USA zarzuca Iranowi ukrywanie finansisty Al-Kaidy

Kategorie: 

USA oskarża Iran o ukrywanie słynnego finansisty Al-Kaidy, Ezedina Abdela Aziza Khalila. Co więcej, wyznaczono nagrodę za informacje, które doprowadziłyby do ujęcia Khalila - aż 10 milionów dolarów. Robert Hartung, wysokiej rangi urzędnik departamentu stanu USA ds. bezpieczeństwa powiedział, że Waszyngton po raz pierwszy oferuje tak wysoką nagrodę za osobę finansującą działania organizacji terrorystycznej. Eksperci twierdzą, że między Iranem a USA toczy się "zimna wojna".

 

Waszyngton twierdzi, że Khalil zajmuje się transferowaniem funduszy dla organizacji terrorystycznej i rekrutowanie dla niej ochotników na Bliskim Wschodzie. Finansista Al-Kaidy, znany również jako Jasin al-Suri, został w lipcu objęty sankcjami na wniosek amerykańskiego ministerstwa finansów jako "wysokiej klasy logistyk Al-Kaidy działający w Iranie i prowadzący stamtąd swą działalność w ramach porozumienia między Al-Kaidą a rządem w Teheranie".

 

Rzecznik MSZ Iranu Ramin Mehmanparast powiedział w oficjalnym oświadczeniu, że oskarżenia Waszyngtonu są bezpodstawne. Dodał również, że "powtarzając te oskarżenia, USA tworzą zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa".

 

Relacje Iran-USA znacznie się pogorszyły. Zaczęło się odkąd Biały Dom ogłosił, że Teheran próbował zorganizować zamach na ambasadora Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie a MAEA poinformowała o tym, że Iran pracuje nad bronią nuklearną. Według Stratforu, nie wiadomo czy te wszystkie informacje są prawdziwe, ale wygladają one na elementy psychologicznej presji, którą grupa krajów wywiera na Iran.

Po eksplozji w bazie Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Al-Gadir, w wyniku której zginął Hasan Tehrani-Mogaddam, pojawiły się spekulacje, że był to akt sabotażu. Wielu amerykańskich analityków proponuje przyjęcie zimnowojennej strategii wobec Iranu, jaką USA stosowały wobec Związku Radzieckiego, czyli politykę odstraszania i izolowania.

 

http://wyborcza.pl/1,91446,10870681,Teheran_zaprzecza__ze_w_Iranie_ukrywa_sie_slynny_finansista.html

http://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Wiadomosci/Teheran-nie-ukrywamy-skarbnika-Al-Kaidy/

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/teheran-zaprzecza-ze-w-iranie-ukrywa-sie-slynny-fi,1,4981799,wiadomosc.html

http://www.tvn24.pl/0,1729209,0,1,iran-zaprzecza-nie-ukrywamy-bankiera--al_kaidy,wiadomosc.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika alpen

Sami sobie te WTC wysadzili -

Sami sobie te WTC wysadzili - niech skończą z tą farsą.  1.Co wleciało w WTC nr7? = trzeci zawalony budynek?2.Co wleciało w Pentagon - samolot? No to na nagraniach jest co innego ... Totalna komedia.

Głosuj za
14
Portret użytkownika baca

rozumiem ze ten dobry

rozumiem ze ten dobry finansista nazywa sie Rotschild i jest wylacznym wlascicielem 80% Izraela i prawie polowy pieniedzy (podatek dochodowy + akcyzy) niewolnikow w europie i stanach

Głosuj za
14

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