Polski grafen trafił do sprzedaży!

Kategorie: 

Źródło: AlexanderAlUS/CC BY-SA 3.0

Mówi się, że grafen to materiał przyszłości. Nie ma w tym żadnej przesady, skoro posiada on tak niezwykłe właściwości i ogrom zastosowań. Na szczęście to właśnie Polska jest liderem w pracach nad grafenem. Co więcej, nasz polski grafen trafił właśnie do sprzedaży.

 

Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie zbudowali specjalny reaktor do produkcji arkuszy grafenowych i opracowali nową technikę wytwarzania grafenu, o czym informowaliśmy w 2015 roku. Już wtedy zapowiadano, że produkcja polskiego grafenu będzie niezwykle tania. Dr Zygmunt Łuczyński z ITME powiedział wtedy, że "za jakiś czas możemy mieć grafen do butów, grafen do zębów, grafen do wszystkiego".

 

Jak się właśnie dowiadujemy, pod koniec 2016 roku firma Nano Carbon rozpoczęła sprzedaż tego cudownego, polskiego materiału. Wcześniej sprzedawała arkusze o wymiarach 30 x 30 cm, teraz do sprzedaży wprowadzono większe, o rozmiarach 50 x 50 cm.

"Technologia otrzymywania grafenu, którą Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych wykorzystuje do produkcji, wymaga zastosowania podłoża, na którym grafen można wyhodować. Zespół ITME robi to na folii miedzianej, z której można przenieść grafen na inny materiał. To nie jest prosta metoda wytwarzania, gdyż potrzebny jest do tego specjalistyczny reaktor wysokotemperaturowy oraz skomplikowana technologia" - powiedział prezes firmy Nano Carbon, Jacek Augustyn.

Jest to bardzo dobra wiadomość, biorąc pod uwagę to, że grafen może zrewolucjonizować biomedycynę, przemysł motoryzacyjny i zbrojeniowy oraz elektronikę. Jednak dr inż. Irenerusz Marciniak, dyrektor ITME zwraca uwagę, że konieczne jest wsparcie ze strony rządu. Bez tego, Polska może szybko wypaść z grafenowego wyścigu.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika NanoRurka

Zastosowań grafenu jest

Zastosowań grafenu jest mnóstwo... Polska ma tworzyć najczystrzy grafen. Przykra sprawa jest taka że rząd nie chce pomóc... Jak oczywiście wiele polskich patentów poszło w eter. Całe szczęście że firma Nano carbon wspomaga całą tą produkcję bo rząd ma ich w d... Co zresztą sam instytut ogłosił. Fajnie było by jak bym miał drut grafenowy i Nano rurki grafenowe projekt pracy nad moimi cewkami byłby piękny . Stworzył bym potężny kondensator i inne mini turbiny na os nawinał bym grafen ehhh ohhh co za moc by była o ile faktycznie ten fuluren ma takie właściwości . Coś mi się obiło że również tą produkcję wspiera Grupa Azoty ... Dobry gest oby to wszystko wypaliło . A wtedy będzie można wziąć rozmach z moimi cewkami i mini turbinami ... I będzie rewolucja NanoRurkoGrafenowy kox. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to będzie coś na wzór katastrofy Tunguskiej parlament europejski potem USA a następnie Anglia.

Wake up people

Portret użytkownika rocafella

Będzie jak z miedzią KGHMu.

Będzie jak z miedzią KGHMu.

Sprzedajemy rudę która jedzie do Chin i przyjeżdża póżniej pod postacią rur i kabli wielokrotnie droższa i ją kupujemy z powrotem.

 

Grafen nic nie znaczy liczy się technologia wykorzystnia grafenu w technice i patent na gotowy produkt.

Krzem staje się procesorem w fabryce Intela i AMD a nie jak wyjeżdża z kopalni.

Portret użytkownika Maryjan_66

To dobra wiadomość, więcej

To dobra wiadomość, więcej takich fajnie było by widzieć na ZnZ. Brakuje mi, kto ten polski grafen będzie kupował, bo do sprzedaży łatwo jest cookolwiek wyprodukować, większym problemem jest znaleźć klientów by owa produkcja się opłacała. No i to wsparcie rządu - troche enigmatyczne stwierdzenie, więc czego dokładnie miało by dotyczyć?

Strony

Skomentuj