Sterowiec Airlander 10 odbył pierwszy lot

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Ogromny sterowiec Airlander 10 po raz pierwszy wzbił się w powietrze. Historyczny lot tej maszyny odbył się 17 sierpnia w Anglii w hrabstwie Bedfordshire. Maszyna może zapoczątkować nową erę w lotnictwie.

 

Największy na świecie statek powietrzny - hybryda samolotu, śmigłowca, poduszkowca i sterowca, bez większego problemu wystartował i wylądował na lotnisku, choć lot trwał bardzo krótko. Firma Hybrid Air Vehicles chciała jedynie przeprowadzić krótki test, który zakończył się sukcesem. Lot miał odbyć się kilka dni wcześniej, lecz w ostatniej chwili przełożono go ze względu na usterkę techniczną.

 

Wypełniony helem gigant potrafi rozwinąć prędkość do 150 km/h. Jest długi na 90 metrów, może wznieść się na wysokość do 4900 metrów i wylądować na niemal każdej powierzchni, przewozić ładunek o masie 10 ton i pozostać w powietrzu nawet przez dwa tygodnie. Ta niezwykła maszyna została zaprojektowana przez Hybrid Air Vehicles w 2012 roku i miała służyć amerykańskiej armii.

 

Brytyjska firma posiada wiele planów, związanych ze sterowcem Airlander 10. Sterowiec może przydać się podczas misji poszukiwawczych, ratunkowych lub patrolowych. Może również prowadzić badania geodezyjne lub po prostu oferować usługi transportowe i rozrywkowe.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj