Podobno zbliżamy się do końca czasów, a czym w ogóle jest czas?

Kategorie: 

Źródło: zero.sje.com.pl

„Co to jest czas? Gdy nikt mnie nie pyta, wiem, co to jest. Kiedy jednak chcę to pytającemu wyjaśnić, to nie wiem”, zauważył św. Augustyn. Fizycy mierzą czas, porównując wskazania zegarów. Nawet ta praktyczna recepta nie pozwala ustalić definicji czasu.

<--break->

 

Teoria względności mówi, że czas zależy od obserwatora i materii. Kierunkowość upływu czasu pozwoliła materii wyłonić się z pierwotnego stanu symetrii pomiędzy materią a antymaterią zaraz po Wielkim Wybuchu. Platon argumentował, że czas jest stały jest to życie będące iluzją. Galileusz nie przejmował się filozofiączasu i próbował narysować go na wykresie, próbujac to pogodzić z fizyką natomiast Albert Einstein powiedział, że czas jest tylko kolejnym, czwartym wymiarem, w którym poruszamy się na co dzień. Ale czy tak jest ??

 

Najradykalniejsza z interpretacji Einteina może wyglądać tak: przeszłość teraźnijszość i przyszłość są wymysłami naszej wyobrażni tylko po to by wszystko nie wydawało się dziać natychmiast. A co za tym idzie czy w ogóle istnieje czas?? Prościej mówiąc przeszłości już nie ma, istnieje tylko w naszej pamieci. Przyszłości jeszcze nie ma, są nią jedynie nasze marzenia, oczekiwania, przewidywania. 

 

Teorie względności: szczególna i ogólna, sformułowane przez Einsteina w 1905 i 1916 roku, na zawsze odmieniły pojmowanie pomiaru czasu. Wynikało z nich, a eksperymenty wkrótce to potwierdziły, że upływ czasu, tempo, w jakim chodzą zegary, zależy od układu odniesienia i pola grawitacyjnego, w którym zegary się znajdują. Ale czy to jest odpowiedzią na nasze pytanie czym jest czas. Chyba - a może napewno nie to tylko wyjąśnia nam upływ czasu.

 

Być może go (w sensie fizycznym) nie ma. Bo jak zresztą można mierzyć czas miernikiem "zanurzonym" w czasie. Pierwsza zasada miernictwa mówi, że miernik lub wzorzec nie mogą podlegac wpływowi wielkości mierzonej. Obiektywnie czas mógłby być mierzony tylko przez obserwatora znajdującego się poza czasem w naszym przypadku chyba tylko przez Boga. 

 

Żyjemy w epoce, w której wszyscy cierpią na brak czasu. Wszelkie zaniedbania i zaniechania są usprawiedliwiane „brakiem czasu”. Niezależnie od trudności z definicją czasu, jego pomiarem, jego względnością, pamiętajmy, że w ludzkim wymiarze wszyscy mamy tyle samo czasu, przeznaczamy go tylko na różne rzeczy. Jeśli ktoś mówi, że nie ma go dla nas, to znaczy, że po prostu dokonał innego wyboru. Ja osbiście skłaniam się do koncepcji, że czas nie istniejeobiektywnie, ale oczywiście może być ona błędna. Ciekaw jestem poglądów w tym temacie innych uczestników portalu ZnZ.

 

pozdrawiam Juszka

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Juszka1980OGL
Portret użytkownika Juszka1980OGL

Komentarze

Portret użytkownika marsimars

Skoro My Ziemianie jesteśmy

Skoro My Ziemianie jesteśmy śmiertelnikami, logiczne jest to, że odliczamy czas bo rodzimy się by później umrzeć. Zagłębiając się w stan duchowy można jednak wywnioskować, że we wszechświecie nie było i nie będzie czasu, po prostu istniał od zawsze. Wyobraźcie sobie, że jesteśmy nieśmiertelni - po cholerę nam czas?

