Brexit wywołuje finansowe trzęsienie ziemi?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dzień zaczął się ciekawie. Wstaję i oczom nie wierzę. Mimo, iż bardzo liczyłem na Brexit, to uważałem, że Brytyjczycy, których straszono wizją armageddonu zagłosują za pozostaniem w strukturach UE. Ostatecznie wyspiarze wykazali się rozsądkiem i jako pierwsi zdecydowali o ewakuowaniu się z tonącego okrętu, jakim jest niedemokratyczna oraz zbankrutowana Unia Europejska. Referendum, mimo, iż teoretycznie ogranicza się do Wielkiej Brytanii, zostanie zapamiętane jako dzień, w którym rozpadła się UE. Implikacji zarówno na poziomie geopolitycznym jak i finansowym jest co niemiara.

 

Geopolityka

Zacznijmy od tego, że Wielka Brytania nadal jest w UE. Wynik referendum jest oczywiście wiążący, ale póki co nikt nie przygotował procedur wyjścia ze struktur UE. Główne organy Unii na pewno będą utrudniały i opóźniały cały proces, aby zniechęcić kolejnych chętnych, jednak w tym momencie głównym rozgrywającym będzie Wielka Brytania, a nie Komisja czy Parlament Europejski.

 

Zakładając, że proces wyjścia przebiegnie w sposób kontrolowany, opuszczenie UE powinno zająć około roku.  W tym czasie Wielka Brytania przygotuje i podpisze umowy handlowe zarówno z krajami w ramach UE, jak i spoza niej. Absolutnie nie ma mowy o paraliżu handlowym. Członkostwo w UE nie zapewnia monopolu na handel, czego doskonałym przykładem jest Szwajcaria, która bez pośrednictwa krajów trzecich wypracowała doskonałe umowy handlowe.

 

Najważniejszy jest jednak fakt, że został ustanowiony precedens. Do UE można przystąpić, ale jeżeli obywatele danego kraju zdecydują o wyjściu ze struktur, to tak się docelowo stanie. Wielka Brytania rozpoczęła proces rozpadu Unii. Myślę, że w ciągu miesiąca pojawią się kolejne kraje, w których zacznie się poważna debata na temat opuszczenia UE. Wbrew pozorom nie będą to euro-bankruci, lecz kraje takie jak Dania, Austria, Luksemburg czy Finlandia. Czemu akurat one?

 

Kraje prowadzące rozsądną politykę fiskalną mają najwięcej do stracenia pozostając w ramach UE. Europejski Bank Centralny w każdym miesiącu zwiększa podaż waluty o 80 mld EUR, czyli szybciej niż FED w „szczytowej formie”. Robi to po to, aby skupić dług niewypłacalnych południowców. Efektem będzie oczywiście krach monetarny połączony z hiperinflacją, dotykający wszystkie kraje posługujące się wspólną walutą. Im szybciej poszczególne kraje ewakuują się z UE i strefy euro, tym większą mają szansę na uniknięcie przynajmniej części przykrych konsekwencji.

 

W mojej ocenie los Unii został dziś przesądzony. Pytanie tylko, czy czeka nas kontrolowane przejście do nowych struktur, czy będzie to nagły proces przypominający rozpad ZSRR?

 

Wbrew temu, co się obecnie twierdzi, uważam, że Wielka Brytania jest największym wygranym. Ma bowiem najwięcej czasu na przeprowadzenie reform ustawodawstwa oraz podpisanie nowych umów handlowych.

 

Kolejnymi wygranymi są Chiny i Rosja. Wobec rozpadu UE oba kraje zyskają na znaczeniu pod względem geopolitycznym. Co więcej, Wielka Brytania będąca poza strukturami UE, będzie w stanie wzmocnić wymianę handlową omijając sankcje na Rosję oraz zwiększyć współpracę z Chinami, blokowaną do tej pory przez Brukselę. Wielka Brytania zresztą od dwóch lat bardzo zacieśnia współpracę z Państwem Środka. Mimo protestów USA, jako pierwsza przyłączyła się do AIIB uzyskując status członka założyciela. Londyn także stał się głównym europejskim centrum wymiany juana.

