Zbliżenie USA z Tajwanem grozi konfliktem z Chinami

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Na początku grudnia, Donald Trump przeprowadził niespodziewaną rozmowę telefoniczną z prezydent Tajwanu, Tsai Ing-wen. Była to pierwsza rozmowa między przywódcą amerykańskim i tajwańskim od 1979 roku. Tym samym relacje między Stanami Zjednoczonymi a Chinami zaczęły ulegać pogorszeniu.

 

W 1979 roku, USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Tajwanem i uznały Chińską Republikę Ludową ze stolicą w Pekinie jako jedyne Chiny na świecie. Polityka "jednych Chin" była podstawą dla dobrych relacji chińsko-amerykańskich. Zakłada ona, że Chińska Republika Ludowa (ChRL) to jedyny przedstawiciel państwa chińskiego, choć Tajwan (Republika Chińska - RCh), nieuznawane przez wielu państwo wyspiarskie, również uznaje siebie jako jedyne Chiny.

 

Pekin uznaje Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i nie zgadza się aby jakiekolwiek państwo utrzymywało stosunki z tym krajem. Sytuację nieco komplikuje fakt, że od maja 2016 roku, nowym prezydentem Republiki Chińskiej jest Tsai Ing-wen. Przynależy ona do Demokratycznej Partii Postępowej, która opowiada się za uzyskaniem niepodległości od Chin.

 

W związku z powyższym, rozmowa Donalda Trumpa i Ing-wen jest dla Chin wręcz oburzająca. Analitycy wskazują, że przyszły prezydent USA testuje Chińczyków - Trump dał do zrozumienia, że może odejść od polityki "jednych Chin" i nawiązać stosunki dyplomatyczne z Tajwanem i nie widzi powodów, dla których porozumienie sprzed dekad powinno do dziś obowiązywać. Jednocześnie dodał, że USA mogą z Chinami nawiązać osobne porozumienia, np. handlowe.

 

Władze w Pekinie raczej nie spodziewały się takiego zagrania ze strony Trumpa. W związku z historyczną rozmową telefoniczną, Chiny złożyły oficjalną notę protestacyjną a teraz grożą, że mogą zerwać dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Obecnie jest zbyt wcześnie aby mówić o tym, jaką polityką wobec Chin będzie się kierował Donald Trump. Jego inauguracja odbędzie się 20 stycznia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Komentarze

Portret użytkownika MiamiVibe

,,Musimy budowaćduchową armię

,,Musimy budowaćduchową armię modlitewną zdolną odeprzeć ataki złych eNEOwców i ich pomagierów w Polsce ! Modlitewna armia musi się godzinami modlić do Jezusa Zbawiciela i Króla Polski by wypraszać łaski dla Polski i Polaków ! Cała siła modlity chrześcijańskie może odbić czary złych i nienawidzących od niosącego światło ! "

Człowieku co ty wygadujesz ?? Mało jeszcze watykan narobił w tym kraju, żebyś jeszcze propagował ciemnotę i poddaństwo wobec zaborcy jakim jest kk ? Właśnie z takich ludzi jak TY kler ma największą radochę i pełną sakwę.

------------------------

Wszystkie konwenanse, savoir-vivre i nonszalancki bon ton służą do sterowania społeczeństwem, by biło się o pozycje generowane przez najwyższe warstwy. To tylko potyczki o ładną obrożę i łańcuch.

Portret użytkownika Angelussimus

Taaaak... ta purpurowa banda

Taaaak... ta purpurowa banda idiotów to wspaniała armia przeciwko NWo! BUHAHHAHHAA... !!

... a przed czym tak uciekają z Królem Polski na dupie??

 Rozumiemy inżynierze, że to taktyczny odwrót przed NWO....  Lol

 

Portret użytkownika Aniari

   A mnie wkurza już, że to

   A mnie wkurza już, że to tyle trwa. Każdy świadomy człowiek, jakich jest wielu na tym portalu, doskonale wie do czego to wszystko zmierza i jak to się skończy. Osobiście czuję się torturowana tym przeciąganiem nieuniknionego w nieskończoność. Nie odbierzcie mnie źle, nie szukam mocnych wrażeń, dobrze mi się żyło do niedawna w pokoju z perspektywą spokojnego dotarcia do starości. Wydarzenia ostatnich 5 lat? sprawiły, że czuję się źle. Zostałam prepersem, cały cas pracuję, nad poprawą bezpieczeństwa oraz zwiększeniem szans na przetrwanie. Ja rozumiem, że pewne procesy są czasochłonne. Jesteśmy nadal w fazie wyboru stron konfliktu. Ale kurde, życie z dnia na dzień, kiedy nie wiesz co stanie się jutro i "czy to już", po prostu mnie zabija. Ciekawa jestem czy czujecie podobnie?

Portret użytkownika ŚZWITT

5.44...Miałem już tu nic nie

5.44...Miałem już tu nic nie pisać,ale...twój post mnie zainspirowAU! PRZEZORNY...zawsze zabezpieczony! Parasol noś i przy pogodzie...itd. NADMIAR...czegokolwiek pozwala czuć się BEZpieczniej! Nie przeskoczysz MURU....kiedy zabraknie ci 1 cm !!!

   Kiedy(?) wybuchnie WWWaR...( NOSSS: Ludzkości...będzie się wydawało,że to ona jest autorem BIG WAR!...)...TO mieć ów NADMIAR! Jeśli jesteś...maniakieMiaSTA% masz...PRZE...chlaPANE...pamyłuj!

Zdechniesz  z głodu po kilku dniach! No,może tyg ! 

?????????????????????????????????????????????

  Nie wpadając w PANIke...Myśl...Myśl...Myśl!!!Jak się...ZAbezPIECZY Ć MMMAX!

 BIER:NOSSSć...zaprowadzi cię PROSTO% w PIE KŁA...aa...aa... BRRaMY...

/D.N..O: 5.53 !

Portret użytkownika keri

Powtórzę kolejny raz: nie

Powtórzę kolejny raz: nie będzie bum ani fajerwerków. Trwa transformacja. Zachodzą duże zmiany, lecz zdecydowanej większości nie odbieramy zmysłami. Istotne znaczenie będzą miały zdarzenia w marcu 2018, lecz też prawdopodobnie niewiele osób będzie wiedziało, że nastąpiły.

Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej Smile

Portret użytkownika Eva11

wielu odbiera te zmiany i bez

wielu odbiera te zmiany i bez 6 zmyslow !!!

dobre ,naprawde dobre !!!

ach jak wielu teraz bedzie na nie oczekwiac po waszych wystepach ,hahhahahhahah

dla mnie bedzie najwieksza zmiana jak przestaniecie szydzic z ludzi !

wtedy oswiecenie nadejdzie !

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Angelussimus

Ja Aniari generalnie olewam

Ja Aniari generalnie olewam to co się dzieje. Bo ja wiem a Ty tylko wierzysz... Smile

 Wiem, że przetrwam i moja rodzina, więc nie muszę się do tego przygotowywać...

 No trochę zapałek, parę konserw, sucharów. wodę i... broń... dobrą broń... Smile

Strony

Skomentuj