Portret użytkownika Kruk

 Czy współczesnymi

 Czy współczesnymi sposobami,narzędzaiami mierzony jest Czasu?
Nie!
Od czasów Faraona kiedy wbito kij w Ziemie,i cien wyznaczał położenie Ziemi względem Słońca po współczesność.kiedy stosowane są zegarki wskazówkowe.elektroniczne czy nawet zegar Cezowy.Wiedza w temacie Czasu jest taka samo jak za czasów Faraona.
Dlaczego? Dlatego ,że zegar słoneczny wzkazywał zmianę położenia Ziemi względem słońca,tak samo zegarki wskazują Zmiany położenia Ziemi względem słońca.
Innymi słowy,jeżeli mamy godzinę 12 w danym punkcie na Ziemi,oznacza to;że ten punkt znajduje się najbliżej względem słońca. Jeżeli ten punkt przemieścił się o 1/24 część obwodu ziemi,Ziemia zmieniła położenie względem słońca o 1 godzine= w przybliżeniu 1700 km obwodu ziemi przy pomiarze na równiku.Różnica między zegarem słonecznym a wskazówkowym  jest tylko w ułatwieniu bezwzględu na  pogody,porę dnia,czy wygodę na narzędzie jakim jest zegar słoneczny czy wskazówkowy.
Dokonując podziału obwodu ziemi na 24 części,tak jak miernik położenia Ziemi/zegarki/  jest wyskalowany,to pierwszy wniosek  o mierniki/zegarku/ jest taki,że Ziemia dokonuje 1 pełny obrót względem własnej Osi,a wskazówka mała wskazująca podział Ziemi na 24 częsci Dwa Obroty..
Z tego wynika,że nawet nie ma synchronizacji Prędkości rotacyjnej planety względem sposobu pomiaru zegarkiem wskazówkowym.
Co w tym ujęciu podziału obwodu planety na 24 częsci Czasowe wynika,dzieląc obwód na części minutowe i sekundowe?
 
Sekunda w tym ujęciu oznacza 1/86400 obowu planety = około 462 m.
Tłumacząc to na język fizyki klasycznej!
Jeżeli pojaz jedzie z prędkością 100km/h; To /punkt np,,12h/Ziemi swoim obwodem względem słońca zmieniła swoje położenia o 1700km.
A 1 sekunda ziemska oznacza zmianę położenia Ziemi względem słońca o 462metry.
Oznacza to ,że kiedy biegacz przebiega 100m w 10 sekundach = 100 metrów biegacza a Ziemi 10x462metry= 4620metrów.
 
Z tego rozumowania wynika zasadniczy wniosek,że Nie znana jest Definicja Czasu,sposób pomiaru Czasu,a to co aktualnie uważane jest za Czas Nie Jest Czasem..
Współcześnie  określa się Położenia Ziemi względem  Słońca lub względem innych ciał w kosmosie.
Zróżnicowania wprowadzane w pojmowaniu istoty czasu wprowadzane w fizyce STW,TW ,fizyka kwantowa,fizyka klasycza jest tylko dowodem i wyrazem niewiedzy o istocie fizycznego parametru jakim jest Czas obowiązujący Cały Wszechświat Materialny jak i energetydczny.
 
 
 
 

Portret użytkownika Kruk

Czas jest powszechnie

Czas jest powszechnie występującym zjawiskiem fizycznym we wszechświecie.
Upływ Czasu nie zależy od układu odniesienia!!
1.Natomiast sposób pomiaru czasu zależy od układu odniesienia.
2.narzędzie podlegające zasadzie grawitacji służące do pomiaru czasu mogą zniekształcać pomiar parametru Czasu lokalnego.
 
Jak mierzyć czas miernikiem zanurzonym w czasie?
 
Tak samo jak się mierzy tempetaturę termometrem  inne temperatury  w temperaturze powietrza!
Współcześnie Czas mierzy się na zasadzie mierzenia termometrem gęstości materii!.
Obiektywnie Czas może zmierzyć obserwator znajdujący się w Czasie Lokalnym /np Ziemi/.
 
