Grenlandia nadal szybko topnieje - poziom mórz wzrośnie szybciej niż przewidywano?

Kategorie: 

Źródło: internet

Meteorolodzy zestawili dane uzyskane z 14 stacji meteorologicznych znajdujących się na Grenlandii. Prowadziły one pomiary wiosną i latem tego roku i zgodnie z oczekiwaniami wyspa znalazła się w zasięgu nienormalnie wysokiej temperatury. Średnia temperatura pobiła rekord z 1895 roku i wyniosła 8,2 stopni Celsjusza. Według naukowców, wyniki potwierdzają jedynie ogólny trend globalnego ocieplenia w Arktyce.

 

Wzrost temperatury w Grenlandii spowodował topnienie lodowców i stało się jasne, że proces ten będzie się tylko intensyfikować. Bezpośrednim tego skutkiem powinno być podniesienie się poziomu morza, a symptomami są nowe, bardziej potężne burze i zmiany całego świata biologicznego północnego Atlantyku.

 

Warto przypomnieć, że według ekspertów z zakresu klimatologii, ponad 400 tysięcy lat temu Grenlandia utraciła dużą część pokrywy lodowej. Spowodowało to globalny wzrost poziomu morza o 4 do 6 metrów. Naukowcy podejrzewają, że ciepło to powstało w wyniku zmian orbity Ziemi w stosunku do Słońca.

 

Według innych ustaleń, wzrost poziomu morza w tym okresie mógł nawet przekraczać 12 metrów. Uczeni wnioskują to na podstawie analizy osadów z przepływów lodowcowych, które zachowały się w wydobytych na Grenlandii rdzeniach lodowych.

Pokrywa lodowa Grenlandii jest drugą co do wielkości na świecie na lądzie. Jeśli cały lód na Grenlandii stopnieje, poziom morza wzrośnie, a pod wodą znajdzie się wiele nadmorskich miast od Nowego Jorku do Szanghaju. Od początku XX wieku Grenlandia straciła już bilion ton lodu, a w latach 2003 - 2010 tempo jego utraty uległo podwojeniu.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ewon

I tak i nie. Jeśli jest to

I tak i nie. Jeśli jest to lód powierzchniowy, nie związany z podłożem, to Twoje rozumowanie jest prawidłowe. Jeżeli jednak, tak jak w przypadku Grenlandii, jest to lodowiec spoczywający na ziemi, wtedy jego stopnienie spowoduje wzrost poziomu oceanów.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj