W ciągu 25 lat, nasza cywilizacja zniszczyła 10% ziemskiego środowiska naturalnego

Kategorie: 

Źródło: Internet

Wyniki najnowszych badań są bardzo niepokojące dla całego ziemskiego istnienia - również dla ludzi, którzy przyczyniają się do degradacji ekosystemu na naszej planecie. Działalność przemysłowa naszej cywilizacji spowodowała zniszczenie dużej części środowiska naturalnego na kuli ziemskiej w stosunkowo krótkim czasie.

 

Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wskazują, że największa utrata lądowych środowisk naturalnych wystąpiła w Ameryce Południowej (30%) oraz w Centralnej Afryce (14%). Od 1993 do 2009 roku, na całej planecie, zniszczono łącznie 3,3 miliona kilometrów kwadratowych siedlisk przyrodniczych. W tym samym czasie powstało tylko 2,5 miliona kilometrów kwadratowych nowych rezerwatów.

Źródło: Current Biology

W skali globalnej, wystarczyły ponad dwie dekady aby nasza cywilizacja, między innymi za sprawą wycinki lasów, górnictwa, poszukiwań złóż gazu i ropy oraz rolnictwa, zniszczyła aż 10% środowisk naturalnych. Autorzy badania ostrzegają, że w takim tempie możemy utracić wszystkie obszary dzikiej przyrody w ciągu jednego wieku.

 

Jest to problem, który dotyka nie tylko zwierzęta żyjące w siedliskach, ale także lokalne plemiona, ukrywające się przed naszą "zaawansowaną" cywilizacją. Jeśli obecny trend się utrzyma, wkrótce możemy dojść do wniosku, że nasza planeta po prostu przestanie się nadawać do życia a cofnięcie szkodliwych zmian okaże się już niemożliwe.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ractaros96

To jest kompletna bzdura. Co

To jest kompletna bzdura. Co prawda w mikrofalówce pożywienie traci składniki odżywcze, ale tak jest w przypadku każdej metody przyrządzania jedzenia, w której jest wysoka temperatura. Powiedziałbym nawet, że przez to, że podgrzewanie w mikrofali trwa stosunkowo krótko, to tych składników ubywa mniej, niż w przypadku gotowania w wodzie. Najzdrowsze metody przyrządzania pożywienia to mikrofalówka, piekarnik oraz gotowanie na parze. Poza zwiększeniem temperatury mikrofale nie powodują skutków ubocznych.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika kit

"Od 2 miesięcy sikam do

Lol
"Od 2 miesięcy sikam do umywalki, zamiast do toalety (oszczędzając w ten sposób ponad 2 litry wody za każdym razem)."
Przebijam:
ja mam jeszcze dodatkowy patent: zamiast papieru toaletowego używam gazety w którą zaijam dużą potrzebę przed wyrzuceniem przez okno. Daje mi to kolejne dwa litry wody oszczędności za każdym razem. I jeszcze oszczędzam lasy.

Portret użytkownika Ractaros96

Ja też nie używam papieru

Ja też nie używam papieru toaletowego, tylko zamiast tego po skorzystaniu biorę błyskawiczny prysznic w tamtych okolicach mojego ciała. Nie dość, że taniej, to jeszcze o wiele bardziej higienicznie. Obecnie papier toaletowy, to dla mnie kompletny przeżytek.

ja mam jeszcze dodatkowy patent: zamiast papieru toaletowego używam gazety w którą zaijam dużą potrzebę przed wyrzuceniem przez okno.

To musisz chyba mieszkać na wsi, bo wyrzucenie czegoś takiego przez okno w bloku nie przejdzie.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Świry się zleciały. Pierwszy

Świry się zleciały. Pierwszy żre trupie czyli martwe jedzenie z mikrofali i za darmo robi z siebie zombie błazna szczającego do umywalki. Drugi zawija swoje gówna w ... niech no zgadnę .... zawija w Gazetę Wyborczą bo jest żydem i wspiera żydowskie poczynania kupując tą gazetkę. Tragedia. Pamiętajcie trole hasbarskie! Bozia rozum odbiera ukradkiem, robi to tak abyście się nie zorientowali że już macie srake zamiast mózgu. 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Taki

Polacy!!! Mamy mozliwosc

Polacy!!! Mamy mozliwosc pokazac Calemu Swiatu ze mozna chronic przyrode np przez GEOTERMIE !!!!! Mamy Tego Tyle ze starczy NAM na Nastepne 100lat albo Wiecej. Prad za Prawie Darmo, zadnego Skarzenia Przyrody , Zadnych odpadow na Nastepne Tysiaclecia,zadnych Wiatrakow ktore Niestety tez Maja swoje mankamenty ???!!!

Czemu nie Robia Nie Nasi Polskojezyczne Glupki Tego programu?????? 

Zachod jest zazdrosny ze mozemy byc Samowystarczalni Dlatego Taka Nagonka na Nasz Kraj !!!

Wystarczy odbudowac Przemysl Turbinowy ktory teraz JEST w Rekach no KOGO?????? Amerykanow. A bylismy przeciez potega na Skale Europy a moze Swiata.Teraz jest technologia i Maszyny i mnustwo madrych,wyksztalconych Mlodych Polakow Ktorzy To Odbuduja . Trzeba TYLKO paru Idiotow Usunac ze Stanowisk....... Jakie To Proste!!!!!!!!!!!!!

Portret użytkownika Ractaros96

Państwa Zachodu dziwią się

Państwa Zachodu dziwią się zniszczeniom przyrody w Am. Południowej i Afryce. Tylko, że bieda w państwach na tych kontynentach (głównie w Afryce) sprawia, że pozyskiwanie surowców jest podstawowym źródłem ich dochodów. Z drugiej strony zachodnie korporacje nie gardzą tymi surowcami. Zachód powinien jak najszybciej zakończyć wszystkie konflikty i podzielić się swoim bogactwem z Afryką i Am. Południową poprzez masowe inwestycje w infrastrukurę i edukację. Ochrona środowiska jest domeną państw bogatych (co widać na powyższej mapie, zwłaszcza w Europie i USA). Dopóki Afryka i Am. Południowa nie osiągną choć połowy bogactwa Europy czy USA, to nie zakończy się niszczenie przyrody w tych regionach.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie tak ten problem Ameryki

Nie tak ten problem Ameryki płd i Afryki przedstawiłeś... Zasoby  w tych obszarach są szabrowane w gangsterski sposób i rabowane przez własnie te zachodnie korporacje, rękami tych biedaków za garść prosa... To właśnie zachodnie korporacje niszczą środowisko naturalne ową rabunkową eksploatacją tych ziem!! Smierć korporacjom!!

Wyrżnąć ich bosów i powywieszać na gałęziach wraz z ich służącymi psami,co sprzedają się za garść szekli!!

Strony

Skomentuj