Chińczycy uruchomili największy na świecie radioteleskop FAST

Kategorie: 

Foto: Asia News/FAST

Naukowcy z całego świata podekscytowani są informacją o uruchomieniu największego na świecie radioteleskopu, który znajduje się w chińskiej prowincji Guizhou. Pracownicy tej instalacji już poszukują sygnałów z kosmosu, które mogłyby zostać wyemitowane przez obcą cywilizację.

 

Prace nad radioteleskopem FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope), którego średnica wynosi 500 metrów, trwały przez pięć lat i pochłonęły 180 milionów dolarów. Konstrukcja składająca się z 4450 trójkątnych paneli została zbudowana w naturalnej niecce, znajduje się w miejscu wyróżniającym się niezwykłym krajobrazem. Aby mogła prawidłowo funkcjonować, w promieniu 5 kilometrów potrzebna jest całkowita cisza radiowa. W związku z tym, konieczne okazało się przesiedlenie ponad 8 tysięcy ludzi z 8 wiosek.

 

Jest to największa instalacja tego typu na świecie. Jej zasięg działania jest kilkukrotnie większy niż w przypadku radioteleskopu w Arecibo - obserwatorium to posiada średnicę 305 metrów i było dotychczas największe.

 

Chińska konstrukcja FAST, podczas ostatnich testów, miała zarejestrować sygnały radiowe, które wyemitował pulsar znajdujący się ponad 1300 lat świetlnych od Ziemi. Radioteleskop pracuje już od niedzieli i poszukuje nie tylko sygnałów od obcych cywilizacji, ale także fal grawitacyjnych. Zajmie się również obserwacją pulsarów i pyłu kosmicznego.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika husarz

..i na bank zbudowali to po

..i na bank zbudowali to po to aby słuchać szmerów kosmosu, poza tym jeśli istnieje jakaś zaawansowana technicznie cywilizacja w jednej z galaktyk (wątpię w to) , a szansa na to że trafimy na nią jest mniej więcej taka jak stanie w tłumie ludzi w bezchmurny dzień i dostanie piorunem w łeb czyli bliska zeru. Po drugie jeśli dzielą nas choćby 10,000 tysięcy lat różnicy w technologii , co w skali kosmosu jest wg astronomów niczym ,tylko chwilą w tym ogromie to na bank "kosmici" uzywają tak tandetnego i kosztownego sposobu na kontakt z nami. Ci, którzy wierzą w medialne przeznaczenie tego radioteleskopu są tępi. To się musi zwrócić to raz, są prostsze i bardziej opłacalne powody aby postawić takiego kolosa w Chinach, np aspekt militarny, wywiadowczy. Wg mnie na tą chwile nie ma nic w kosmosie oprócz nas i taki jest suchy i brutalny fakt. Nie mamy techniki aby to sprawdzić choćby w jednym procencie. Nie wiemy prawie nic o dnie oceanów (97%  powierzchni dna oceanów jest niewiadomą) a oni szukają za grube miliardy pierdnięć w kosmosie.. ta jasne. To tak jak z programem SETI  coś tam szukali (gowno znaleźli) , a po latach wychodzi, ze cały ten sprzęt pomagał USA w nasłuchiwaniu "wrogów USA" .

AMOR PATRIAE NOSTRA LEX

Portret użytkownika ola

Ostatnio mysle, ze to wcale

Ostatnio mysle, ze to wcale nie prawda, ze jesli istnieje jakas cywilizacja obca to by od razu chciala naszej zaklady i zniszczenia nas. A wiele wskazuje, ze jakies inne cywilizacje istnieja. I tez wiele teori spiskowych (nie lubie tego okreslenia, bo teoria to teoria, tylko ta niemodna politycznie jest nazwana spiskowa) mowi, ze to wlasnie ludzie czynia wojny we Wszechswiecie. 

Osobiscie jestem bardzo optymistycznie nastawiona i przyjaznie do obcych nacji, mysle, ze jesli maja zdolnosc ogladania tego co dzieje sie na naszej planecie, z pewnoscia nie chca jej zniszczyc. Widza cala mase uczciwych ciezko pracujacych ludzi, i nie zniszcza nas z powodu elity... Mysle, ze z pewnoscia gdzies we Wszechswiecie istnieje zycie, i ze choc moze bywaja tam tez istoty zle, sa tam tez istoty dobre i humanitarne, a przede wszystkim madre. I z pewnoscia nie zniszcza naszej Ziemi : ) Jesli nawet rozwazaja taka ewetualnosc, to powstrzymuje ich to, ze jest tu wielu dobrych ludzi.

To czlowiek jest zdolny do okrucienstwa, wystarczy popatrzec na wojny, na obozy koncentracyjne. I podobno jakies tam wojny w kosmosie co Ameryka prowadzi. Szczeze, wydaje mi sie, ze gdyby jakas cywilizacja chciala nas zniszczyc z pewnoscia by juz to dawno zrobila. Mysle ze nas widza i chca nam darowac zycie, i nie chca niszczyc naszej pieknej Ziemi : ) 

 

Mysle, ze Bog w Swej Potedze mogl stworzyc tez zycie na innych planetach : ) Choc pewnosci nie mamy. Nastawiam sie przyjaznie do innych nacji, cywilizacji : ) Moze sa tam jakies istoty zle, ale wierze, ze istnieja tez dobrzy. Byc moze gdybysmy my jako ludzkosc nie wkladali tyle energi w wojny i krzywdzenie innych, juz dawno starczyloby sili srodkow by lepiej poznac Kosmos i byc moze... jakies zamieszkale planety. 

 

 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Ola, tomiłe, że jesteśtak

Ola, tomiłe, że jesteśtak pozytywnie nastawiona, ale pomiedzy pozytywnym nastawieniem a naiwnościąjest cieniutka granica jak między prawdą i kłamstwem...

Życie w Kosmosie poza Ziemią jest ... nieprawdopodobne... Smile

 Gdyby istniało - nas by już nie było... Materia jest drapieżna a i życie jest drapieżne... Istoty materialne maja swoje materialne potrzeby; odżywiać się, mieć surowce, mieć energię, przestrzeń życiową i... niewolników.

 Aby te potrzeby zaspokoić, musi  mieć środki do osiągniecia odpowiednich warunków i okoliczności oraz eksplorować teren...

 A to wiąże się z wojennym łupem, przeciez to takie oczywiste, wbrew naiwnym marzeniom.

Jeśli poruszasz temat Boga, to wiedz, że materialny Wszechświat nie jest pod jego panowaniem, lecz pod panowaniem Szatana... A on lubi przelewac krew. Z "domu Boga" zostaliśmy wygnani bezpowrotnie...

Żadna cywilizacja zdolna do podróży kosmicznych innych potrzeb mieć nie może

Portret użytkownika NanoRurka

Najlepszy śledzik fajnej

Najlepszy śledzik fajnej dziewczyny... Zresztą nawet jak odbiorą sygnał to ciekawe z przed ilu lat i czy będą w stanie to rozkodować przy założeniu że faktycznie pochodzi od alien ów... Czekam niecierpliwie na newsy o ile będą tak szybko...

Skomentuj