Japońscy naukowcy stworzyli wyświetlacze, które działają nawet gdy zostaną pocięte nożyczkami

Kategorie: 

Źródło: National Institute for Materials Science in Japan

Wyświetlacze przyszłości będą radykalnie różnić się od tych dzisiejszych. Będziemy mogli je przede wszystkim dowolnie wyginać i rolować niczym gazetę, nie narażając ich na uszkodzenia. Już wkrótce mają pojawić się pierwsze giętkie urządzenia, wyposażone w te wyświetlacze. Tymczasem w Japonii zaprezentowano niezwykły ekran, któremu można nadać dosłownie dowolny kształt

 

Osiągnięcia tego dokonali naukowcy z National Institute for Materials Science. Ekran można nawet ciąć nożyczkami, zupełnie tak jak papier, a gdy przetniemy go na pół, obie części będą wciąż wyświetlać obraz. Technologia zapewni nam zupełnie nowe możliwości, lecz na dzień dzisiejszy nie nadaje się jeszcze do produkcji na masową skalę.

 

Do stworzenia tego wyświetlacza wykorzystano hybrydowy polimer o właściwościach elektrochromowych. Gdy zostanie przecięty, w ciągu kilku sekund automatycznie dostosowuje się do nowego kształtu i prawidłowo emituje obraz. Naukowcom udało się nawet opracować wersję ekranu, która funkcjonuje nawet gdy zostanie odłączona od źródła zasilania i pocięta nożyczkami.

 

Na obecnym etapie rozwoju, wyświetlacz emituje tylko jeden kolor, w dodatku tylko na wyznaczonej przez naukowców powierzchni. Podczas przyszłych badań, uczeni będą starali się ulepszyć swoje dzieło, tak aby emitowało obrazy w wielu kolorach. Wynalazek ma przecież ogromny potencjał, warto więc zadbać o jego rozwój i możliwie jak najszybsze wprowadzenie go do naszego świata.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika prorok2404

Mało tego,że w rękawicach to

Mało tego,że w rękawicach to jeszcze w kombinezonie ! Cały ten syf,który nam wciskaja w postaci nowinek technicznych jest rakotwórczy. Zresztą jak wszystko dookoła...sztuczne żarcie w sklepach (z jedzeniem nie ma nic wspólnego) zabawki dla dzieci... itd ... nie wspomne o tym syfie,którego w powietrzu jest ch*j wie ile , a chłoniemy to wszyscy jak gąbka. Najbardziej mnie denerwuje to,że ciemny lud w wiekszosci  wszystkie nowinki "ułatwiające" i "ulepszające" zycie szarego zwykłego podatnika przyjmuje z kisielem w majtach i ogolnym poklaskiem. społeczenstwo jest rozleniwione, w duzym stopniu otyłe i ogłupione  do granic mozliwosci przez tv. A to skutki własnie tego wszystkiego. Jeszcze co do ogłupienia w tv. Dopóki nie zrozumiecie,że jesli bedziecie dalej brać udział w szopce pod tyuteł " PO vs PiS" nic sie nie zmieni a bedzie tylko gorzej. Musi w koncu do was dotrzec,że to jest cel całej polityki. walka miedzy dwiema partiami bez konca.Plus małe partyjki skaczące dookoła zeby nie bylo za nudno. TE PROSIĘTA U KORYTA NIE SA NAM DO NICZEGO POTRZEBNE !!!! Zrozumcie w koncu to !! zanim zniszczą i rozkrądną POLSKE do konca !!! Nasze prawa , których własciwie i tak nie mamy tez zostaną jeszcze zmniejszone ku zniewoleniu.

a tak na koniec jeszcze sie sie zapytam bo mi sie w głowie nie miesci ! Jak mozna byc tak biernym wobec tysiecy dowodów na złodziejstwo,przekupstwo i ogólną kpine w naszym rządzie ?  Ile potrzebujecie jeszcze dowodow na to ze jestesmy okradani , manipulowani , podtruwani ,okłamywani nagminnie przez media i traktowani tylko i wylacznie przez rządzacych jak numer podatkowy lub ewentualnie trzoda do eksperymentow ??? ILE ???

 

Portret użytkownika ds

Nie rozumiem - pocięty na

Nie rozumiem - pocięty na kawałki nadal wyświetla obraz? - każdy kawałek? To znaczy, że jak coś nowego zostanie wysłane na taki "ekran" to każdy kawałek cudownie wie co ma wyświetlać?

A to zdjęcie nie pokazuje nic obiecującego. Jednokolorowy kawałek, w dodatku z plamkami i nie pokazujący żadnego obrazka.

Skomentuj