Czas Jest Obiektywnie we wszechświecie ,jak i Lokalnie dla systemu słonecznego.

Portret użytkownika Gość

Czytając komentarze,

Czytając komentarze, doszedłem do wniosków, że duża część z użytkowników, wypowiada się subiektywnie o czasie, ale jest coś co łączy te poglądy. Mianowicie, wszyscy jesteśmy jakby, zaprogramowani na tryb życia dzień/noc(bo tak nasza planeta akurat się obraca). Stąd wzięła się refleksja, upływu czegoś, co potem nazwano czasem i stworzono później zegarek, który rzekomo mierzy czas.
A jak postrzegali czas ludzie którzy mają przez kilka miesięcy noc i kilka miesięcy dzień? A jakbyśmy postrzegali czas, gdyby nasza planeta hipotetycznie się nie obracała (jak księżyc) czy wtedy formułowalibyśmy te same wnioski?

Sądzę, że nigdy się tego nie wiemy, bo to minęło, było. Ja również nie jestem w stanie się wyrwać z okowów tego co zostało już na temat czasu powiedzone, jesteśmy w takie a nie inne ramy "włożeni".
 
Może, kiedyś będzie możliwość poznania natury wielu zjawisk, ale i tak nie łatwo będzie je przyjąć.

Portret użytkownika Kruk

Nie ma znaczenia,czy prędkość

Nie ma znaczenia,czy prędkość rotacji ziemi w koło własnej osi w cyklu jednego roku/obiegu ziemi w koło słońca / będzie wynosiło 100 czy 600 dni! W postrzeganiu czasu nic nie ulega zmiania!
 1--Jeżeli wiedza cywilizacji zamieszkujących daną planetę o czasie jest taka jaką posiada obecnie ludzkość?
 Czyli żadna .
-nie ma definicji Czasu !
-nie znana jest metoda pomiaru Czasu,nawet dla samej planety.

Portret użytkownika Kruk

Nie ma znaczenia,czy prędkość

Nie ma znaczenia,czy prędkość rotacji ziemi w koło własnej osi w cyklu jednego roku/obiegu ziemi w koło słońca / będzie wynosiło 100 czy 600 dni! W postrzeganiu czasu nic nie ulega zmiania!
 1--Jeżeli wiedza cywilizacji zamieszkujących daną planetę o czasie jest taka jaką posiada obecnie ludzkość?
 Czyli żadna .
-nie ma definicji Czasu !
-nie znana jest metoda pomiaru Czasu,nawet dla samej planety.

Portret użytkownika jesteśmy trójwymiarowi

"Czy istniałby czas, gdyby

"Czy istniałby czas, gdyby nie było obserwatora?"- Oczywiście że by istniał, istnieje już od chwili powstania materii, przecież nie zawsze na Ziemi byli ludzie a czas płynął zawsze i będzie płynął, będzie płynął nawet wówczas, gdy nasza planeta zakończy już swój żywot - a kto wówczas będzie obserwatorem... Einstein?
"Platon argumentował, że czas jest stały jest to życie będące iluzją" - Zgadzam się ze stałą prędkością upływu czasu, ale że jest iluzją...? Nie wiem co Platon brał, ale musiał miec niezły odlot nawet do granic krainy wielkich łowów a z tamtej perspektywy - z duchowej perspektywy, to czas mógł byc faktycznie iluzją jak i sama materia.
"Czas jest skalarną funkcją przestrzeni!...Miarą  przestrzeni jest odległość... Bez przestrzeni nie ma czasu!"- Wszystkie funcje sa tylko wzorcami matematycznymi a bez czasu nie było by niczego, co jest fizyczne, mało tego - nie było by nawet fizyki, która przeciez odnosi sie do... fizycznej przecież materii.
 
