Prace nad najpotężniejszym laserem świata wchodzą w nowy etap

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Douglas Muth/CC BY-SA 2.0

W zeszłym miesiącu przeprowadzono test nowego superlasera, jakiego nie posiada żaden inny kraj na świecie. Zaawansowany Petawatowy Laser o Wysokiej Powtarzalności (HAPLS) jest opracowywany przez inżynierów z amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) i pochłonął około 48 milionów dolarów.

 

Prace nad pojektem ELI Beamlines rozpoczęły się w 2012 roku. Jest on realizowany wspólnie przez Instytut Fizyki Akademii Nauk Republiki Czeskiej i Unię Europejską. Potężny laser zostanie w przyszłości umieszczony w czeskiej placówce niedaleko Pragi - będzie miał istotne znaczenie dla nauki i na szczęście nie zostanie wykorzystany militarnie.

 

Superlaser osiągnie szczytową moc ponad 1 petawata. HAPLS będzie emitował 10 impulsów w ciągu jednej sekundy. Każdy z nich dostarczy 30 dżuli energii i potrwa krócej niż 30 femtosekund. Jest to najpotężniejszy laser świata pod względem średniej mocy, która wynosi tysiąc wat. HAPLS będzie zdolny do wyemitowania krótkiego impulsu o niesamowitej intensywności 1023 W/cm2 - to około 100 tysięcy razy więcej niż produkują łącznie wszystkie elektrownie na świecie.

"ELI stanie się pierwszym międzynarodowym laserowym instytutem badawczym, czymś w rodzaju 'CERN-u do badań nad laserami', w którym będą się znajdowały jedne z najpotężniejszych laserów na Ziemi. Zapoczątkują one nową erę unikatowych możliwości badawczych. ELI jest dumne z faktu, że znalazło wsparcie dla tych ambitnych celów wśród wybitnych partnetów, takich jak LLNL i Femtolasers GmbH" - powiedział w 2013 roku profesor Wolfgang Sandner, dyrektor generalny ELI-Delivery Consortium International Association.

Naukowcy, którzy pracują nad tym urządzeniem, mówią o wielkim sukcesie. Podczas niedawnych testów, laser HAPLS emitował impulsy z częstotliwością 3,3 herca (3,3 impulsy na sekundę), generując wystarczające jak na obecny etap ilości energii. Tym samym zespół może przystąpić do kolejnej fazy prac nad laserem - ponad dwa miesiące wcześniej niż zaplanowano.

 

Gdy prace dobiegną końca, superlaser zostanie zainstalowany w kompleksie naukowo-badawczym w gminie Dolní Břežany. Urządzenie pozwoli przeprowadzać eksperymenty w dziedzinie fizyki i astronomii, a także biologii, chemii i medycyny, które dotychczas były niewykonalne.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika komentator

Jaki tam potężny.

Jaki tam potężny.

Jeżeli dostarcza w ciągu sekundy 3,3 impulsu na sekundę i każdy impuls ma 30 J. To gażdy głupi obliczy, że moc tego lasera to ok 100 W.

A to, że skrócili czas trwania impulsów to tylko taki drobny szczegół. Wtedy wychodzą ładne liczby i można brać dotacje.

Skomentuj