Rosja pracuje nad bombowcem, który będzie mógł przeprowadzać ataki nuklearne z przestrzeni kosmicznej

Kategorie: 

Źródło: US Government

Wyścig zbrojeń zaczyna wchodzić w zupełnie nową fazę - tym razem w grę wchodzi technologia kosmiczna i możliwość bombardowania dowolnego celu na Ziemi z bezpiecznej odległości. Rosja powiadomiła właśnie o postępach w budowie potężnego bombowca, który w razie konieczności będzie mógł opuścić ziemską atmosferę i zrzucić ładunki jądrowe z kosmosu.

 

Samolot ten będzie w pewnym sensie przypominać amerykański bezzałogowy wahadłowiec X-37B, którego misja jest objęta ścisłą tajemnicą. Rosja oskarżała Stany Zjednoczone o to, że maszyna ta jest częścią wyścigu zbrojeń który został przeniesiony w przestrzeń kosmiczną. Wygląda więc na to że Rosjanie nie chcą pozostać w tyle i również pracują nad możliwością przeprowadzania ataków z orbity okołoziemskiej.

Źródło: United States Air Force/Michael Stonecypher

Jednak przynajmniej oficjalnie wahadłowiec X-37B nie przenosi ze sobą żadnej broni. Tymczasem rosyjski bombowiec będzie mógł startować z normalnego lotniska i wykonywać typowe zadania, a gdy zajdzie taka potrzeba opuści ziemską atmosferę. Rosja powiadomiła wprost, że ich najnowszy bombowiec będzie przenosić pociski z głowicami jądrowymi i dotrze w dowolne miejsce na naszej planecie w ciągu dwóch godzin.

 

Samolot ten będzie mógł zatem przeprowadzić atak w bardzo krótkim czasie. Stany Zjednoczone mogą oburzać się że Rosja planuje naruszyć Traktat o Przestrzeni Kosmicznej - kraje które go podpisały zobowiązały się nie umieszczać broni nuklearnej na orbicie okołoziemskiej. Ewentualnie Amerykanie również wyposażą wahadłowiec X-37B w bombę nuklearną i będziemy świadkami wyścigu zbrojeń atomowych - tym razem w kosmosie.

Aleksiej Sołodownikow z Akademii Wojsk Rakietowych powiedział, że orbitalny bombowiec będzie gotowy do lotów już w 2020 roku. Pojawienie się nowej maszyny w rosyjskiej armii może zatem poważnie naruszyć układ sił i zapewni Rosji możliwość dokonania pierwszego uderzenia jądrowego.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj