Ogromne pękniecie pokrywy lodowej zagraża stacji polarnej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pękniecie pokrywy lodowej na Antarktydzie Wschodniej zagraża stacji badawczej Halley-6. Skala pęknięcia była zatrzymana przez 35 lat i zaczęła ponownie rosnąć w 2012 roku. Naukowcy polarni muszą znaleźć nowe, bezpieczne miejsce do badań.

Halley-6 powstało w 2012 roku w celu badania warunków zewnętrznych warstw atmosfery Ziemi oraz warstwy ozonowej. Stacja znajduje się na powierzchni lodowca szelfowego Brant o grubości 150 metrów. Lodowiec topi się do o około 0,4 kilometrów rocznie, z czasem ma przekształcić się w górę lodową.

Stacja polarna składa się z ośmiu modułów ustalonych na wiele lat pracy. Są one jednak mobilne dzięki znajdujących się pod nimi płozom. Każdy moduł może być oddzielony od pozostałych i przemieszczony przy pomocy holowania. Jednak według obliczeń, proces przemieszczenia zajmie około trzy lata.

Stację oficjalnie otwarto niecałe 4 lata temu, 5 lutego 2013 roku. Poprzednie bazy zostały przysypane śniegiem i skute lodem. Dzięki badaniom wykonanym przez Halley w 1986 roku wykryto dziurę ozonową nad Antarktydą.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Kimbur

Gdyby władze Ziemi chciały

Gdyby władze Ziemi chciały dobra na naszej planecie to zostałby zbudowany wodociąg z Antarktydy do Afryki, odprowadzający wodę z topniejących lodowców, a ta przekształciłaby pustynie w miejsca żyzne i urodzajne. To byloby tańsze niż prowadzenie wojen i zabijanie setek tysiecy ludzi rocznie w tychże wojnach.

Skomentuj