Już wkrótce, człowiek zostanie poddany inżynierii genetycznej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dzięki inżynierii genetycznej, potrafimy modyfikować DNA organizmów żywych. Zwykle dotyczyło to bakterii, wirusów, roślin i zwierząt. Wielu naukowców jest zaniepokojonych faktem, że już wkrótce inżynieria genetyczna będzie stosowana bezpośrednio u ludzi.

 

CRISPR/Cas-9 to przełomowa technika pozwalająca na edycję genów. Te "molekularne nożyczki" funkcjonują niczym edytor tekstu - dzięki nim, można wycinać dowolne elementy i wstawiać nowe. Metoda CRISPR była już stosowana przykładowo przez naukowców z uniwersytetu Sun Yat-sena w Guangzhou, którzy w 2015 roku zajmowali się modyfikowaniem genów ludzkich zarodków. Zgodę na prowadzenie takich badań otrzymali również specjaliści z Wielkiej Brytanii, Japonii i Stanów Zjednoczonych.

 

Gdy weźmiemy to pod uwagę łatwo dojść do wniosku, że prędzej czy później przyjdzie czas na człowieka. Tak się składa, że amerykańska firma biotechnologiczna Editas Medicine chce zajmować się edytowaniem ludzkiego kodu genetycznego. Pierwszy człowiek o zmodyfikowanych genach ma pojawić się już w przyszłym roku. Editas Medicine będzie właściwie pierwszą firmą, która zajmie się leczeniem pacjentów ze schorzeniami genetycznymi.

 

Modyfikowanie ludzkich genów w Stanach Zjednoczonych jest zabronione, ale firma biotechnologiczna już złożyła wniosek do odpowiedniego urzędu z nadzieją na uzyskanie zgody. Wiele wskazuje na to, że rok 2017 zostanie zapisany na kartach historii jako przełomowy w dziedzinie genetyki.

 

Wielu naukowców i ekspertów jest oczywiście bardzo zaniepokojonych tym, że technika CRISPR będzie wkrótce stosowana u ludzi. Zmiany wprowadzane w kodzie genetycznym będą przechodzić na następne pokolenia. Niestety na dzień dzisiejszy nie wiemy czy jest to dla nas w 100% bezpieczne. Nie można przecież wykluczyć, że w bliżej nieokreślonej przyszłości kobiety zaczną rodzić mutanty. Z drugiej strony, postępu zwyczajnie nie da się powstrzymać.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Aqua

Ten stwór, którego liczba

Ten, którego liczba jest liczbą człowieka i są nią trzy szóstki. 6 to życie. Zwielokrotnianie tej cyfry to tak jakby modyfikowanie tego, co naturalne.

Jego liczba jest liczbą człowieka, więc sądziliśmy, że to jakiś człowiek. Może jednak chodzi o to, że po modyfikowaniu człowieka będzie można go poznać. Może to nie osoba, ale nowe rządy, które bardziej jawnie zaczną z tym eksperymentować. I ostrzeżenie jest, że to oni są tym złem. Uważam, że trzy szóstki oznaczają modyfikacje genetyczne.

Portret użytkownika ds

historia wynalezienia

historia wynalezienia dynamitu oddaje to co dzieje się z każdym dużym odkryciem.

Dynamit był ludzkości potrzebny czy nie? Wykorzystano go dobrze czy nie?

To samo z genetycznymi modyfikacjami na żywym organizmie. Zaznaczając, że nie jest to tworzenie rasy idealnej pod zamówienie kochającej mamusi i tatusia, ale usuwanie chorób genetycznych nie zależnie od wieku danego osobnika. Czyli nie G M O tylko leczenie. A czy można to wykorzystać w niecnych zamiarach - oceń przez pryzmat noblowskiego dynamitu.  

Portret użytkownika MiamiVibe

Nie mam nic przeciwko

Nie mam nic przeciwko postępowi i technologii, ale dopóki motorem napędowym tych 2 zagadnień będzie chciwość i pycha, to ludzkość tak naprawdę nic nie osiągnie. Widzę tu pragnienie dorównania Bogu, a przy okazji redukcję populacji, tej nieulepszonej oczywiście Smile

Portret użytkownika SoSo

Tak samo jak i widelec może

Tak samo jak i widelec może mieć różne zastosowania. Gdyby ludzkość wychodziła tylko z takiego założenia że wszystko może być źle wykorzystane to nadal byśmy siedzieli w tzw. jaskini, mając kamienie za narzędzia.

Portret użytkownika keri

Hehe, powtórka z raju: bóg

Hehe, powtórka z raju: bóg uszkodził wtedy kod genetyczny Adama i Ewy tak, że chodzili nago, nie wiedzieli co jest dobrem a co złem i zapier.alali na polu i w ogrodzie jedynie za żarcie. No, bóg totalne przymuły z nich zrobił.

Wtedy przyszedł Anioł Światłości (=Szatan) i dzięki niemu poznali dobro i zło i udało im się uwolnić z ogrodzonego rezerwatu. Uciekli do cywilizacji, która mieszała za ogrodzeniem "raju" (jest to opisane w pierwszej księdze rodzaju w biblii).

Niektórzy dopuszczają się tak złych czynów, że następuje interwencja z innego wymiaru.

Doczekaliśmy się czasów, ze też możemy liczyć na pomoc nieziemską.

Portret użytkownika Eva11

wg, bibli ludzie chyba byli

wg, bibli ludzie chyba byli szczesliwi w raju,nie bylo chorob ani przemocy ,cierpienia ...

nie znali zla , porostu go nie bylo...

a nie ,ze go nie zauwazali...

teraz ludzie zyja jakby nie widzieli zla i sa szczesliwi z tak bezsesownych spraw...

moze teraz by sie przydal taki ,,aniol swiatlosci,, aby im uswiadomic co zle ,a co dobre ....

bo zlo istnieje a o ni nie widza....

czyzby keri wyznawala religie aniola swiatlosci ?

nawet jego imie pisze z duzej litery ..

zly bog ,a wszyscy widza w nim tego najwspanialszego....szatana uwazaja za zlego,ale zaczynaja go czcic rowniez ....

szukaja kogos do wybawienia i ni jak nie znajduja ...

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj