Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze bije nowe rekordy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Przez ostatnie dwa lata zawartość dwutlenku węgla w atmosferze wzrastała w niespotykanym dotąd tempie. Pomimo opinii sceptyków, klimatolodzy uważają obecny stan rzeczy za bardzo niepokojący.

W ubiegłym roku stężenie dwutlenku węgla w atmosferze osiągnęło 405,1 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza. Przez pięć ostatnich lat obserwowano roczny wzrost emisji CO2 o co najmniej dwie cząsteczki na milion, co uważa się za niespotykaną prędkość, twierdzi Peter Tance, główny specjalista z Global Greenhouse Gas Reference Network.

Tempo wzrostu dwutlenku węgla w ostatniej dekadzie jest 100-200 razy większe od jakiegokolwiek doświadczonego przez Ziemię, jest to także prawdziwy szok dla atmosfery, informują naukowcy. 10 tysięcy lat temu stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wynosiło 280 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza.

CO2 pozostaje w atmosferze przez wiele lat, więc nawet przy zmniejszeniu jego emisji przez Chiny oraz inne kraje, jego globalny średni poziom będzie stale rósł. Naukowcy i klimatolodzy uważają, że to właśnie ogromna ilość dwutlenku węgla, która jest pompowana do atmosfery przez człowieka, prowadzi do nagrzewania się planety.

Ocena: 

3
Średnio: 2.8 (4 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet


Komentarze

Portret użytkownika Henryk Kreuz

To kłamstwo. To nie chodzi i

To kłamstwo. To nie chodzi i ilość CO2 tylko o to ile jest tlenu a ile CO2. Ilość C02 w powietrzu zwiększa się nie tylko z powodu jego emisji, a głównie z tego powodu, że tlen nie jest zużywany w nadmiernje ilości i z powodu zabijania drzew jego ilość nie jest odtwarzana w dostatecznej ilości. Tlen jest jedynym gazem, który nie jest tworzony naturalnie, a jest wytwarzany jest przez świat roślinny, który my systematycznie zabijamy. W ciągu kilku miesięcy w Polsce wycięto wiele milionów starych drzew, a każde wycięte drzewo to ubytek tlenu w powietrzu mniej więcej tyle ile zużywa 4 ludzi. Czy teraz już pojęli skąd dużo CO2 w powietrzu a mało tlenu?

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj