Izrael zagroził zniszczeniem syryjskiej obrony przeciwlotniczej

Kategorie: 

Źródło: sk.wikipedia.org

Ostatni nalot przeprowadzony przez izraleskie siły powietrzne w pobliżu Palmiry pokazuje wyraźnie, że praktycznie nikt nie liczy się już z rządem w Damaszku. Syria stała się polem walki między różnymi mocarstwami, które prowadzą swoje gry wojenne kosztem niezależności i niepodległości tego państwa.

 

Syria została podzielona na strefy, które są kontrolowane przez wojska kilku państw - armię Assada, Rosję, Turcję, Hezbollah + Iran oraz Kurdów + Stany Zjednoczone. Dodatkowo w wojnę angażują się różni "rebelianci", którzy w rzeczywistości realizują czyjeś interesy, np. Arabii Saudyjskiej, Jordanii czy Izraela. Wszyscy zapomnieli, że wojna toczy się na terenie państwa, które miało prawo (dziś już nie ma) to samostanowienia. Każda ze stron traktuje opanowane terytoria jak własne podwórko.

 

Turcja i Izrael pozostają obecnie najbardziej agresywnymi graczami. Ostatnio izraelskie samoloty wojenne po raz kolejny naruszyły przestrzeń powietrzną Syrii, zapuściły się w głąb kraju i uderzyły w cele naziemne w pobliżu Palmiry. Podczas ucieczki, syryjscy żołnierze uruchomili przeciwlotniczy system rakietowy S-200 i zaczęli strzelać do intruza. Państwowe media podają, że jeden samolot został zniszczony, zaś drugi uległ uszkodzeniu, czego nie potwierdza Izrael.

 

Myśliwce powróciły do kraju, a wraz z nimi rakiety wystrzelone przez syryjską armię. Pociski zbliżyły się do Izraela i zostały przechwycone przez tarczę antyrakietową Strzała 3. System po raz pierwszy został wykorzystany do zniszczenia nadlatujących rakiet.

 

Reakcje na to wydarzenie są co najmniej dziwne. Przede wszystkim, nikogo nie obchodzi to, że Izrael znów naruszył przestrzeń powietrzną sąsiedniego państwa. Władze Syrii ostrzegały w przeszłości, że będą reagować na tego typu agresywne zachowania. Jednak Minister Obrony Izraela Avigdor Lieberman dał do zrozumienia, że to Syria zachowuje się agresywnie i ostrzegł, że następnym razem syryjskie systemy obrony przeciwlotniczej zostaną zniszczone.

"Ingerencja w syryjską wojnę domową nie jest w naszym interesie, ani po stronie Assada ani przeciw niemu. Nie jest w naszym interesie aby walczyć z Rosjanami. Naszym głównym problemem jest transfer zaawansowanej broni z Syrii do Libanu. Dlatego za każdym razem, gdy namierzymy próbę przemycenia przełomowej broni, będziemy reagować aby temu zapobiec. Nie będzie żadnego kompromisu w tej sprawie. [...] Następnym razem, jeśli syryjska obrona przeciwlotnicza będzie działać przeciwko naszym samolotom, zniszczymy ją. Nie zawahamy się. Bezpieczeństwo Izraela jest ponad wszystkim" - powiedział Avigdor Lieberman.

"Bezpieczeństwo Izraela jest ponad wszystkim" - również ponad bezpieczeństwem Syrii? Z jakiegoś powodu nikogo nie oburza to, że izraelskie samoloty latają sobie nad Libanem lub Syrią. Rząd w Jerozolimie twierdzi, że nie chce dopuścić do sytuacji, w której libański Hezbollah wejdzie w posiadanie broni, która zostanie w przyszłości użyta przeciwko Izraelowi.

