Czy Morze Czerwone uratuje Morze Martwe?

Kategorie: 

Izrael, Jordania i Autonomia Palestyńska odłożyły na bok dzielące ich różnice, aby powstrzymać wysychanie Morza Martwego. Krytycy twierdzą, że ich pomysł z natury nie rozwiąże problemu i szkodzi środowisku, donosi The Guardian.

 

Morze Martwe, położone między Izraelem i Jordanią, bogate w sole i minerały, jest magnesem, przyciągającym turystów. Ci przybywają licznie, aby poczuć na przykład efekt gojenia ran za sprawą unikalnej wody. Jednak przez 40 lat powierzchnia słonego jeziora zmniejszyła się o 30 %, a poziom wody spadł o 25 metrów. Na brzegach pojawiło się sporo niewypełnionych wodą dziur i dołów.

 

Głównym powodem tych zmian jest nadmierne zużycie wody z rzeki Jordan (aż 90%!), która wpada do Morza Martwego, na potrzeby rolnictwa w Izraelu, Syrii i Jordanii. Dużą rolę odgrywa także handel i produkcja na skalę przemysłową minerałów z Morza Martwego. W południowej części jeziora występują mineralogiczne rośliny wytwarzające węglany potasu i brom.

 

Proces wysychania Morza Martwego przebiega bardzo szybko. Rocznie ubywa jeden metr wody. W tym tempie w 2050 roku o akwenie tym będzie sobie można poczytać jedynie w książkach. Aby uniknąć katastrofy ekologicznej i ochrony branży turystycznej przed zagrożeniem, Izrael, Jordania i Autonomia Palestyńska opracowały wspólnie projekt, w ramach którego Morze Martwe zostanie zasilone 100 mln metrów sześciennych wody rocznie z Morza Czerwonego.

 

Morze Czerwone ma uratować Morze Martwe od wyginięcia. W tym celu planuje się budowę 180 - kilometrowego kanału. Umowa została podpisana w poniedziałek w siedzibie Banku Światowego w Waszyngtonie. Według wstępnych obliczeń, projekt będzie kosztować 250 - 400 mln dolarów.

„To historyczne porozumienie, realizujące marzenie sprzed wielu lat, które ma znaczenie dyplomatyczne, gospodarcze, środowiskowe i strategiczne" - powiedział izraelski minister Silvan Shalom, obecny na uroczystości podpisania umowy.

Ekolodzy nie podzielają jednak optymizmu polityków i krytykują projekt. Wyprowadzona z Morza Czerwonego woda będzie zawierać organizmy, które spowodują katastrofalne skutki w unikatowym akwenie Morza Martwego. Zdaniem ekspertów, eksperyment z mieszaniem wody z dwóch mórz doprowadzi do niepokojących zmian w ich składzie chemicznym, jak również spowoduje niekontrolowany wzrost  glonów i bakterii.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika marcin

byłem tam w tym roku morza

byłem tam w tym roku morza już nie ma są 2 jeziorka nic w nich nie zyje wiec żadne glony nie urosną a izraelowi lepiej wybudować kanał za kasę z banku swiatowego niz jak planowali nowy mur na byłym morzu by z Jordani nie przychodzili zamachowcy, turystów też tam nie ma morza ubyło a soli przybyło wiec kąpać można sie tylko w 3 miejscach a w pozostałych nawet do brzegu podejść nie można zakaz całkowity

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