Przy pomocy laserów udało się zmienić zachowanie myszy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Przy pomocy optogenetyki można w łatwy sposób wpłynąć na zachowanie organizmów żywych. Naukowcy z Yale University, korzystając z laserów sprawili, że spokojna mysz w pewnym momencie zachowywała się niczym drapieżnik.

 

Optogenetyka to nowa, lecz szybko rozwijająca się dziedzina nauki. Polega ona na kontrolowaniu aktywności konkretnej grupy neuronów przy pomocy światła. Przypomina technikę, zwaną sonogenetyką, która zamiast światła wykorzystuje ultradźwięki. Obie metody mają ogromny potencjał. W 2014 roku zespół badawczy odkrył, że przy pomocy światła można dowolnie usuwać lub przywracać pamięć człowieka.

 

Wyniki najnowszych eksperymentów, które 12 stycznia zostały opublikowane na łamach czasopisma Cell jednoznacznie wskazują, że optogenetyka pozwala kontrolować umysł żywej istoty. Dotychczasowe badania wskazywały, że ciało migdałowate, część układu limbicznego, brało udział w tworzeniu emocji takich jak strach, podczas gdy myszy zajmowały się polowaniem. Naukowcy chcieli sprawdzić czy ciało migdałowate kontroluje zachowania łowieckie.

 

Neurobiolog Ivan de Araujo skorzystał z optogenetyki. W pierwszej kolejności, myszy zostały zainfekowane wirusem, który sprawił, że neurony stały się wrażliwe na niebieskie światło. Następnie ciała migdałowate w mózgach gryzoni zostały podświetlone światłem wspomnianego koloru.

 

Zwierzęta biorące udział w eksperymencie zaczęły polować na przedmioty, znajdujące się w ich pobliżu - bez względu na to, czy było to pożywienie, czy inny przedmiot. Gdy gryzonie zostały umieszczone w pustych klatkach, zachowywały się tak jakby coś jadły. Dokładnie taki sam efekt uzyskano gdy ciało migdałowate zostało poddane chemogenetyce. Jest to kolejna technika wpływania na neurony, która działaniem przypomina sonogenetykę oraz optogenetykę.

 

Naukowcy nie mieli pewności czy myszy stały się bardziej agresywne, czy po prostu głodne. Kolejne testy wykazały, że poddane optogenetyce gryzonie nie atakowały innych myszy. Potwierdziło to przypuszczenia, że technika laserowa wywołała u nich wyłącznie zachowania łowieckie.

 

Przeprowadzone badanie potwierdza, że dysponujemy technikami, które pozwalają kontrolować umysły istot żywych - niekoniecznie zwierząt. Nikt jednak nie wie jak zachowywałby się człowiek, gdyby został poddany takim eksperymentom.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kem_

Jak to kto?

Jak to kto?

Bez czyjejś pracy nie byłoby środków na takie badania. Człowiek w machinie konsumpcjonizmu płaci nie tylko za to co otrzymuje, a chce coraz więcej i lepiej i żeby było wygodniej i fajniej. Ograniczając swoje wydatki i pracując nie wiecej niż jest to konieczne, ograniczasz przychody i możliwości korporacji, które trudnią się takimi zajęciami.

Przecież to my ludzie składamy się na takie, czy inne badania poprzez marżę i podatki w towarach i usługach, o które tak zabiegamy.

Trzeba pomyśleć, czy opłaca się tak gnać, czy może już wystarczy i lepiej skupić się na rozwoju człowieka jako istoty duchowej.

 

Chcąc więcej, stajemy się od "tego" zależni, a "to" zaczyna dbać jeszcze bardziej o to, aby nasze chęci nadal istaniały, aby ten system mógł żyć i z nas drwić. Człowiek dla systemu jest już tylko - i pewnie zawsze był - klientem, bez którego pracy nie istnieje. Czyli w skrócie niewolnikiem.

Od dawna jesteśmy już takimi myszami, a te badania to już bezpośrednia ingerencja w umysł organizmu, a nie tylko psychologiczna. To nie jest nowe zniewolenie, a kontynuacja już istniejącego.

Strony

Skomentuj