 

Pretensje Liebermana wskazują, że między izraelskim a rosyjskim rządem obowiązuje jakaś umowa. Wygląda to tak jakby Putin dał przyzwolenie na bombardowanie bojowników Hezbollahu. W odpowiedzi na ostatnie naloty, rosyjskie MSZ wezwało izraelskiego ambasadora z Moskwy. Wiceminister Spraw Zagranicznych Michaił Bogdanow wyraził tylko "zaniepokojenie". Można założyć, że w zamian za możliwość atakowania Hezbollahu na terenie Syrii, Izrael zgodził się aby zostawić Assada w spokoju. Ten z kolei, jak pokazuje sytuacja, musi się dostosować...

 

Źródła:

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4937427,00.html

http://www.presstv.ir/Detail/2017/03/20/515035/Russia-summons-Israeli-envoy-Syria

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

dokładnie o tym samym

dokładnie o tym samym pomyślałem, że to takie rozgrywanie Iranu, bo Syria zachowuje się w takich sytuacjach jak by była chłopcem do bicia, a nie niepodległym państwem. izraelskie operacje lotnicze i naloty na terytorium Syrii powinny być jednoznaczne z wypowiedzeniem wojny przez izrael, jakimś dziwnym trafem tak nie jest...a gdzie sojusznicy...dziwne

Portret użytkownika sceptyyk

Te żydowskie naloty to ściema

Te żydowskie naloty to ściema - Syria ma potężnego sojusznika - Rosję   Smile    Rosja ma zainstalowane w Syrii   najlepsze na  świecie systemy przeciwlotnicze S-300 i S- 400. W promieniu ich skutecznej brony nawet latawiec się nie prześliżnie  :))))                                                                                                                     Znalezione obrazy dla zapytania rosyjskie systemy przeciwlotnicze w syrii

Portret użytkownika UPAdlina

hehehehe !!..........Wielo

hehehehe !!..........Wielo-nickowy mendak znowu dał głos !!...........Żyjesz juz tylko urojeniami i marzeniami mendak !!...........uSSmania w Syrii stoi w kąciku i cichutko pochlipuje z żalu !!..........hehehehe!!..........A ty mendak, jak obłąkany adolf w 1945 wydawał rozkazy nieistniejacym armiom, tak ty widzisz Rosję na smyczy uSSmanii !!........Skończyło się babci sranie mendak !!..........uSSmanii nie słucha coraz więcej krajów, które poczuły, że degenerat słabnie !!........Filipiny, Egipt czy Turcja to najlepsze przykłady !!...........Żyj dalej marzeniami mendak !!...........Tylko to ci pozostało !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Wlodi

Porzuc sputnik - idz do ludzi

Porzuc sputnik - idz do ludzi. Gdzie slucha? - wszedzie! Albo jest tak skaba ze nic nie moze... ale potegi - egipt, fikipiny i oblakany erdogan... tury moze i maja moc ale puki co zachowuja sie w ruskim stylu - duzo slow, malo dzialania. USA w syrii to juz dawno po cichu rozgrywaja swoje i to tak jak chca ciemnoto. A rusek idzie postrzelac...

Portret użytkownika UPAdlina

mendak, juz ci mówiłem, że

mendak, juz ci mówiłem, że pomarzyc i pofantazjowac możesz !!...........I tylko to ci jeszcze zostało, bo rzeczywistość na szczęście jest inna, niż twoje zwyrodniałe imaginacje !!.........W Syrii uSSmany nic nie rozgrywają, tylko stoją w kącie postawione tam przez Rosję, a ich opłacani brodaci zwyrole dostają łupnia na wszystkich frontach !!..........Tu nie chodzi, że filipiny, czy egipt to nie potęgi, tylko o to, że coraz więcej krajów przestaje wykonywać polecenia uSSmańskiego bandyty i zaczyna współpracę z Rosją i Chinami !!...........Dalej pójdzie jak w efekcie domina mendak, a ty będziesz juz mógł tylko płakać razem ze swoimi banderowskimi ziomalami !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj