Kometa Lovejoy(C/2011 W3) zmierza w kierunku Słońca

Kategorie: 

Kometa o średnicy 200 metrów jest na kursie kolizyjnym z naszym Słońcem. Zostanie unicestwiona w spektakularnym show, do którego powinno dojść między 15 a 16 grudnia.

 

Kometa Lovejoy (C/2011 W3) może się stać tak jasnym obiektem nocnego nieba, jakim jest Jowisz lub Wenus. Sam moment spalenia pozostanie jednak niewidoczny z Ziemi. Jednak będą go obserwować wszystkie solarne obserwatoria znajdujące się w kosmosie.

Już 11 grudnia kometa pojawiła się w zasięgu wzroku satelity STEREO-B. W ciągu 16 godzin jasność obiektu zwiększyła się z magnitudy +7,5 do około +6. Jasność powinna jeszcze wzrosnąć aż obiekt dotrze na odległość około 140 000 km i w tak bliskiej odległości ciepło Słońca z pewnością odparuje lodowego intruza tworząc chmurę oparów i pyłu kometarnego, który może odbijać sporo światła słonecznego.

 

W przypadku tego dodatkowego pokazu szczególnie dobry widok będzie z pokładu Solar and Heliospheric Observatory (SOHO).

 

Kometa C/2011 W3 została odkryta dopiero 2 grudnia tego roku. Dokonał tego astronom amator z Australii, Terry Lovejoy. Kometa jest wyjątkowo dużym fragmentem tak zwanej grupy Kreutza, czyli pozostałości po rozpadzie bardzo dużej komety, do którego doszło prawdopodobnie około 1106 roku.

 

Komety będące pozostałością tego lodowego giganta wpadają w Słońce, co kilka tygodni, ale zwykle są to małe fragmenty, nie większe niż 10 metrów. Kometa Lovejoy jest, więc co najmniej 20 razy większa niż zwykle.

 

Kometa wejdzie w zasięg LASCO C3 już dzisiaj 14 grudnia i powinna być widoczna w samym dolnym lewym brzegu pola widzenia. Przewiduje się jasność około magnitudy 5 lub 6. Ponieważ LASCO korzysta ze starej technologii komputerowej z lat 80tych nie da się zwiększyć ilość robionych zdjęć ponad 5 na godzinę.

 

Źródłohttp://www.youtube.com/user/Skyywatcher88

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Skoti

Nikt mi nie bedzie wciskal ze

Nikt mi nie bedzie wciskal ze 200 metrow ziarenko uroslo do 4 srednic slonca zobaczcie sobie na soho ktore po 7 godz przerwy znow laskawie upublicznilo zdjecia...Kombinuja cos strasznie od ok. pol roku ,- przerwy w zdjeciach(kiedyś nie zdazaly sie prawie wcale a teraz zdjecia 5 na dzień , Helioviewer mozna bylo odswiezac co 1 min teraz z dniowym opoznieniem, a najgorsze ze od czasu pojawienia sie sferycznych obiektow wokol slonca drastycznie zmniejszono rozdzielczosc zdjec na Stereo...

Portret użytkownika Danuta Ignatiuk

Z pewnością nikt nie

Z pewnością nikt nie zauważył,że już nadlatuje groźna kometa Kopffa!Wystarczy wspomnieć lata jej powrotów i zobaczyć jakie dramatyczne wydarzenia dla świata przyniosła wcześniej,kiedy powracała.historia,która sie dokonała,nie kłamie. 

Portret użytkownika Lem Jaskiniowy

ten obiekt przed, czy po, to

ten obiekt przed, czy po, to niekoniecznie ufo.
wiele obiektów porusza się w towarzystwie swoich trojańczyków.
odległość takiego trojańczyka powinna zmniejszać się wraz ze zmniejszaniem odległości słońce-obiekt.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem