Trwa burza magnetyczna, największy napór nastąpi 8 marca 2012

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Właśnie trwa sporych rozmiarów burza magnetyczna spowodowana wcześniejszymi zjawiskami zachodzącymi na naszym Słońcu. Część z całej serii rozbłysków, jakie widzieliśmy w ciągu ostatnich 3 dni była skierowana w stronę Ziemi a kilku z nich towarzyszyły koronalne wyrzuty masy, które będą omiatać ziemską magnetosferę wiązką plazmy.

 

Już w tej chwili indeks KP sięga poziomu 6. Oznacza to, że możliwe są obserwacje zórz polarnych nawet na niższych wysokościach geograficznych. Jutro planetarny indeks fluktuacji magnetycznych Kp może osiągnąć nawet poziom 8 lub 9. Aktualnie trwająca burzę radiacyjną klasyfikuje się już, jako silną. Napór na ziemskie pole magnetyczne trwa prawie cały czas a to dopiero początek.

 

Spodziewany jest bezpośredni CME, jaki towarzyszył dwóm rozbłyskom X, jakie miały miejsce dzisiaj. Przypomnijmy były to X5.4 oraz X1.3 a plazma z towarzyszącemu im CME powinna dotrzeć do Ziemi w jutrzejsze popołudnie. Symulacja tego koronalnego wyrzutu masy i jego wpływu na Ziemię znajduje się tutaj.

 

Badania prowadzone przez rosyjskich lekarzy wskazały, że liczba ataków serca w czasie burz magnetycznych rośnie niemal dwukrotnie. Obserwuje się o 90% więcej dławicy piersiowej oraz aż o 83% więcej udarów. Wiadomo na pewno, że burze magnetyczne są w stanie wpływać na sieci energetyczne i komunikacyjne, ale są też w stanie powodować szereg innych zakłóceń poprzez zjawisko indukcji. Warto o tym pamiętać w ciągu najbliższych kilku dni.

 

Po bardzo długim okresie względnego spokoju Słońce aż nadto o sobie przypomniało. Zbliżamy się nieuchronnie do końca cyklu i do okresu aktywności słonecznej. Niestety trudno powiedzieć czy nasza gwiazda zachowuje cykl, bo w ciągu ostatnich kilku lat zachowuje się dziwnie. Najlepiej świadczyła o tym wielka aktywność w okresie oczekiwanego „spokoju”, jaką obserwowaliśmy na przełomie lat 2005 i 2006. Właściwie od tych wydarzeń mówienie o cyklach straciło sens. Jednak lepiej dla nas byłoby gdyby Słońce pozostało przewidywalną gwiazdą, za dużo od niego zależy.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kamil

Ciemno to widze pisalem

Ciemno to widze pisalem poprzedni komentarz i wklepalem haslo jakie tam cadptha podalo poprawnie sa takie zaklucenia iz wyskoczyl mi blad systemowy a wszystko dobrze w klepalem, a co do slonca zachowuje sie ono nie naturalnie , jak jusz sa takie nawalnice to co to bedzie puzniej jak maksyma mowi a moze nie taki straszny jak go maluja , zobaczymy pozdro

Portret użytkownika nedzarz1509

To by było chyba na

To by było chyba na tyle...Burza byla tylko G1 ale Kp spadło juz do 4 więc po burzy.inne parametry też lecą w dół więc pozostaje nam się wyspać a nie liczyć na jakieś show które dzisiaj już raczej nie nastąpi.

Małe litery w moich postach,to nie błąd,tylko celowe podkreślenie braku szacunku dla skurwysynów.

Portret użytkownika Janusz77

O 9.00 wyłączyli pomiar

O 9.00 wyłączyli pomiar wiatru, a o 13 pomiary indukcji.Według wykresów NOAA, nie ma teraz zadnej burzy.
Pytanie zasadnicze wiatr słoneczny , który miał uderzyć w pole magnetyczne Ziemi miał mieć prędkość ok 1600 km/sek a w/g monitorów NOAA 300 km/sek.Jak to mozliwe?

Strony

Skomentuj