Nowy sarkofag w Czarnobylu jest na ukończeniu

Kategorie: 

Źródło: Internet

Trzydzieści lat po wybuchu  reaktora elektrowni atomowej w Czarnobylu dobiegają końca prace nad budową zabezpieczeń, które odizolują istniejący sarkofag i na następne sto lat zabezpieczą przerobione paliwo jądrowe. Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia poinformowała, że 29 listopada 2016 r. zakończona zostanie budowa nowej arki, która tego samego dnia zostanie przesunięta nad stary sarkofag w Czarnobylu.

 

Stary sarkofag, który powstał jeszcze w czasach ZSRR, zostanie przykryty ogromną stalową konstrukcją zwaną „arką”, a kasety z radioaktywnymi odpadami trafią do ponad dwustu solidnych betonowych schronów. Arka to największa ruchoma konstrukcja na świecie. Jej wysokość wynosi 110 metrów. Jest długa na 150 metrów i szeroka na 260 metrów. Całkowita masa to ponad 31 tysięcy ton. Nowy sarkofag był budowany w odległości około 250 metrów od 30-letniej, znajdującej się już w złym stanie technicznym konstrukcji.

W przyszłości stan starego sarkofagu może ulec pogorszeniu, co grozi uwolnieniem radioaktywnych pyłów do atmosfery. Potężna stalowa arka ma temu zapobiec. Ogromny dach będzie oddzielał starą konstrukcję od środowiska zewnętrznego. Pod obecnym betonowym sarkofagiem znajduje się ponad 200 ton zastygłej radioaktywnej lawy, pyłów i paliwa jądrowego.

 

Plany budowy nowego sarkofagu sięgają 1992 r., kiedy to ukraiński rząd ogłosił międzynarodowy konkurs na projekt konstrukcji, która miałaby zastąpić zbudowany w pośpiechu sarkofag. Ze zgłoszonych pomysłów uznano za najlepszy projekt, który miał zostać wybudowany obok zniszczonego bloku reaktora, a następnie nasunięty na stary sarkofag. Dzięki temu zredukowano ryzyko napromieniowania pracujących przy budowie pracowników.

 

Kontrakt na budowę w 2007 r. zdobyło francuskie konsorcjum Novarka. Jako podwykonawcy przy budowie pracowały także firmy amerykańskie, włoskie, tureckie i ukraińskie. Fundusze na budowę Arki zbierał Międzynarodowy Fundusz Czarnobylski "Ukrycie", działający przy Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Razem z katastrofą w elektrowni jądrowej Fukushima I została zakwalifikowana do siódmego, najwyższego stopnia w skali INES. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób.

 

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_New_Safe_Confinement

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_elektrowni_j%C4%85drowej_w_Czarnobylu

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/koncza-budowe-nowego-sarkofagu-w-czarnobylu,638773.html

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-pod-koniec-listopada-w-czarnobylu-bedzie-nowy-sarkofag,nId,2277173

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Preston
Portret użytkownika Preston

Komentarze

Portret użytkownika NanoRurka

Brudna cegła . Można by

Brudna cegła . Można by zlikwidować ten sarkofag i cała resztę tego ohydnego promieniowania w sposób drastyczny przez użycie bomby termojadrowej jest ekologiczna nie pozostawia promieniowania tylko je pochłania zaś fuzja jaka zachodzi oraz temperatura jaka powstaje niszczy wszystko ino trzeba uważać na strumień neutronowy . Pomimo że jest bardziej niszczycielska niż atomowa taki reset by się przydał skutek uboczny to wysoka temperatura i fala uderzeniowa . Teren w okolicy Czarnobyla był czysty i zadbany zero napromieniowania oraz tych upiornych pustostanów bo dosłownie wszystko by wyparowało .

Portret użytkownika Zenek ;)

Sarkofag sarkofagiem ale nie

Sarkofag sarkofagiem ale nie chcecie wiedzieć w jakim stanie są NUKLEARNE MOGILNIKI na Ukrainie... z nich to dopiero capi... a do tego banderożydy planują ich wysadzenie jak przegrają wojnę w WYŻYNANIE AUTOCHTONÓW w Donbasie.

Portret użytkownika lommo

NiKT ciągle piszesz o tej

NiKT ciągle piszesz o tej Fukushimie. Ale jakieś ogólne ogólniki i nadajesz ewentualnie linki. I co to ma być. Weż się chłopie raz zbierz , przygotuj na kartce konkrety punkt po punkcie co ci leży na wątrobie z tą Fukushimą i napisz czy to oddzielny temat , czy jak piszesz pod artykułami to też konkretnie proszę. Konkretnie , co i jak, punkt, po punkcie.

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Jak jest to nie wiemy. Serio

Jak jest to nie wiemy. Serio widziałem kiedyś na własne oczy dyrektywę komisji europejskiej o tym że trzeba przeskalować urządzenia pomiarowe poziomu radiacji w całej UE. To było lata temu zrobili to po Fukushimie, wtedy też w Polsce utknął zimą w śniegu transport z radioaktywnymi odpadami na stacji w Lublinie. Te radioaktywne specjalne pociągi dalej śmigają przez całą Polskę do Rosji, (może koło twojego domu?) a problemu już nie ma bo mierniki nic nie wykrywają. Myślę, że to nie jest problem akurat tylko nasz, to samo jest w całej UE. W sumie te pociągi to i tak pikuś przy tym co dzieje się w epicentrum planetarnego zła, czyli sercu synagogi szatana UPADLINIE. Oni tam po tzw majdanie biorą do swoich Ruskich reaktorów paliwo z USA! To jest zupełnie inny rodzaj paliwa! PALIWO KOMPLETNE NIE PRZYSTOSOWANE do Ruskich reaktorów - resztę się sami ludzie domyślcie jak to się kręci biznes po trupach do celu. A co jest celem? Wiadomo. ''Oby żyło się nam lepiej.''

Portret użytkownika N1KT

W obecnej sytuacji z

W obecnej sytuacji z Fukushimą ma to taki sens, jak ubranie knura w strój pana młodego, a maciory w suknie białą z welonem gdzie w stajni w której przebywają smród, szczyny i gówna po kostki...

A tak w ogóle to po kiego grzyba to robili ? - lobby atomowe i wszyscy wielcy uczeni od atomistyki zawsze mówili i mówią, że to przecież nie szkodliwe to co się tam stało i w ogóle takie to fajne że nawet wycieczki są tam organizowane i w ogóle oh i ah ą i ę - skrzywione umysły na zawołanie - aby się tylko nachapać i nie ważne co z następnym pokoleniem (bo mnie już nie będzie) a jak będziesz ? od urodzenia z rakiem i umierał od tego co chwilę pod postacią obojętnie jakiego żyjątka ? Cała wieczność bólu przez nieskończoność...

Taka ciekawostka https://www.youtube.com/watch?v=ZgoTUOCjtzs
Pytanie zagada: czemu akurat 3 obiekty rozstawiają się w idealny trójkąt ?

Strony

Skomentuj