Amerykańska armia chce wyposażyć śmigłowce w broń laserową

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Adam Hopkinson/CC BY-SA 2.0

Stany Zjednoczone powoli przygotowują się na rewolucję jeśli chodzi o sposób prowadzenia wojen. W niedalekiej przyszłości prawdopodobnie wszystkie rodzaje sił zbrojnych - powietrzne, lądowe i morskie - zostaną wyposażone w potężne, zminiaturyzowane systemy laserowe. Nowa technologia posiada istotne zalety (tak jak i wady) i ma w przyszłości zastąpić rakiety.

 

USA przeprowadzały już szereg testów z udziałem nowoczesnej broni laserowej. Montowano już je na pokładzie statków, pojazdów lądowych oraz dronów. W nadchodzącym okresie letnim ta futurystyczna broń zostanie umieszczona na śmigłowcu. Powszechnie uważa się, że lasery to bardzo skuteczna i precyzyjna broń, a co najważniejsze - nie jest kosztowna.

 

Za każdym razem powtarza się że wyprodukowanie jednej rakiety pochłania setki tysięcy dolarów i co oczywiste, można z niej skorzystać tylko raz. Zbudowanie działa laserowego również ma swoją cenę, ale można z niego korzystać do woli - jeden "strzał" kosztuje tylko 1 dolara. Przykładowe wykorzystanie czterech bomb do zniszczenia czterech ciężarówek pochłonie około milion dolarów. Stosowanie laserów będzie więc zdecydowanie bardziej opłacalne.

 

Jednak wdrożenie tej technologii w życie uniemożliwia fakt, iż broń laserowa nie będzie funkcjonowała w pewnych warunkach środowiskowych. Wymieńmy na przykład mgłę, opady deszczu bądź zanieczyszczone powietrze. Takie działo nie będzie mogło operować przede wszystkim na pustyni. Miną jeszcze lata zanim USA będą korzystać z laserów podczas działań zbrojnych ale warto dodać, że Izrael jako jedyne państwo na świecie jest już w posiadaniu funkcjonalnej laserowej tarczy antyrakietowej. Tzw. Żelazny Promień potrafi zniszczyć rakiety krótkiego zasięgu oraz moździerze w kilka sekund i współpracuje z pozostałymi systemami antyrakietowymi.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj