Fiasko europejsko-rosyjskiej misji marsjańskiej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Prawdopodobnie odkryliśmy właśnie dlaczego nie otrzymujemy żadnego sygnału od marsjańskiego lądownika Schiaparelli. Dowody przedstawiane przez agencję NASA wskazują, że urządzenie mogło uderzyć o powierzchnię Czerwonej Planety z dużą prędkością. Nie wykluczono, że doszło do eksplozji.

 

20 sierpnia, sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter, która znajduje się na orbicie Marsa, wykonała zdjęcie miejsca, gdzie miało dojść do lądowania. Porównując je z fotografią, wykonaną w maju bieżącego roku, można zaobserwować dwa punkty. Jasna plama to spadochron, który pozwolił Schiaparelli wytracać prędkość. Z kolei czarna plama to najprawdopodobniej miejsce upadku lądownika.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS, Arizona State University

NASA i ESA powiadomiły, że maszyna mogła spadać dłużej niż planowano a jej silniki rakietowe zostały wyłączone zbyt wcześnie. Schiaparelli prawdopodobnie zaczął spadać z wysokości 2-4 kilometrów i uderzył o powierzchnię Marsa przy prędkości ponad 300 km/h.

 

To oznacza, że lądownik po prostu uległ zniszczeniu. W przyszłym tygodniu, Mars Reconnaissance Orbiter skorzysta z kamery wysokiej rozdzielczości HiRISE i wykona dokładniejsze zdjęcia tego regionu. Wtedy przekonamy się, czy Schiaparelli doznał uszkodzeń, czy też eksplodował.

Katastrofa lądownika na szczęście nie przyczyniła się do wstrzymania misji ExoMars. Na marsjańskiej orbicie znajduje się sonda Trace Gas Orbiter, która jest w pełni sprawna. Urządzenie to zajmie się badaniem składu chemicznego atmosfery Marsa, ale to nastąpi dopiero po unormowaniu orbity, czyli w przyszłym roku.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Waldemar1410

Praktykuje ktoś "wyjście z

Praktykuje ktoś "wyjście z ciała"? Sprawdźcie czy Ziemia to kula, geoida, trójkąt, czy placek. Stawiam na placek, za granicami Ziemi jest dalej ląd, który się nie kończy. Może to te rzekome "gęstości"?.

Portret użytkownika Zenek ;)

 

 

Amerykanie nie chcieli ich wpuściś na swój własny plan zdjęciowy pt łazik na Alasce to ci rozbili swojego co by po sensacyjnych zdjęciach zaprezentowanych przez amerykanów  (marsjańskie orły) nie wyskoczyć z własnym "..wolongiem" jak na przykład marsjańskie niedźwiedzie czy inne "historyczne" "kopaliny".

Portret użytkownika Maciej Modlinski

No to jeżeli jest geoidą jak

No to jeżeli jest geoidą jak twierdzisz, to dlaczego nie ma prawdziwego zdjęcia tej tak zwanej geoidy z tak zwanego kosmosu ? a jest zdjęcie kuli a właściwie to nie kuli, tylko koła ? A tak szczerze, to nie uważacie, że coś jest na rzeczy co do "płaskiej" ziemi, skoro ponad 500 lat po Koperniku my w dalszym ciągu mamy wątpliwości ?

Portret użytkownika Sammy Jo

Myślałam, że najgorszych

Myślałam, że najgorszych grafików na świecie zatrudnia NASA, a tu taka niespodzianka....Lądownik wygląda zupełnie jak moja kanpka do pracy w folii alu. Pycha. 'Schiaparelli' brzmi całkiem kulinarnie i smakowicie.  A tak na serio.... co z pasem van Allena? Miłego dnia wszystkim.

Portret użytkownika U_P_Adlina

sfrustrowane bandero

sfrustrowane bandero-uSSmańskie trolle szukają byle czego, byle by rzygnąć coś rusofobicznego!!........Projekt był rosyjsko-europejski, to po pierwsze !!........Po drugie poczytaj o ostatnich "sukcesach" uSSmanii w kwestii startów rakiet !!............Porażka za porażką !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj