Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze bije nowe rekordy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Przez ostatnie dwa lata zawartość dwutlenku węgla w atmosferze wzrastała w niespotykanym dotąd tempie. Pomimo opinii sceptyków, klimatolodzy uważają obecny stan rzeczy za bardzo niepokojący.

W ubiegłym roku stężenie dwutlenku węgla w atmosferze osiągnęło 405,1 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza. Przez pięć ostatnich lat obserwowano roczny wzrost emisji CO2 o co najmniej dwie cząsteczki na milion, co uważa się za niespotykaną prędkość, twierdzi Peter Tance, główny specjalista z Global Greenhouse Gas Reference Network.

Tempo wzrostu dwutlenku węgla w ostatniej dekadzie jest 100-200 razy większe od jakiegokolwiek doświadczonego przez Ziemię, jest to także prawdziwy szok dla atmosfery, informują naukowcy. 10 tysięcy lat temu stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wynosiło 280 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza.

CO2 pozostaje w atmosferze przez wiele lat, więc nawet przy zmniejszeniu jego emisji przez Chiny oraz inne kraje, jego globalny średni poziom będzie stale rósł. Naukowcy i klimatolodzy uważają, że to właśnie ogromna ilość dwutlenku węgla, która jest pompowana do atmosfery przez człowieka, prowadzi do nagrzewania się planety.

Ocena: 

3
Średnio: 2.8 (4 votes)
Komentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika drako_tr

hehehe ... tylko, że ja

hehehe ... tylko, że ja nigdzie nie napisałem, że nie umiem, czy nie znam... brak reakcji nie oznacza braku wiedzy... :d

No ale skoro twierdzisz, że "teoretyk" jest lepszy od praktyka...to niech Ci będzie :p

ps księża też więcej wiedzą o wychowaniu dzieci niż rodzice...???

Portret użytkownika Vraukolaukas

Sam sobie jesteś winien.

Sam sobie jesteś winien. Zastanawiałeś się co by wyszło z połączenia padliny i Ewy no i masz odpowiedź - dyskusja że hoho. Cieszy mnie, że wykazałem się sprytem i zamiast dorzucać swoje trzy grosze i przyjmować w zamian gnojowice na klate, skorzystałem z dobrych warunków i podszkoliłem się w gwiazdozbiorach. Btw - polecam sobie wieczorami Wenus pooglądać, bo to już ostatnie okazje w tym roku, a i Jowisz rzuca się w oczy o przyzwoitej porze(stąd może te wojownicze nastroje). 

Przy okazji pozdrawiam tych co mnie nie lubią i tych co tylko się ze mną nie zgadzają. Spokojnej nocy. Smile

Eppur si muove...

Portret użytkownika drako_tr

Już sobie wyobrażam, co

Już sobie wyobrażam, co byście w łóżku robili... :d ..rozmawiali sobie w różnych językach... śpiewali po francusku... :d

Jak kiedyś wpadniesz w moją pułapkę..no cóż...do jaskini Cię zawlekę i ... :hura:

W przeciwieństwie do Twojego "idola" Keri, mimo różnicy poglądów, kobietom nie ubliżam, i nie pcham ryja w ich życie prywatne...Twój zacny poliglota zaś wyszedł dziś na zwykłego chama.

Mimo wszystko dobrej nocy Ci życzę.

Strony

Skomentuj