Smartfony między innymi z Androidem zawierają szpiegowską aplikację

Kategorie: 

Nie dalej jak wczoraj informowaliśmy, że z ostatnich przecieków Wikileaks wyłania się prawda o orwellowskim świecie, w którym żyjemy. Dzisiaj warto rozwinąć temat opowiadając o oprogramowaniu Carrier IQ wykorzystywanym w milionach smartfonów na całym świecie.

 

Nieżyjący już Steve Jobs, gdy o szpiegowskie inklinacje oskarżano iPhona od razu wytknął konkurencji używanie oprogramowania IQRD pochodzącej z Carrier IQ. System powstał rzekomo w celu logowania pewnych parametrów obsługowych telefonów celem agregacji danych i dostarczenia producentom cennych informacji wskazujących kierunki rozwoju sieci i samych smartfonów.

 

Jak się okazuje od teorii do praktyki bywa daleka droga i w tym wypadku okazało się, że loguje się znacznie więcej niż tylko parametry typu Rx Tx i inne typowe dla GSM a również SMSy, emaile i inne typy aktywności włącznie z przesyłaniem tego typu danych na serwery tajemniczej firmy Carrier IQ.

 

W przypadku firm telekomunikacyjnych to bardzo typowe, że w branży tej pojawiają się służby specjalne. Tajemnicą poliszynela pozostają związki izraelskich firm z tej branży a MOSADem. Trudno się zatem dziwić, że CIA zakłada firmy tego typu lub sprawuje jakąś kontrole nad podobnymi korporacjami. NIe inaczej jest w Polsce z pozostającą pod wpływem polskiego wojska firmą DGT produkującą zaawansowany sprzęt telekomunikacyjny.

 

Wysyłka danych wrażliwych na serwery w USA to nie jest przypadek. Jakkolwiek możemy mieć wiele wątpliwości w zdolności naszego rządu, co do skutecznego podsłuchiwania obywateli to, jeśli nasi władcy zaczną współpracować w tej materii z Amerykanami, mówiąc kolokwialnie mamy przerąbane. Całą sprawe nagłośnił niezależny badacz zabezpieczeń, Trevor Eckhart. Aktualnie firma Carrier IQ grozi mu pozwem wtej sprawie. Według jego słów oprogramowanie jest w Nokiach, HTC i innych smartfonach.

 

Poniższe wideo przedstawia wypowiedź Prezesa firmy Carrier IQ, Larrego Lenharta. Przedstawia on firmę jako zorientowaną na pozyskiwanie danych potrzebnych w ulepszaniu rozwiązań.

Co zatem robić? Nic, używać smartfonów wiedząc o tym i godząc się na bycie podsłuchiwanym lub przerzucić się na modele telefonów z końca lat 90tych, które mogą być niekompatybilne z systemami szpiegowskimi tej klasy. Można też zmienić styl życia na taki jaki był normalny w latach 80tych i pierwszej połowy lat 90tych, nie każdy musi mieć telefon komórkowy a świat bez tych urządzeń i bez internetu też sprawiał wiele radości.

 

 

Źródłohttp://www.chip.pl/news/bezpieczenstwo/monitorowanie-i-szyfrowanie-danych/2011/12/smartfony-blackberry-i-z-systemem-android-oskarzone-o-szpiegowanie-uzytkownikow

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika lupus

Ktoś pisze o znamieniu

Ktoś pisze o znamieniu bestii, o jej liczbie, - a co powiecie o numerze Pesel, który kazdy ma, a bez niego nic się nie kupi, nic się nie sprzeda i dostajemy go od urodzenia?- Niezłe znamię

Portret użytkownika maxandy

Spróbuj założyć konto bankowe

Spróbuj założyć konto bankowe bez podawania numeru PESEL...A bez konta nie ma karty bankowej. Niedługo bedzie tylko obrót bezgotówkowy niby po to aby ściagać podatki z tzw. "szarej" strefy. I  co wtedy zrobisz bez numru PESEL ? Nic nie sprzedasz i ...nie kupisz.

Portret użytkownika Gość

Fragment z oficjalnego

Fragment z oficjalnego raportu Kaspersky Lab na ten temat: "Wyniki jednego z badań (opublikowanego przez Trevora Eckharta) wskazują, że Carrier IQ posiada wgląd w praktycznie wszystko, co użytkownik robi na swoim urządzeniu - od wciskanych klawiszy, po nazwy użytkowników i hasła przesyłane za pośrednictwem szyfrowanych połączeń SSL (aczkolwiek przed ich zaszyfrowaniem). Mimo że nowe badanie wykazało, że w rzeczywistości żadne z tych danych osobistych nie sąprzechwytywane, ciągle mamy do czynienia z dużym prawdopodobieństwem nadużyć.Oburzenie klientów jest zrozumiałe. Nie chcielibyśmy przecież, by ktoś czytał naszeSMS-y lub e-maile czy posiadał informacje o tym, czego szukamy w internecie. Problemten jest jeszcze bardziej istotny dla firm, których pracownicy mogą przechowywaćw smartfonach dane związane z biznesem.Trzeba pamiętać, że oprogramowanie Carrier IQ – jak każde inne – może zostać zaatakowane przez cyberprzestępców. Z doświadczenia analityków wynika, że nie istnieją aplikacje, które nie posiadałaby żadnej wady. A zatem istnieje możliwość, że Carrier IQ zostanie zhakowany i ktoś przechwyci dane, do których to oprogramowanie ma dostęp." Jak zwykle mit nieco różni się od rzeczywistości.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Używasz Adblock? Blokujesz reklamy, ale podoba ci się to co tu czytasz? Wpłać cegiełkę na utrzymanie portalu, albo odblokuj reklamy na ZnZ