Czas nie jest skutkiem entropii ani też entropią - to entropia jest skutkiem czsu płynącego do przodu - gdyby jakieś cząstki poruszały się z prędkością światła, to w/g znanej teorii były by gigantycznymi częściami i UPŁYW CZASU  dla nich by nie istniał.
"jeśli ktoś pisze, że widzi, że czas istnieje po tym, że ciało się starzeje - to właśnie jest ZMIANA, ale nie dowód na istnienie czasu. Łatwo wpaść w taką pułapkę"- zmiany zachodzą w czasie, gdyby czas nie płynął, to nie było by entropii...
"Entropii nie da się powstrzymać, ani odwrócić i to dzięki niej wiemy, w którą stronę czas biegnie"- to fakt, jednak nie wiadomo co przyniesie przyszłość - może uda się spowodować, żeby czas biegł do tyłu...?

Portret użytkownika StaryCzłowiekIMoże

"Prędkość upływu czasu" nie

"Prędkość upływu czasu" nie jest stała  co sam opisałeś na przykładzie cząstek poruszających się z prędkością światła. Napisałeś, ze dla takich cząstek upływ czasu nie istnieje czyli czas staje. To jest właśnie istota problemu czasu. Będąc obserwatorem patrzącym z boku na taki układ widzielibyśmy że jednym miejscu zegar omierza czas szybciej niż w drugim. Ale pomiar różnicy będzie prowadzony według zegara obserwatora czyli względem zachodzących zmian w jego mechanizmach a nie według globalnego stałego pojęcia czasu. Brakuje nam kolejnej przestrzeni w której czas jest zawieszony i w której można śledzić jego zmiany.
PS. Nie myl pojęcia obserwatora z człowiekiem to zupełnie różne pojęcia.    

Portret użytkownika jesteśmy trójwymiarowi

  "Stary Człowiek"u, faktem

 
"Stary Człowiek"u, faktem jest, że opisywałem cząstki w pobliżu prędkości światła z punktu widzenia obserwatora, tak jak o tym mówi TW, jednak ona sama nie zakładała tego, że czas na tych obiektach płynął będzie inaczej od czasu upływającego obserwatorowi. Interpretacje tej teorii, którym i Ty jak widać ulegasz, sugerują, że na obiekcie w pobliżu prędkości "c" czas będzie płynął wolniej niż na postoju (obserwator), co nie może być prawdą, bo zwolienie upływu czasu na tym obiekcie wpłynęło by m.in. również na zwolnienie przemian w jednostce napędowej, co automatycznie by ją spowolniło... 
Tak więc teoria sobie a jej interpretacje sobie - jedno jest pewne, czas płynie tak samo na postoju, jak i w ruchu, tylko obserwatorwi może wydawać się, że jego upływ jest różny na obserwowanych przez niego obiektach a w istocie płynie on w całej materii tak samo bez względu na to, czy dany obiekt porusza się z prędkościami podświetlnymi, czy też stoi w miejscu.
Przestrzeni nigdy nam nie będzie brakowało, wystarczy że będzie sam obserwator, albo sam obiekt a znajdzie się ona nagle w okół nich - śledzić czasu nie możemy, bo gdy tylko przystępujemy do jego mierzenia, to i tak mierzymy tylko jego upływ.
Obserwator i człowiek, to jest to samo, nawet gdy bezpośrednim obserwatorem będzie tylko kamera lub robot, to i tak interpretować wyniki będzie człowiek. 

Portret użytkownika zwolennik rządu światowego

Entropii nie da się

Entropii nie da się powstrzymać, ani odwrócić i to dzięki niej wiemy, w którą stronę czas biegnie. Tak więc coś upływa, ale każda cząstka ma własny zegar/rytm zależny od prędkości i grawitacji. Nasze zmysły tego nie odczuwają, ale nowoczesne technologie już tak.

Portret użytkownika StaryCzłowiekIMoże

Nie potrafimy mierzyć i

Nie potrafimy mierzyć i dostrzegać czasu jako powodu sprawczego zmian. To co czujemy na siebie czy mierzymy za pomocą zegarów polega właśnie na dostrzeganiu zmiany a nie odczycie czasu w samej jego istocie. <?xml:namespace prefix = o />

Strony

Skomentuj