USA gotowe na konfrontację z Chinami o Morze Południowochińskie, twierdzi dowódca US Pacific Command

Kategorie: 

Źródło: Defence Images/CC BY-SA 2.0

Obecność Chin na spornym Morzu Południowochińskim, gdzie znajduje się ważny szlak handlowy oraz złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, nie jest na rękę Stanom Zjednoczonym. Ich rola przewodnia na świecie może wkrótce upaść właśnie za sprawą rosnącej potęgi Chin. Aby zachować dominację nad naszą planetą, Amerykanie mogą nawet wywołać wielki konflikt zbrojny, czy jak kto woli - trzecią wojnę światową.

 

Chińczycy twierdzą, że Morze Południowochińskie należy im się ze względów historycznych. Od lat budują tam sztuczne wyspy, na których rozmieszczają radary oraz systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Zaś Stany Zjednoczone twierdzą, że Chiny powinny wziąć pod uwagę pretensje pozostałych państw w regionie oraz wynikającą z prawa międzynarodowego wolność żeglugi.

 

USA gotowe są bronić prawa i sprawiedliwości, dlatego ingerują w konflikt terytorialny do tego stopnia, że mogą nawet zaangażować się militarnie. Powiedział o tym otwarcie admirał Harry Harris, dowódca wojsk Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku (US Pacific Command). Ostrzegł on swojego największego rywala, że USA są gotowe nawet do konfrontacji o Morze Południowochińskie.

"Nie pozwolimy na to, aby wspólna domena została jednostronnie zamknięta, bez względu na to jak wiele baz wojskowych powstanie na sztucznych wyspach na Morzu Południowochińskim. Będziemy współpracować, gdy będziemy mogli, ale będziemy gotowi do konfrontacji, gdy zostaniemy zmuszeni" - powiedział Harry Harris.

Harris powiadomił również publicznie o dostarczeniu amerykańskich samolotów F-22 Raptor do Australii, które posiadają zdolność do przebijania się przez silnie strzeżoną przestrzeń powietrzną - taką, jaka ma miejsce na Morzu Południowochińskim. Admirał twierdzi, że dyplomacja byłaby najlepszym rozwiązaniem, a z drugiej strony mówi o konieczności zachowania przewagi militarnej.

 

Relacje między Chinami a USA uległy pogorszeniu, gdy Donald Trump przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydent Tajwanu. Władze w Pekinie wystosowały oficjalną notę protestacyjną. Przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych wspomniał również, że może zerwać z wieloletnią polityką "jednych Chin". W odpowiedzi na jego działania, bombowiec Xian H-6 wykonał demonstracyjny lot nad Morzem Południowochińskim. Wygląda więc na to, że jesteśmy właściwie coraz dalej od pokojowego porozumienia, a coraz bliżej do wykorzystania przez USA argumentu siły.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika U_P_Adlina

za dużo czytasz heniuś

za dużo czytasz heniuś opowieści dziwnych treści, a za mało patrzysz na rzeczywistość !!.......Dowalić to przydałoby się uSSmanom, którzy od dekad dokonują agresji na inne państwa i mordują ich obywateli !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika jou

czy jesli spelnia sie te

czy jesli spelnia sie te proroctwa do roku 2025 i zoltki rusza na rosje publicznie mnie przeprosisz i bedziesz sie kajal na kolanach mowiac niech zyje ameryka!. A jesli ruskie rusza na Polske  to podczas mordowania twojej rodziny bedziesz wolal o pomoc do amerykanow?

Portret użytkownika U_P_Adlina

twoje hipotetyczne brednie

twoje hipotetyczne brednie równie dobrze mogą dotyczyć inwazji mięsożernych meduz !!......Chiny nie zaatakują Rosji, bo sojusz tych dwóch mocarstw jest nie do przejścia dla uSSmańskich bandytów !!.......Dopóki uSSmański bandzior nie osłabnie ten sojusz będzie trwał !!.....Nigdy nie będę wołał: "niech żyje ameryka", ponieważ uSSmania to obecny okupant Polski, który ten kraj od 89 roku doprowadził do statusu: "huj, dupa i kamieni kupa", a powiedział to były minister sienkiewicz, który na pewno jest kompetentny w temacie !!.....Ja nie popieram okupanta mojego kraju i bandyty, który od dekad napada na inne państwa i morduje miliony ludzi !!.....Nie Ruiskich bym sie obawiał koleś, ale uSSmańskich bandytów, którzy rękoma Polaków próbują realizować cel swojej polityki, a tym celem jest totalna hegemonia i kontrola nad wszystkim i wszystkimi !!.....Dla tych celów reaktywowali banderyzm na upadlinie i szczują Polaków na Rosję !!.......To uSSmańscy bandyci są wrogami Polaków, a nie Ruscy czy Chinole !!........Chinole chcą do Polski poprowadzić swój Jedwabny Szlak, a uSSmańce chcą z Polski, którą już rozgrabili i wyniszczyli zrobić pole walki do swojej wojny z Rosją !!..........Na razie to nie Rosja i Chiny napadają masowo na inne kraje tylko bandyckie nato z uSSmanami na czele !!.......Nie rozśmieszaj mnie tą swoją prymitywną uSSmańską propagandą !!........Coraz mniej ludzi ją kupuje trollino, bo LUDZIE SIĘ BUDZĄ !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika U_P_Adlina

człowieku !!............W tej

człowieku !!............W tej chwili nie ma takiej mozliwości, aby Chiny napadły na Rosję !!..........Po pierwsze: Rosja ma potężniejszy arsenał nuklearny, niz uSSmania i taki agresor zostałby zamieniony w nuklearny popiół !!...........Po drugie: Rosją i Chinami rządzą mądrzy ludzie i wiedzą, że w duecie są nie do przejścia dla uSSmańskiego bandyty, którego doktryny (brzeziński, wolfowitz) jasno mówią o totalnej dominacji nad wszystkim i wszystkimi !!........Wojna miedzy Rosją i Chinami zakończyłaby się teraz destrukcją obydwu państw, a po niej kontrolę nad obydwoma bez problemu przejęłaby uSSmania !!...........Tam nie rządzą idioci człowieku, a twoje bzdury o ataku Chin na Rosję, bo gdzieś mówią tak jakieś przepowiednie, to jakiś absurd !!...........Na pewno do tego nie dojdzie, dopóki słabnący hegemon zza oceanu nie osłabnie na tyle, aby przestać być zagrożeniem i dla Rosji i dla Chin !!........Może za kilkanaście lat, czy kilka dekad dojść do konfrontacji miedzy Chinami a Rosją, ale NIE TERAZ !!.........Ale na tej zasadzie możemy się też zastanawiać, czy dojdzie do konfrontacji miedzy Ziemianami a Orionidami !!.....To absurd!!....Ja może odwrócę twoje pytanie:....czy ty przeprosisz, gdy Chiny nie napadną na Rosję??

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj