W ciągu jednej misji, Indie wyniosły na orbitę 104 satelity

Kategorie: 

Źródło: ISRO

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) świętuje wielki sukces. 15 lutego tuż po północy czasu lokalnego, z kosmodromu na wyspie Sriharikota w Zatoce Bengalskiej odpalono rakietę, która wyniosła na orbitę okołoziemską łącznie 104 satelity. Jest to naprawdę wielkie osiągnięcie, ponieważ poprzedni rekord należał do Rosji, która w 2014 roku, w ciągu jednej misji, wyniosła "tylko" 39 satelitów.

 

Indyjska agencja kosmiczna dokonała tego dzięki swojej wieloczłonowej rakiecie nośnej Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV). Agencja ISRO wyniosła na orbitę satelitę Cartosat-2, przeznaczonego do obserwacji Ziemi, który waży ponad 710 kilogramów. Pozostałe 103 satelity posiadają łączną masę około 660 kilogramów.

Zdecydowana większość z nich, bo aż 88, należy do amerykańskiej firmy Planet (zdjęcie na dole). Kolejne 8 satelit to własność Spire Global - ciekawostką jest to, że obie firmy pochodzą z San Francisco. Wyniesienie tych satelit nie stanowiło problemu ze względu na ich niewielki rozmiar i małą masę.

Źródło: Planet

Indie osiągają zdecydowane sukcesy w rozwoju technologii kosmicznej. W 2016 roku, agencja ISRO odpaliła swoją pierwszą rakietę wielokrotnego użytku RLV-TD. Co więcej, Indie już od kilku lat prowadzą własną misję kosmiczną na Marsie - na orbicie Czerwonej Planety znajduje się sonda Mangalyaan. Kraj chce również przeprowadzić misję na Księżyc, Wenus a nawet na Jowisza.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kleszcz

Niestety, jeden z "youtuberów

Niestety, jeden z "youtuberów" rozwiał wątpliwości co do kształtu Ziemi. Zastanawia mnie jednak, jak to możliwe, że po orbicie "lata" tyle satelit, a w gwieździstą noc jest ich tak mało. A może one po ciemku nie latają? Jeżeli nie mogę wierzy w informacje z YOUTUBE, to patrząc grafikę na GOOGLE, to te satelity powinny mi zasłonić cały kosmos. To o co tu w końcu chodzi?

Naprawdę, mam coraz większe wątpliwości co do kształu Ziemi. Raptem NASA przyznaje się do tego, że wszystko jest grafiką komputerową, że dany obraz powstaje w skutek nałożenia 3 warstw itp itd bla bla

 

Portret użytkownika Sammy Jo

jakieś zdjęcia tych satelit

jakieś zdjęcia tych satelit na orbicie są? Czy jak zawsze tylko wizualizcje? Zdjęcia z takich operacji w tych czasach powinny być formalnością. Każdy ma aparat i trzaska foty nawet w wyrku. Wydawałoby się, że takie przełomowe wydarzenie powinno być uwiecznione na milionie zdjęć i filmów.

Skomentuj