 

Kolejnym wygranym będzie Turcja, której rola drastycznie wzrośnie na znaczeniu zarówno pod względem militarnym jak i ekonomicznym. Dezintegracja UE docelowo pogłębi także problemy, z którymi od dłuższego czasu boryka się NATO.


Finansowe trzęsienie ziemi 

Wyjście UK z Unii Europejskiej ma zasięg światowy i pod względem skali rażenia może być porównywalne z rozpadem Związku Radzieckiego. Rynki finansowe od dziś będą brały pod uwagę możliwość rozpadu całej UE ze wszystkimi tego konsekwencjami.


a) Osłabienie funta 

Mimo, że brytyjska waluta notuje historyczne minima, to nie uważam, aby miała jakąś wartość inwestycyjną. Funt jest jedną z wielu walut dewaluowanych na wyścigi. Ani bank centralny ani rząd nie dysponują rezerwami złota, dzięki którym można by przywrócić zaufanie do waluty. Co więcej, inwestorzy obawiają się, że brytyjskie banki napotkają na problemy związane z fazą transformacji. Innymi słowy poza niskim kursem nic nie przemawia za wzrostami funta. Nie miałem funta i nie mam zamiaru go kupować.


b) Osłabienie euro

Jeszcze do wczoraj mało kto brał na poważnie ryzyko rozpadu Unii Europejskiej oraz strefy euro. Wielka Brytania oczywiście nie posługiwała się wspólną walutą, ale skoro jeden kraj może opuścić Unię, to co stoi na przeszkodzie aby pojawili się kolejni chętni, tym razem kraje ze strefy euro.Euro zostało stracone, gdy w 2011 roku Draghi zdecydował się porzucić mit euro silnego jak marka niemiecka, aby dodrukiem ratować bankrutujących południowców. Ruchem tym kupiono czas, ale europejską walutę sprowadzono do poziomu walut śmieciowych, jak większość walut obecnie. Dziś poza masowym dodrukiem, mega bańką na obligacjach rządowych (40% ma ujemną rentowność) oraz niewydolnymi krajami PIIGS, realnym scenariuszem jest całkowita destrukcja wspólnej waluty.


c) Złoto oraz frank szwajcarski

Tradycyjnym beneficjentem zamieszania na rynkach finansowych jest złoto i frank szwajcarski, ciągle postrzegany jako oaza bezpieczeństwa. Frank po 4,15, to nie koniec. Złoto jest obecnie zaledwie 10% poniżej szczytów z 2011 roku. Ani jedno ani drugie nie pokazało jeszcze na co ich stać. Prawdziwy jednak rajd zobaczymy na spółkach wydobywających złoto i srebro.


d) Akcje

Panika na rynkach akcji jest czymś najzupełniej normalnym. Problemy na rynkach pogłębią jednak agencje ratingowe, które obniżą oceny kredytowe dla UK oraz wielu krajów w ramach UE.

 

Obecnie najsilniej spadają dwie grupy aktywów:

- Banki w Wielkiej Brytanii, gdyż inwestorzy obawiają się problemów transakcyjnych związanych z przygotowaniem nowych umów handlowych.

- Akcje w krajach najbardziej zagrożonych bankructwem, jak Hiszpania, Grecja czy Włochy. Przez ostanie kilka lat euro-bankruci kupowali czas dzięki dodrukowi z EBC. Skalę wypaczeń prezentowałem porównując rentowność obligacji Włoch oraz Portugalii do Singapuru. EBC skupując obligacje, na które nie było chętnych, odwlekał bankructwo. Od dziś jednak inwestorzy będą poważnie brali pod uwagę rozpad strefy euro oraz bankructwa na obligacjach przynajmniej kilku krajów.

