SpaceX planuje umieszczenie na orbicie konstelacji ponad 4425 satelitów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Miliarder Elon Musk, założyciel takich firm jak PayPal, Tesla Motors i SpaceX, przyzwyczaił już nas do swoich spektakularnych pomysłów. Proponujący szybką kolonizację Marsa ekscentryk, ma w planach jeszcze jeden spektakularny projekt. Tym razem chodzi o budowę konstelacji 4425 satelitów, które stworzą pierwszą spójną globalną sieć telekomunikacyjną.

Ambicją firmy SpaceX jest uzyskanie możliwości świadczenia szerokopasmowego Internetu pod każdą szerokością geograficzną, włączając w to bieguny i równik. Obecnie to właśnie w tych obszarach korzystanie z Internetu jest mocno utrudnione.

 

Skala projektu jest zdumiewająca, ponieważ obecnie na orbicie znajduje się 1419 aktywnych satelitów i około 2600 niedziałających, ale orbitujących na różnych wysokościach. Mówimy zatem o wystrzeleniu podobnej ilości satelitów do tej, która aktualnie znajduje się nad naszymi głowami. Nie będą to jednak wielkie niczym autobus wielotonowe satelity, tylko ważące około 300 kg średniej wielkości urządzenia.

Większość z satelitów znajduje się na wysokości 35 tysięcy kilometrów nad Ziemią, ale te, które planuje wystrzelić SpaceX znajdą się na wysokości jedynie 1150 km. Dzięki niewysokiej orbicie możliwe będzie świadczenie usług internetowych z relatywnie niewielkim opóźnieniem, rzędu 30 ms. Wcześniejsze systemy satelitarne ze względu na to, że operują z wyższych orbit nie są w stanie osiągnąć takich parametrów transmisyjnych.

 

System telekomunikacyjny SpaceX ma zapewnić dostęp do internetu z przepływnością do 1 Gbps dla użytkownika końcowego. Na obszarze większości Ziemi stanie się on dostępny już po wystrzeleniu 800 satelitów. Wynoszenie na orbitę kolejnych ma umożliwić zwiększenie wydajności i elastyczności systemu oraz prawdziwie globalne pokrycie z biegunami włącznie.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Ziemia jest płaska jak stół.

Ziemia jest płaska jak stół. i nie ma żadnych satelit.Jest więcej dowodów za tą teorią niż jej przeciw.Żygam już tymi religinymi testami.Dość w kościołach ich widać, fałszywców i obłudników.Którzy myślą że zjedzenie syboliczne ich boga, da im rozgrzeszenie i życie wieczne.To drugie może i tak, ale w piekielnym ogniu:)

kolo21

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika drako_tr

A gdzie to niby nie można

A gdzie to niby nie można dopłynąć własnym jachtem ?

A na przykład na Antarktykę ...gdybyś jednak jakimś cudem "stary żeglarzu" tam dopłynął, to prawdopodobnie już nie wrócisz, bo Cię ustrzelą jak kaczkę.

"Traktat antarktyczny"

" W celu zagwarantowania pokojowego statusu Antarktyki, „cały obszar Antarktyki, łącznie ze stacjami jak i instalacjami oraz sprzętem znajdującym się na nich..... powinien być w każdej chwili dostępny dla inspekcji”  - zastanawiałeś się kiedyś, co tam tak urywają???

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika NS69

Jestem starym żeglarzem i

Jestem starym żeglarzem i stąd to pytanie...a tak na marginesie, niech któryś z tych genków przedstawi swoje poglądy o płaskości ziemi na portalu dla żeglarzy...łacha będą drzeć z niego przez następne lata, aż w końcu stanie się legendą kretynizmu.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika NS69

Odpowiadam na pytanie..

Odpowiadam na pytanie...jachtu niestety nie kupisz...bo nigdy z takimi  poglądami nie zdasz nawet egzaminu na żeglarza jachtowego....z twoich komentów, które czasami czytuję wynikia że dobry z Ciebie człowiek i krzywdy nikomu nie dasz zrobić, ale sama się krzywdzisz wierząc internetowym głupkom, którzy bardzo często drą tego symbolicznego łacha z tych którzy im wierzą...proponuję też zwrócić się z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii płaskości ziemi do któregoś z żeglarzy który opłynął świat dookola...

Strony

Skomentuj