Fizycy twierdzą, że odkrycie piątej siły natury jest wysoce prawdopodobne

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Fizycy teoretycy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine twierdzą, że najnowsze wyniki badań, opisujące prawdopodobne odkrycie nieznanej nam dotąd cząstki subatomowej, mogą być dowodem potwierdzającym istnienie piątej podstawowej siły natury. Swoją pracę opublikowali na łamach czasopisma Physical Review Letters.

 

Jonathan Feng, profesor fizyki i astronomii powiedział, że od dekad znamy tylko cztery fundamentalne siły natury - oddziaływanie grawitacyjne, elektromagnetyczne, słabe oraz silne. Jeśli kolejne eksperymenty potwierdzą najnowsze doniesienia, poznamy kolejną, piątą siłę natury, co kompletnie odmieni nasze postrzeganie Wszechświata.

 

W 2015 roku, naukowcy z Węgierskiej Akademii Nauk poszukiwali ciemnego fotonu - nośnika piątej siły natury. Podczas zderzania izotopu litu-7 z protonami, odkryli obecność nowego bozonu, który był około 30 razy cięższy od elektronu. Badacze zaobserwowali nietypowe zmiany, które wskazywały na obecność nowej cząstki, lecz nie potrafili wyjaśnić czy mamy do czynienia z nośnikiem oddziaływań.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine przestudiowali dane węgierskich badaczy oraz dotychczasowe eksperymenty, które skupiały się na tej dziedzinie i zaprezentowali nową teorię. Łączy ona ze sobą wszystkie istniejące dane i wskazuje na prawdopodobne odkrycie piątej siły natury. Według nich, tą tajemniczą cząstką może być tzw. bozon X ("protophobic X boson"). Podczas gdy normalne siły elektryczne współdziałają z elektronami i protonami, ten nowy bozon oddziałuje tylko z elektronami i neutronami w bardzo ograniczonym zakresie.
"Cząstka nie jest tak ciężka, a laboratoria posiadają wymaganą moc do jej stworzenia od lat 50. i 60. Lecz powód, dla którego trudno jest ją znaleźć jest taki, że jej interakcje są bardzo słabe. Ponieważ cząstka jest bardzo lekka, na całym świecie istnieje wiele grup eksperymentalnych, które pracują w małych laboratoriach. Teraz wiedzą, gdzie trzeba szukać" - powiedział Jonathan Feng.

Feng uważa, że piąta siła natury, wspólnie z elektromagnetyzmem, oddziaływaniem silnym oraz słabym, mogą przejawiać istnienie jednej, bardziej fundamentalnej siły. Być może istnieje oddzielny, ciemny "sektor", który posiada własną materię oraz siły i oddziałuje z naszym poprzez ukryte, ale fundamentalne oddziaływania.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika livid

Wiesz kim są co większe osoby

Wiesz kim są co większe osoby uprawiające magie ? są j******* satanistami.

Potrafią robić "cuda" dla idiotów ale jak już coś się stanie nie zgodnie z planem, to rozkładają ręce i demony, które ich prowadzą nie są wstanie nic zrobić. Czy to nie dziwne.

Prosto i logiczne to czemu tak wcześniej się nie stało ? Każda nawet miej rozgrarnieta osoba wie, że w oświeconych czasach nie żyjemy.

Świat nie istnieje bez dobrych ludzi!
https://youtu.be/xQGwg92Wmg0

Portret użytkownika sebi

Feng uważa, że piąta siła

Feng uważa, że piąta siła natury, wspólnie z elektromagnetyzmem, oddziaływaniem silnym oraz słabym, mogą przejawiać istnienie jednej, bardziej fundamentalnej siły. Być może istnieje oddzielny, ciemny "sektor", który posiada własną materię oraz siły i oddziałuje z naszym poprzez ukryte, ale fundamentalne oddziaływania.

Interesujące DOBRI I . , zło ... .

Portret użytkownika Mag Chaosu

Ta piąta siła natury to

Ta piąta siła natury to Magija - najpotężniejsza ze wszystkich sił. Bardzo mnie cieszy fak, że w końcu nauka zbliża się wielkimi krokami do zjednoczenia z Magią, coraz śmielej przestając zaprzeczać jej istnieniu.

Strony

Skomentuj