 

Obecnie akcje w Hiszpanii są na atrakcyjnych poziomach. Jeżeli na fali transformacji ich ceny spadną o kolejne 40%, to będzie to niebywała okazja. W Polsce zresztą podobnie.


Sprawa Polska

Polska, mimo iż na tle wielu krajów UE radzi sobie całkiem nieźle, to w oczach inwestorów jesteśmy postrzegani jako rynek wysokiego ryzyka, z którego kapitał ucieka w popłochu, gdy tylko „coś się dzieje”. Tak też jest tym razem. Giełda spada, waluty drożeją itd.

 

Jeżeli okaże się, że referendum zapoczątkowało kaskadę wydarzeń podobną do 2008 roku, to polski złoty nadal będzie się osłabiał, najsilniej w stosunku do franka. W pewnym momencie Rada Polityki Pieniężnej, aby ratować sytuację może nie mieć wyjścia i podniesie stopy procentowe. Co ważne, nie mówię o ruchu rzędu 0,5 - 0,75%, lecz 5 - 6%, może więcej. Wszystko zależy od skali paniki. Dla wielu osób taki ruch jest czystą abstrakcją, ale przy wzroście stóp o 5% wyrównalibyśmy wyłącznie średnią za 15 lat. Dalszy wzrost kursu franka oraz podniesienie stóp procentowych w Polsce będzie miało bardzo negatywny wpływ na rynek nieruchomości.

 

Dużym problemem, o którym na razie się nie mówi, jest problem z pozyskaniem kapitału na rollowanie długu (emisja nowych obligacji, aby spłacić wcześniejsze zobowiązania). O ile na razie sytuacja jest w miarę stabilna, o tyle z każdym kwartałem rząd będzie musiał oferować wyższe odsetki od obligacji. Inaczej nie znajdą się chętni. Dla inwestujących w „bezpieczne” obligacje oznacza to pewną stratę.

 

Pewnym atutem Polski jest własna waluta. Mimo że inwestorzy boją się złotówki, to w dłuższej perspektywie jest ona chyba bezpieczniejsza od euro. Niemniej nie posiadam ani dużych ilości PLN ani EUR.


Podsumowanie

Dzisiejszy wynik referendum doprowadził do małego trzęsienia ziemi na rynkach finansowych i wydaje się, że chwilę ono potrwa. Inwestorzy zaczęli bowiem poważnie brać pod uwagę ryzyko rozpadu UE oraz strefy euro. O ile długoterminowo każdemu wyjdzie to na dobre, o tyle taki ruch oznacza najprawdopodobniej reset części długów denominowanych we wspólnej walucie.

 

Po jednej stronie jest dłużnik, ale po drugiej jest wierzyciel. Odpisy dla jednych oznaczają straty dla drugich. Kto ma dług, jak duży, kto go ubezpiecza, itd.? Pytań jest aż nad to. Niepewność z kolei rodzi strach, co widać doskonale po wynikach akcji.

 

Może się mylę, ale uważam, że Brexit nie zapadnie nam w pamięć jako kolejny Lehman. Przez kilka tygodni doświadczymy huśtawki na rynkach, po czym FED obniży stopy procentowe, zapowie, że bierze pod uwagę uruchomienie kolejnej rundy dodruku aby „zrobić porządek” po Brytyjczykach. Taki ruch uspokoi trochę sytuację i znowu kupimy trochę czasu. Przynajmniej do kolejnego … exitu.

 

Ja tymczasem siedzę spokojnie w metalach, walutach, surowcach, spółkach surowcowych oraz w akcjach rosyjskich. Dziś za to z satysfakcją pozbędę się opcji zyskujących na spadkach funta oraz giełdy brytyjskiej. Ci którzy uczestniczyli w weekendowych wykładach wiedzą o czym mówię :).


