Tureccy dyplomaci składają w Niemczech wnioski o azyl polityczny

Kategorie: 

Źródło: Flickr/antenne/CC BY-NC 2.0

W związku z udaremnionym puczem wojskowym, który miał miejsce w lipcu 2016 roku, wielu tureckich dyplomatów zaczęło prosić o azyl w Niemczech. Od lipca do stycznia bieżącego roku, Niemcy otrzymały łącznie 136 wniosków.

 

Media podają, że o azyl polityczny u naszego zachodniego sąsiada proszą dyplomaci z Turcji oraz ich rodziny. Nie wiadomo jednak, czy niemiecki rząd przyznał już komukolwiek azyl. Swój sprzeciw wyraziły już tureckie władze, które wielokrotnie groziły wznowieniem napływu uchodźców do Europy.

 

Z kolei w Grecji przebywa obecnie niewielka grupa żołnierzy, która tuż po udaremnionym zamachu zdołała uciec helikopterem i prosiła o azyl. Turcja domagała się ich wydalenia, na co nie zgodził się Sąd Najwyższy. Również dwóch komandosów, którzy brali udział w nieudanym puczu wojskowym i mieli zabić Erdogana, uciekło do niewielkiego miasta Orestiada z nadzieją na przyznanie azylu.

 

Turcja, gdy zdołała udaremnić zamach stanu, zaczęła otwarcie zwalczać każdą aktywność antyrządową. Zamknięto wielu żołnierzy, zwolniono co najmniej 100 tysięcy urzędników, policjantów, nauczycieli oraz pracowników sądownictwa. Zamknięto niektóre media i aresztowano około 150 dziennikarzy. 16 kwietnia, w kraju odbędzie się referendum, podczas którego mieszkańcy zadecydują czy kraj powinien przejść na system prezydencki, dzięki czemu Erdogan otrzyma jeszcze większą władzę. Kolejną ważną zmianą ma być przywrócenie kary śmierci.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika John Moll

Erdogan wpadł na pomysł, żeby

Erdogan wpadł na pomysł, żeby przejść z systemu parlamentarnego na prezydencki. Otrzymał poparcie większości a w kwietniu odbędzie się referendum, na którym ludzie zadecydują, czy chcą systemu prezydenckiego, czy nie.

Jeśli do tego dojdzie, Erdogan będzie posiadał większe możliwości i większą władzę. Będzie mógł znowu startować w wyborach prezydenckich na dwie kadencje po 5 lat - jego obecna kadencja nie będzie się liczyła. Gdyby wygrywał przyszłe wybory, mógłby zostać prezydentem do 2029 roku, zamiast do 2024 roku.

System prezydencki (prezydencjalizm) – system polityczny w demokracji charakteryzujący się rygorystycznym podziałem (separacją) władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz połączeniem funkcji prezydenta i szefa rządu. W myśl tych zasad prezydentowi (jako organowi władzy wykonawczej) przysługuje pełnia władzy wykonawczej oraz zwolnienie z odpowiedzialności przed parlamentem – pozbawiony zostaje jednak możliwości ustawodawczych. Przykładem prezydenckiego systemu rządów są Stany Zjednoczone oraz liczne republiki południowoamerykańskie.

Skomentuj