Chińska fabryka zastąpiła 60 tysięcy pracowników robotami

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Największy na świecie producent elektroniki i komponentów komputerowych, firma Foxconn, postanowiła wykorzystać roboty do pracy. Tylko w jednej fabryce zwolniono ponad połowę ludzkich pracowników i zastąpiono ich maszynami.

 

Chiny od dłuższego czasu zaczynają interesować się automatyzacją produkcji. Tamtejsze społeczeństwo starzeje się, brakuje rąk do pracy a tania siła robocza przestała być już taka tania. Chiny mają więc zamiar wykorzystać roboty do pracy w fabrykach co spowoduje, że z czasem rozwiązany zostanie problem niedoboru pracowników, ale powstanie kolejny - jest nim bezrobocie.

 

W chińskiej fabryce w regionie Kunshan w prowincji Jiangsu radykalnie zmniejszono liczbę ludzkich pracowników ze 110 tysięcy do 50 tysięcy a na wolnych stanowiskach pojawiły się roboty. Wspomniana na początku firma Foxconn chce w większym stopniu polegać na maszynach, które mogą wykonywać między innymi powtarzające się czynności.

 

Uważa się jednak, że pozostałe korporacje mogą pójść dokładnie w tym samym kierunku. Kraj zaczyna przeznaczać setki milionów dolarów na robotyzację miejsc pracy. Przewidywania analityków, dotyczące fali bezrobocia, wkrótce mogą obejmować nie tylko Stany Zjednoczone, Japonię, Australię i Europę, ale także Chiny.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika MiamiVibe

Co do naszego położenia, jest

Co do naszego położenia, jest ono że tak powiem przesrane Smile Z niewolników, którymi teraz jesteśmy staniemy się zbędnymi, przeznaczonymi do szybkiej eksterminacji kawałkami mięsa, tak jak nas widzą elity... a uczynią to przez maszyny. Angelus Maximus pisał, że w takim przypadku potrzebny jest bezwarunkowy dochód, który jest obowiązkiem uprzemysłowionego świata wobec jednostki ludzkiej, gdy zastąpią go maszyny, ale czy ja wiem czy to rozwiąże problem.

Portret użytkownika ktoś_bliżej_nieokreślony

Z pokolenia na pokolenie

Z pokolenia na pokolenie wyuczyliśmy się niewolnictwa tak bardzo, że teraz nie potrafimy powiedzieć: "Dość", uważając się przy tym za wolnych ludzi. Tym bardziej, że ludzkość jest typem "mieć" niż "być", więc pokazujemy światu co mamy, a nie to kim jesteśmy. Między innymi, dlatego środki płatnicze, począwszy od muszelek aż do tego, co sami znamy, mają taki udział w naszym życiu, choć nie powinny.

 

Co do BDP to jest to dobry pomysł, ale uważam go za przejściowy, ponieważ jestem zwolennikiem zlikwidowania wszystkich rodzajów form płatniczych. Jestem zdania, że jak przetrwamy próbę cofnięcia naszej cywilizacji spowrotem do średniowiecza, co właśnie obecnie się dzieje, to mamy szansę wyrosnąć na społeczeństwo bez pieniędzy.

Tylko ludzie muszą zrozumieć, że towary z powietrza się nie biorą i czy będzie BDP czy nie, pewne rodzaje prac i usług będą potrzebować także pracy rąk i mózgu ludzi, nie tylko robotów. Poza tym, biorąc pod uwagę czarny scenariusz BDP, nie mam zamiaru potykać się o leżących pijaków lub ćpunów, którzy przepier..lili swoje BDP na używki, a to już jest naprawdę bardzo skrajny pesymizm z mojej strony.

Przeszłość paskudna, Przyszłość nie lepsza, a Teraźniejszości nigdy nie ma.

Strony

Skomentuj