Rzadkie zjawisko optyczne nad Londynem - smugi kondensacyjne w kolorach tęczy

Kategorie: 

Źródło: Twitter/Adam Grey

Mieszkaniec Londynu, Adam Grey, zdołał uchwycić niezwykłe zjawisko optyczne związane z awiacją. Rezultatem jest wspaniała seria zdjęć przedstawiająca jasne, opalizujące smugi kondensacyjne, które niczym tęcza, pojawiały się za samolotami, podchodzącymi do lądowania na lotnisku Heathrow w stolicy Wielkiej Brytanii. 

 

Zdjęcia zostały zrobione z ziemi, gdy samoloty przelatywały nad domem fotografa, który znajduje się w południowym Londynie. Jest on usytuowany akurat na ścieżce podejścia jednego z najbardziej zatłoczonych lotnisk świata. 

Na zdjęciach widać niesamowite efekty tęczy występujące wokół skrzydeł lądujących maszyn. Dzieje się tak, gdy słońce znajduje się w kontakcie z zamrożonymi cząsteczkami pary wodnej, które ciągną się za takim statkiem powietrznym podczas obniżania wysokości.

Powstawanie takiego zjawiska jest możliwe tylko wtedy gdy samolot znajduje się na odpowiedniej wysokości i pod odpowiednim kątem widzenia względem obserwatora. Te warunki zostały spełnione dla fotografa, który zauważył dziwne optyczne efekty będąc w swoim ogrodzie i wykonał serię dokumentujących to fotografii.

 

Zjawisko to powstaje, gdy światło trafia na szlak kondensacji samolotu - chmurę pary i cząstek sadzy, które są emitowane przez silnik. Białe ślady kondensacji często są rozproszone w ciągu kilku minut, ale czasami może się zawiesić w powietrzu na wiele godzin. 

Cząsteczki wody tworząc „ogon” samolotu składają się z milionów kryształów lodu. Występują tam kryształy o różnych wielkościach i kształtach. Różne wielkości mają różne właściwości optyczne i tworzą różne kolory w reakcji ze światłem słonecznym. Kiedy promienie wpadają do takiego kryształu, są załamywane pod różnymi kątami, dzięki czemu smugi kondensacyjne zyskały żywą gamę kolorów.

 


 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Foxtrot

Szok panie admin. Poziom

Szok panie admin. Poziom "dziennikarstwa" niższy niż w TVP. Piszesz o smugach kondensacyjnych za silnikiem a na zdjęciach pokazujesz coś zupełnie innego. To co widać na zdjęciach to obszar podciśnienia nad płatem, w którym na skutek adiabatycznego rozprężania na moment wykrapla się para. Aż tak łatwo pomylić to ze smugami konensacyjnymi !??? No ale żeby to wiedzieć i zinterpretować trzeba mieć elementarną wiedzę o lotnictwie. Wiedza na poziomie "komisji macierewicza" to zdecydowanie za mało.

Portret użytkownika Angelus

Gamoniu, nie wiesz nawet na

Nie wiesz nawet na czym polega adiabatyczne wykraplanie... Opisywane zjawisko polega owszem na adiabatycznym zjawisku, ale w nienaturalnym środowisku, czyli chemitralowym.

Stąd owa tęczowa otoka.

 Nie mydl oczu tu czytającym...

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Autentyczne ??

Autentyczne ??

Łaaa ! No to jeszcze lepiej. A tak się wszyscy cieszą z "ekologicznej" energii. Niemcy od tego odchodzą. Temat geotermii w Polsce leży i czeka na "zaoranie" łupkami. A Polak stoi i patrzy ogłupiały co mu jeszcze ten zaje.isty system zachodni ma do zaoferowania.

A czemu taki ogłupiały? Np. temu :

https://www.tajemnice-swiata.pl/zakazane-432hz/

I tak z każdej strony trucie łba i reszty ciała. A ludzie co? Nic. Pałą trzeba !!! Prosto w łeb !! " Bo mądrej głowie dość pałką w łeb".

11976

Portret użytkownika wuhan

to już 2 kłamliwy artykuł z

to już 2 kłamliwy artykuł z kolei na waszym blogu.1 był o korei pół.teraz to.dla waszej świadomości.to co widać za samolotami to efekt przechodzenia przez chmurę pozostawioną przez chemtrails .

smugi kondensacyjne zawsze znikają po kilku minutach,a to co na niebie widzimy w postaci niby smugi wiszącej przez kilka godzin to właśnie chemtrails.ta smuga się zaczyna rozmywać właśnie po 1 lub 3 godzin i twoży właśnie chnurę w której jest tyle syfu że aż czasami świeci.wiecie o tym bo już wcześniej pisaliście o mosanto,chemtrails czy geoinżynierii.wasze artykuły były naprawdę solidne,teraz zaczeliście podawać wiadomości jak w tvn,polsacie itd.

 

Skomentuj