Trader21

Źródło: Independent Trader – Niezależny Portal Finansowy

http://independenttrader.pl/czemu-brexit-wywoluje-trzesienie-ziemi.html

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: Independent Trader
Portret użytkownika Independent Trader

Komentarze

Portret użytkownika ACHILES

W Przemyślu próbowano

W Przemyślu próbowano zakłócić upamiętnienie ukraińskich bohaterów wojennych

Grupa około 20 osób usiłowała zatrzymać w Przemyślu procesję grekokatolików i prawosławnych, którzy po żałobnym nabożeństwie w intencji ukraińskich bohaterów wojennych w katedrze archikatedralnej przechodzili na przemyski cmentarz wojenny.

czytaj więcej, na : http://wiadomosci.onet.pl/rzeszow/w-przemyslu-probowano-zaklocic-upamietnienie-ukrainskich-bohaterow-wojennych/rp2pr8

CZEŚĆ I CHWAŁA PRAWDZIWYM BOHATEROM !!!

i komentarz trafiony, jeden z wielu : 

~jaro7 : Kłamliwy artykuł,prawdziwy który umiesciłem kilka godzin wcześniej usunięto,Po pierwsze jest to przemarsz z flagami banderowskimi,dzisiaj w takiej barwy koszule był ubrany ten co szedl na przedzie i która patrioci polscy mu zdarli.Nie chodzi o żadnych "powstańców ukraińskich"(co za debi. to napisał ,tylko o bandytów z UPA).I jakim prawem mogiły bandytów sa legalnie,a no takim że zgode na to wydał zapewne prezydent Choma,ukrainiec który pieniądze polskiego podatnika przeznacza na gloryfikowanie banderowców.A Tyma lepiej niech sie zamknie ten kłamca i negocjanista Wołyński.UPAińcy zachowują sie coraz bezczelniej w Polsce za przyzwoleniem rządzących.

Portret użytkownika ACHILES

UNIA sobie poradzi i to jest

UNIA sobie poradzi i to jest tym co mówi powiedzenie : " co cię nie zabije, to cię wzmocni ". Maklera pójdzie w piz..u do odstawki, jako ślepy wasal szatański, co wpóścił tu hordy brodatych dzikusów, lecz i te dzikusy zostaną odesłani z BILETEM POWROTNYM TYLKO W JEDNĄ STRONĘ, a szatański pomiot zostanie pokonany w EUROPIE, niestety też i na szczytach niby Naszej władzy ( niestety, bo to Nas z pewnością zaboli ).

Dobrze się stało, że społeczeństwo wyspiarskie POWIEDZIAŁO NIE, dlatej całej EURO-SODOMY. 

Portret użytkownika Tiqsi.W

W tvn24 jakis film dzisijaj

W tvn24 jakis film dzisijaj puscili antyChinski,ze zjadaja psy itd.wiadomo,ze od dawno u nich to jest,zaczyna sie nagonka na Chiny:) o łamanie praw czlowieka itd.Widać,ze ten cały program Europa-Chiny nie na reke:USA;P pewnie gowno z tego bedzie a miała być szansa dla Polski.

Portret użytkownika Moriar

Imperialna Rosja to nie jest

Imperialna Rosja to nie jest dobrowolna federacja. To jest dziedzictwo carycy Katarzyny. Rosja nbie odda ni piędzi ziemi. Czeczeni próbowali i nie wyszli. Ukraina próbuje i ci? Niechby podskoczyła niby niepodległa Białoruś to co by było? Druga Ukraina. Dlatego to co zostało z imperium carów nie odejdzie dobrowolnie. Rosja jest imperium  nawet w mentalności jej obywateli. 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Idiotyzmy cię siętrzymają.

