Tkaniny syntetyczne powodem zanieczyszczeń mórz i oceanów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W morzach i oceanach zbiera się rocznie około 1,5 tony drobinek plastiku, pochodzących tylko z tkanin syntetycznych. Większe i bardziej zauważalne, plastikowe odłamki, zanieczyszczające wody, są znacznie łatwiejsze do odłowienia. Tymczasem badania przeprowadzone przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) pokazują, że 30 % z 9,5 miliona ton zanieczyszczeń w oceanach, to tworzywa sztuczne. Jest to powód śmierci tysięcy morskich stworzeń, które umierają w wyniku zatrucia chemicznego.

 

Drobinki pochodzą z różnych źródeł, w tym z kosmetyków zawierających peeling. Jednak w chwili obecnej głównym źródłem zagrożenia dla oceanów stały się włókna syntetyczne, które tworzą miliony mikrocząsteczek, gdy materiał ma kontakt z wodą.

 

Codzienne czynności, takie jak mycie się, pranie lub prowadzenie samochodu, w znacznym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczania oceanów. W przyszłości mogą one mieć katastrofalny wpływ na stan organizmów morskich oraz zdrowie ludzkie.

Ekolodzy zachęcają kupujących do wypełniania swoich szaf ubraniami wykonanymi z tkanin pochodzenia naturalnego, jak bawełna, wełna, len oraz jedwab, zamiast tkanin syntetycznych. Zwraca się także uwagę na fakt, że producenci pralek mogą pomóc w ochronie oceanów, instalując specjalne filtry, które nie pozwolą przedostawać się mikroplastikowi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika novi

"W morzach i oceanach zbiera

"W morzach i oceanach zbiera się rocznie około 1,5 tony drobinek plastiku"

Półtorej tony to bardzo mało
No... chyba, że jest to półtora miliona ton (jak napisano w źródle)

Głosuj przeciw
-19
Portret użytkownika lill

Sklep zmieniałąm wielokrotnie

Sklep zmieniałąm wielokrotnie. Ostatecznie znalazłam źródełko ze 100% naturalnymi tkaninami i ubrania szyję sama. Inna sprawa ze nie dysponuję laboratorium w którym mogłabym potwierdzić tą stuprocentowość, a co do niektórych tkanin mam co do tego wątpliwosci.

Skomentuj