Wielka dziura koronalna na środku tarczy słonecznej

Kategorie: 

Źródło: SDO/NASA

Ostatnio nasza dzienna gwiazda zrobiła się bardziej aktywna. Pierwszy raz od dawna mieliśmy aż trzy rozbłyski klasy M, a w dodatku na środku tarczy słonecznej znajduje się potężna dziura koronalna, która w ciągu najbliższych dwóch dni, nieuchronnie spowoduje burzę geomagnetyczną na Ziemi.

 

Rozbłyski, o których wspomnamy powyżej, miały miejsce z aktywnego regionu oznaczonego numerem 2615, który posiadał klasyfikację magnetyczną zaledwie "Beta". To jednak wystarczyło do wyprodukowania trzech impulsywnych rozbłysków klasy M. Wtedy nie powstało z nich CME (koronalny wyrzut masy) ale nawet gdyby powstało, to z uwagi na umiejscowienie rejonu na tarczy słonecznej nie byłoby ono geoefektywne. 

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin czeka nas burza magnetyczna na poziomie G1-G2, będzie ona spowodowana dotarciem do naszej magnetosfery wiatru słonecznego. Dziura o których mowa jest dość dużych rozmiarów, więc ciężko jest jednoznacznie oszacować siłe burzy, która nas czeka. Istnieje prawdopodbieństwo pojawienia się zorzy polarnej na terenie naszego kraju. Jeżeli podczas trwania burzy ta pojawi się, poinformujemy o tym na naszym profilu fb

Źródło: solarham.com

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Skomentuj