Idiotyzmy cię siętrzymają. Faktem jest, że obecne granice FR pokjrywają się z Niemką carycąKatarzyną, która wraz ze swoim niemieckim dworem po zamordowaniu rosyjskiego cara podbijała słowian i Azjatów.  Nie pisz mi głupot o Czeczeni, bo Czeczenią manipulowali pejsaci chazarzy. Wpisz w googloe Czeczeńskie miasta i zopbacz jak rozkwitła po wyrżnięciu żydowskich,syjonistycznych  warchołów. O Ukrainie tez mi njie pitolgłupot, bo banderowska część ukrainy była zamajdanowana przez Usrael i żydowskąPolskę. Gówno widac wiesz, bo ja wiem i pamietam negocjacje Putina z poszczególnymi  państwami byłego ZSRR. BYły dobrowolne i nie byłao żadnych militarnych nacisków ze strony Rosji, tylko wzajemne powiązania gospodarcze i militarne. O Białorusi tez nie pitol, bo Łukaszenko prowadzi daleko idącą politykę suwerenności zarówno gospodarczejk jak i militarnej. Nie siej TVN-owskiej propagandy.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Jeszcze raz powtórzę, bo

Jeszcze raz powtórzę, bo widzę, że nie do wszystkich to dociera. Odejście Anglii z UE jest konsekwentnym posunięciem NWo, mające osłabić UE a więc całą praktycznie Europę,która wygrała wyścig gospodarczy z USA. Plan Sorosa plegający na finansowaniu eksodusu arabów do europy jest kolejnym posunięciem NWO w tym samym celu.

 Dlaczego Merkel? Otóż ta locha ss-mańska, członek tajnych lóż masońskich ma za zadanie niedopuścić do połączenia Niemiec z Rosją, bo taki tandem stworzyłby super-państwo silniejsze zarówno od USA jak i od Chin.

Odejście Anglii z UE znacznie osłabi bowiem autorytet Niemiec w tej zbrodniczej organzacji i wyzwoli następne ruchy "wolnościowe" innych jej członków..

 W ten własnie sposób masoneria USA wprowadza swój plan zachowania hegemoni na świecie. Wkrótce rozprawi się z własnym społeczeństwem...

Portret użytkownika Akamai

Oczywiście, że referendum nie

Oczywiście, że referendum nie jest prawnie wiążące. Ale sądząc po reakcji Tuska, Schulza i innych Eurosodomitów Brexit był zaplanowany. 

Najwyraźniej " władcom świata " jest to na rękę. Inaczej sfałszowali by wyniki głosowania.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika Moriar

Jeszcze nic nie jest

Jeszcze nic nie jest przesądzone, jeszcze nic nie wiadomo. Nie cieszcie się z Brexitu bo Europa stanie się tylko półwyspem Azji. Oznacza to dla nas znowu poddaństwo wobec imperialnej Rosji. Nic nie będziemy znaczyć jako Europa a Polska stanie się zaściankiem. Jesteśmy skazani na Europę bez granic  ze wspólnym rynkiem i jedną walutą. Będą to "Stany Zjednoczone Europy" Chciałbym tego dożyć. Powinniśmy działać na rzecz zjednoczenia aby krzewić naszą słowiańską wizję Europy i wreszcie dać odpor zalewającemu nas wszechwładnemu, prostackiemu językowi angielskiemu. My mamy swój piękny, rozwinięty ze wszech miar język.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Dałeśpopis z tą "impoerialną

Dałeśpopis z tą "imperialną Rosją".. A gdzie to niby "imperium" się znajduje? FR to federacja dobrowolna. Nikt nikogo do jej przynależności nie podbijał manipulatorze... Imperium brytyjskie np ogniem i mieczem wycinał nipokorne narody całej planety by stworzyć imperium. Imperium rzymskie to samo, ZSRR to samo To samo USA powstało na wyrżniętej rasie Indian. Imperium watykańskie  inkwizycją i szerzeniem wiary mieczem i ogniem, trucizną i podstępem było utworzone.

Zanim będziesz plótł farmazony, zapoznaj sięz definicją Imperium malo myślący inaczej...

