We Włoszech rośnie aktywność wulkanu Etna

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Po ośmiu miesiącach niemal kompletnej ciszy, znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Sycylii wulkan Etna, zaczynając się budzić. Nad kraterem unosi się stale słup dymu.

Oprócz zadymionego szczytu, jak donoszą świadkowie, doszło też do kilku małych wybuchów. Wulkanolodzy wierzą, że to zachowanie wulkanu Etna, poprzedza rozpoczęcie rzeczywistej gwałtownej działalności, z której był znany w przeszłości. 

Wulkan Etna wznosi się na wysokość 2240 m.n.p.m. i jest to największy wulkan w Europie. Znane są przypadki jego katastrofalnych erupcji z przeszłości. Najbardziej znana jego wybuchowa erupcja miała miejsce w marcu 1669 roku. Trwała on od 4 do 8 miesięcy i zupełnie zmieniła wygląd wybrzeża oraz wpłynęła na życie ponad 100 tysięcy osób.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika andrzej43--

To dopiero początek

To dopiero początek aktywności Etny. Wybuch ktiry został zarejestrowany 27 stycznia potrwa jeszcze kilka dni - przewiduję że do ok 2 lutego. W następnych dniach tj. 3-7luty wystąpi silne trzęsienie ziemi we Włoszech. Następne zagrozenie wybuchem to końec lutego ale ekstremum aktywności Etny wystąpi w ostatniej dekadzie marca. Prognozowaniem aktywności wulkanicznej i sejsmicznej zajmuję sie już ponad 15 lat i wiem co mówię.

 

Skomentuj