej wilgotności powietrza od 20 do 30 %. Jest to bardzo niski wskaźnik wilgotności powietrza, nawet na Saharze średnia wilgotność waha się od 30 do 50 %. Dodatkowo zespół badawczy pracuje nad udoskonaleniem swojego urządzenia, które ma docelowo zbierać dwa razy więcej wody w tym samym czasie.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (4 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika arni998

Niedawno widziałem w tv

Niedawno widziałem w tv urządzenie do skraplania wody z powietrza.Zbudowane było chyba z ogniw peltiera i posiadało taki stożek po którym spływała skroplona woda.Nie mogę znaleźć nazwy tego urządzenia,jakby ktoś wiedział o co mi chodzi to proszę napisać.

Portret użytkownika ajwaj

"Nie mogę znaleźć nazwy tego

"Nie mogę znaleźć nazwy tego urządzenia,jakby ktoś wiedział o co mi chodzi to proszę napisać."

Prosze bardzo: skraplacz wody na ogniwach peltiera. Mam nadzieję, że pomogłem Wink
P.S. Fajnie by było gdyby te ogniwa miały większą sprawność...

Portret użytkownika Czarny Olo

Apropo. Nie polecam tych

Apropo. Nie polecam tych  ultradzwiękowych. Generują one pył wodny. Urządzenie generuje koloid wody w powietrzu. Pokonuje on barierę krew-mózg. Czyli wszystko co w wodzie rozpuszczone też tam trafia.

Portret użytkownika ajwaj

Wydaje mi się, że to

Wydaje mi się, że to rozwiązanie na przestrzeni lat przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jeżeli jest jakiś stan równowagi przy tych 30-50% wilgotności, to jeżeli masowo zabierze się tą wilgoć to zaczną zdychać resztki roślin i zwierząt. A chyba to nie jest celem, żeby miliony ludzi miało po litr wody dziennie siedząc w głodzie na milionach km^2 sterylnego pisaku. To może być tylko doraźne rozwiązanie, a na dłuższą metę może mogliby uruchomić (chyba największe na świecie) podziemne zbiorniki słodkiej wody...tylko że wtedy od razu zjawiłaby się cocacola+pepsi i inne pasożydy i momentalnie wyłączyliby z naturalnego obiegu tą wodę butelkując ją i wywożąc na inny kontynent.

P.S. A w Europie niedługo woda będzie bardziej poszukiwana niż złoto, a za wykopanie własnej studni będzie się szło do więzienia. Nie dlatego, że klimat się zmieni czy coś - po prostu koncerny swoją polityką doprowadzą do tego, że próba pozyskania wody z deszczówki, powietrza, własnej studni - będzie karana brutalnie jak fałszowanie pieniędzy.
 

Skomentuj