W Arabii Saudyjskiej odbyło się spotkanie pierwszej Rady Kobiet... bez kobiet

Kategorie: 

Źródło: Farhad Harthi/Twitter

Wydawałoby się, że w Arabii Saudyjskiej nadchodzą prawdziwie przełomowe zmiany. Rząd wydał zgodę na powstanie pierwszej Rady Kobiet, co miało poprawić ogólny wizerunek państwa. Jednak wszyscy zgodnie zwrócili uwagę na to, że kobiety nie mogły znajdować się na tej samej sali co mężczyźni.

 

Konferencja odbyła się 13 marca w prowincji al-Kasim. Internet obiegły zdjęcia, przedstawiające uczestników spotkania - wzięło w nim udział 13 mężczyzn. Ze względu na zatwierdzoną prawnie segregację płci, szefowa Rady Kobiet księżniczka Abir bint Salman i pozostałe kobiety przebywały w innym pomieszczeniu ale brały udział w debacie dzięki telekonferencji.

Kobiety w Arabii Saudyjskiej nie posiadają wielu praw i muszą otrzymywać zgodę na studiowanie, podróżowanie, podejmowanie pracy i wyjście za mąż. Pod żadnym pozorem nie wolno im prowadzić samochodów. W kwestii równości płci, Królestwo Saudów wypada prawdopodobnie najgorzej na całym świecie.

W grudniu 2016 roku, kobieta która odważyła się wyjść z domu bez tradycyjnego muzułmańskiego stroju i miała odsłoniętą twarz została zatrzymana przez policję. Wyraźnie oburzona część społeczeństwa domagała się jej egzekucji. Sytuacja ta pokazała, że nawet jeśli rząd wprowadziłby zmiany w kwestii wymaganego ubioru kobiet czy zniósłby segregację płci, to mieszkańcy Arabii Saudyjskiej mieliby spore trudności z przystosowaniem się do zmian.

 

Ocena: 

Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Nazwisko lub pseudonim

Pozostaje tylko rozsiąść się

Pozostaje tylko rozsiąść się wygodnie i oglądać skretynienie, przekupstwo i fanatyzm rozlewające się po świecie, a potem można próbować nie znaleźć się w centrum walk jednych fanatycznych kretynów z drugimi fanatycznymi kretynami.

Skomentuj