 

Portret użytkownika Mojeimię44

System monetarny to

System monetarny to spekulacyjna banka. Teraz zaluzmy, ze zlotowka w swoich strukturach ma zlote wlokna w wartosci adekwatnej do jej nominalu. Odpowiedzmy co sie by dzialo ze zlotowka w czasie takiego kryzysu jak wyjscie z Unii europejskiej WB? Skoro zloto zyskuje na wartosci to zlotowka wedrowala by w gore razem ze zlotem i nic by nie bylo w stanie jej zatrzymac. Obywatele ktorzy w zachodniej walucie brali kredyty mogli by je szybciej splacac a inwestorzy bez opamietania kupowali by zlotowke i inwestowali w polsce szukajac zabespieczenia na swoje fundusze. Tak to dziala. Wartosc zlotowki by przez to jeszcze bardziej przyspieszyla a my w 10 lat stalibysmy sie najbogatrzym krajem na swiecie. Analizowalem to setki razy i za kazdym razem jest ten sam wynik. Stalibysmy sie bogaci i samowystarczalni. To my rzadzili bysmy Europa. Jest to tak proste do zrobienia i tyle z tego korzysci. Tylko wlasnie zeby to zrobic potrzebny jest nowy ustroj. Najwazniejsze jest jednak pozbycie sie z naszego kraju masonow i syjonistow. Zmienic los naszego kraju to podstawa ustroju archekratycznego. Ustroj ten jest jednak dla wiekszosci zbyt futurystyczny zeby go wprowadzic. Wszystko sie zmieni jak ten caly syf kapitalistyczny pierdzielnie a ludzie zaczna szukac nowych ideologii.

Portret użytkownika ACHILES

Kupuję twój tok rozumowania,

Kupuję twój tok rozumowania, tylko, że nie mamy u siebie KOPALNI KRÓLA SALOMONA, by mieć to złoto, a złoto NASZE zdeponowane przed II wojną światową u brytoli, wsiąkło tam już chyba na ich wieczne go oddanie. Więc mogą być problemy z wdrożeniem twego szczytnego PLANU. Pozdrawiam.

Portret użytkownika Mojeimię44

 slyszales o przekrecie KGHiM

 slyszales o przekrecie KGHiM? Zarzad sprzedawal zachodnim inwestorom dzialki nalezace do tej spolki jako dzialki bogate w miedz. Co ciekawe sprzedawali te dzialki spolkom w ktorych sami naczelni dzialacze KGHiM mieli udzialy. chyba z 12- 8 miesiecy temu okazalo sie ze dzialki zostaly sprzedane jako bogate w miedz ale nikt nie policzyl zawartego w nich zlota. Niedawno wyszlo ze wlasnie wsrod tej miedzi sa bardzo bogate zyly zlota ktorych nikt nie liczyl sprzedajac te dzialki. Z wyliczen wynika, ze mamy najwiecej zlota w europie w tych dzialkach a cala ta sprzedaz byla manipulacja. CBA weszlo 6 miesiecy do KGHiM zbierac dokumentacje i dowody. Przekret jest tak ogromny, ze samo dochodzenie ma trwac 2-3 lata. Narazie wyniki sa utajniane z wiadomych przyczyn ale jak poszukasz w necie to znajdziesz informacje ze to co pisze to prawda. Tu jest zloto na te banknoty. 1- zloty powinien sie rownac jednem zlotemu czyli 1 gold. A waga tego zlota powinna byc adekwatna do wartosci zlota w dniu wymiany pieniedzy na te z wloknami zlotymi. Zreszta ile zlota moze miec nominal 10 zl w sobie? Niewiele ale wystarczajaco na to by zlotowka nie ulegala manipulacjom i spekulacjom zwlaszcza w takich czasach jak gdzis gdzie nie ma gospodarczych przeslanek na to by jej wartosc spadala.

Strony

Skomentuj