Przyczyną masowej śmierci Indian w XVI wieku była salmonella

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W XVI wieku, wkrótce po przybyciu Europejczyków do Nowego Świata, na terytorium współczesnego Meksyku wybuchły tajemnicze choroby, od których zmarło kilka milionów ludzi. Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Jenie w Niemczech odkryli, że przyczyną masowej śmierci Indian stał się bakteria Salmonella enterica. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Norwegii sugerują, że patogen mógł „przyjść” do Meksyku wraz z Europejczykami, pisze Nplus1.

 

 


W lutym 1519 hiszpański konkwistador Hernan Cortes, dowodzący 600 żołnierzami, wylądował na wybrzeżu współczesnego Meksyku. W sierpniu 1521 roku zdobył stolicę Azteków i ogłosił terytorium kolonią imperium hiszpańskiego. Do momentu przybycia Cortesa żyło tam 22 miliony ludzi. W 1545 roku w Meksyku zaczęła się jedna z najgorszych epidemii w historii Nowego Świata. Tajemnicza choroba, którą Indianie nazywali cocoliztli -  trwała do 1550 roku. Według opisów współczesnych, zakażenie objawiało się gorączką, zawrotami głowy, wysypką skórną, a większość ludzi umierała w ciągu kilku dni. Epidemia pochłonęła od 12 do 15 milionów istnień. Zaraza z nową siłą uderzyła w 1576 roku i kolejne 2 miliony pożegnało się z życiem. W rezultacie, na początku XVII wieku miejscowa ludność liczyła około miliona ludzi.

 


Wcześniej naukowcy zakładali, że tajemnicza zaraza mogła być odrą, ospą wietrzną, gorączką krwotoczną lub durem brzusznym. Eksperci z Instytutu Maxa Plancka postanowili zbadać DNA Indian, którzy wyzionęli ducha podczas epidemii lat 1545-1550 i byli pochowani w miejscu Teposcolula-Yucundaa na południu Meksyku. Autorzy zidentyfikowali i przeanalizowali DNA z zębów 24 osób, które zmarły podczas zarazy i pozyskali materiał DNA z zębów pięciu mieszkańców, którzy zmarli przed najazdem Hiszpanów na Meksyk.

 


Naukowcy odkryli w DNA Indian, którzy żyli w „nowym cyklu” DNA gatunku bakterii Salmonella enterica S. paratyfus. Ta infekcja jelitowa może występować w różnych formach, w tym w postaci gorączki z wysypką na skórze i rozwojem zmian ropnych na narządach wewnętrznych. To ciekawe, że w genomie meksykańskich tubylców, którzy żyli przed przybyciem Europejczyków, naukowcy nie znaleźli DNA salmonellozy.

 


Mikrobiologów z University of Warwick we współpracy z norweskimi archeologami odkryli najstarszy przykład paratyfusu C w Europie. Naukowcy zbadali szczątki 33 osób pochowanych między 1100 a 1670 rokiem na cmentarzu w Trondheim w centralnej Norwegii. W szczątkach dziewcząt w grupie wiekowej 19-24 lat, które odeszły z tego świata w latach 1150-1250, znaleziono DNA salmonelli paratyfus S. Wydaje się, że młode kobiety zmarły z powodu sepsy spowodowanej zakażeniem.

 


Naukowcy przeprowadzili analizę filogenetyczną, co pomogło określić wiek i pochodzenie danego patogenu. Okazało się, że czynnik sprawczy paratyfusu C ewoluował od gatunków Salmonelli Typhisuis i Choleraesuis, który zakaża świnie i oddzielił się od swojej linii powiązań około trzech tysięcy lat temu. Europejczycy udomowili świnie w okresie neolitu ponad sześć tysięcy lat temu. Być może bakterie paratyfusu C ewoluowały i były przenoszone ze świń domowych na ludzi. Autorzy badań uważają, że Europejczycy mogli wnieść do Ameryki infekcję, która dotknęła zupełnie nieodpornych na nią Indian.

 


Jednakże, zgodnie ze stanowiskiem Hendrika Poinara – biologa z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie, aby potwierdzić to przypuszczenie, konieczne są dalsze badania Europejczyków i Indian, którzy byli zainfekowani patogenem w tym samym czasie. Czynnik paratyfus C został wyodrębniony w 1916 roku. Bakterie wyizolowano z surowicy krwi u ludzi, cierpiących na infekcje jelit, przypominających dur brzuszny. Paratyfus C jest przenoszony poprzez żywność lub ciecz zanieczyszczoną odchodami zakażonych osób. W rzadkich przypadkach ludzie mogą być nosicielami patogenów. Choroba występuje zwykle w „formie bólu brzucha” wraz z biegunką i wymiotami oraz gorączką lub wysypką na skórze (objawy skórne kojarzone są z tyfusem). Obecnie choroba ta jest powszechna w krajach Afryki i Azji Południowej i Wschodniej. W Europie zakażenia są niezwykle rzadkie.

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika dziadek ze wsi

A kto przywiózł salmonellę do

A kto przywiózł salmonellę do ameryki? ONI SZCZAJĄ I SRAJĄ NAŁOGOWO DO ZBIORNIKÓW WODNYCH TO TRWA JUŻ 2000 LAT JAK WYNALEŹLI TĄ METODĘ. To samo robili zawszeni brudni zasyfiali ''konkwistadorzy'' wysłani z misją rabunkową przez bankiera udającego hiszpana. Popatrz dookoła siebie zobacz kto dziś udaje polaka? Ja mam sąsiada dziadka banderowca czyli sędziego sądu co do dziś dnia zamiast dzień dobry mówi ''kuda'' ... ( куда идти) fajnie co nie?

Portret użytkownika keri

Na zębach nie było śladów

Na zębach nie było śladów mordowania strzelbami, więc nałukofce śmiało i "zgodnie z najnowszymi badaniami" wprowadzają nową historię, historię zębiastą, że Indianie na widok najeźdźców nażarli się czegoś, co ich struło.

Uszkodzeń kości po mordowaniu oczywiście nałukofce nie widzeli, bo ta najnowsza nauka patrzy tylko w zęby.

Skomentuj