Grenlandia nadal szybko topnieje - poziom mórz wzrośnie szybciej niż przewidywano?

Kategorie: 

Źródło: internet

Meteorolodzy zestawili dane uzyskane z 14 stacji meteorologicznych znajdujących się na Grenlandii. Prowadziły one pomiary wiosną i latem tego roku i zgodnie z oczekiwaniami wyspa znalazła się w zasięgu nienormalnie wysokiej temperatury. Średnia temperatura pobiła rekord z 1895 roku i wyniosła 8,2 stopni Celsjusza. Według naukowców, wyniki potwierdzają jedynie ogólny trend globalnego ocieplenia w Arktyce.

 

Wzrost temperatury w Grenlandii spowodował topnienie lodowców i stało się jasne, że proces ten będzie się tylko intensyfikować. Bezpośrednim tego skutkiem powinno być podniesienie się poziomu morza, a symptomami są nowe, bardziej potężne burze i zmiany całego świata biologicznego północnego Atlantyku.

 

Warto przypomnieć, że według ekspertów z zakresu klimatologii, ponad 400 tysięcy lat temu Grenlandia utraciła dużą część pokrywy lodowej. Spowodowało to globalny wzrost poziomu morza o 4 do 6 metrów. Naukowcy podejrzewają, że ciepło to powstało w wyniku zmian orbity Ziemi w stosunku do Słońca.

 

Według innych ustaleń, wzrost poziomu morza w tym okresie mógł nawet przekraczać 12 metrów. Uczeni wnioskują to na podstawie analizy osadów z przepływów lodowcowych, które zachowały się w wydobytych na Grenlandii rdzeniach lodowych.

Pokrywa lodowa Grenlandii jest drugą co do wielkości na świecie na lądzie. Jeśli cały lód na Grenlandii stopnieje, poziom morza wzrośnie, a pod wodą znajdzie się wiele nadmorskich miast od Nowego Jorku do Szanghaju. Od początku XX wieku Grenlandia straciła już bilion ton lodu, a w latach 2003 - 2010 tempo jego utraty uległo podwojeniu.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Zasada jest taka, że lód

Zasada jest taka, że lód posiada posiada ciężar objetosciowy w granicach 0,8-do 0,9 T/m3 a woda 1,0 T/m3. Dlatego pływa przy wierzchu wody a zaleznie od środka swojej masy jest wyżej, lub niżej jej zwierciadła. Gdy się lód roztopi a ciężary jednostkowe mas się wyrównają poziom wody pozstanie niezmienny... Nad czym sie tu zastanawiać?

Portret użytkownika grabeck

Wróć do szkoły podstawowej

Wróć do szkoły podstawowej geniuszu.
Lód na Grendlandii to nie jest pływająca góra lodowa, tylko lądolód, który spłynie z lądu do oceanu. Weź sobie wiadro pełne wody zmierz poziom i wsyp do niego lodu i znowu zmierz poziom. Zaskoczony?

Portret użytkownika cezary

zawsze mnie ciekawiło KTO

zawsze mnie ciekawiło KTO "przyczynił się " do tego że kiedyś Grenlandia była zielona . Rosła tam trawa i wypasano bydło . ludzi było dośc dużo skoro po prosili Rzym o przysłanie księdza . Mnisi   owszem przybyli( nie tylko jeden parafi było kilka )  po budowano koscioły. ale najpierw ludzie tam mieszkajacy musieli zapłacić Rzymowi i co roku płacić dla zymu podatek. I to nie mało a także zapewnić lokum i utrzymanie dla mnichów .  Z czego Ci ludzie płacili . Musiało być tam naprawdę ciepło ( upału nie było może ) ale na pewni klimat był cieplejszy i bardziej wilgotny.  Co wiec takiego sie stało że Grenlandia zaczeła zamarzać . Jakoś dziwnie naukowcy MILSZCZĄ. Wiadomo tylko że północna Grenlandia ma bardzo stary lód około 25 tyś lat . Reszta to młode pokłady lodu. 

Portret użytkownika Karakan

Poziom wody nie wzrosnie jak

Poziom wody nie wzrosnie jak pokrywa lodowa jest w wodzie. Grenlandia jest wyspa i lod zalega na ladzie nie w wodzie wiec poziom wody jak najbardziej sie podniesie i znowu bedzie zielona wyspa jak sama nazwa to wskazuje.

Portret użytkownika Kimbur

Wzrośnie, Drogi Niegamoniu.

Wzrośnie, Drogi Niegamoniu. Wystarczy, że zrobisz tak jak napisałeś. Przedszkola nie ukończyłeś z wynikiem pozytywnym. Nie wierzysz? To zrób drugie doświadczenie - do pełnej szklanki wrzuć... kostkę lodu!

PS. Roztopieniu. Natomiast jeśli myślisz o lodzie już pływającym w wodzie - o, to nieco inna sprawa. W przypadku "Zielonego Landu" niebezpieczeństwo tkwi w lodzie zsuwającym się z powierzchni lądu do wody. Ten lód może zrobić to, co kostka lodu wrzucona do pełnej szklanki. 

Portret użytkownika marcin74

za Mieszka I na Grenlandi

za Mieszka I na Grenlandi rosły dzewa i było cieplej niż teraz a nie było wtedy globalnego ociplenia bo z czego z ognisk? nasza planeta już tyle razy zmieniała swoje linie brzegowe że nie powiny nas dziwić że zmienia sie nadal

Portret użytkownika grabeck

Mieszko ci to opowiedział?

Mieszko ci to opowiedział?
Oczywiście że linie brzegowe się zmieniały, tylko powiedz to mieszkańcom Trójmiasta albo Nowego Jorku czy Hong Kongu. Jak się poziom morza podniesie o 2m, to gospodarka światowa pewnie spadnie o 20%.

Strony

Skomentuj