Naukowcy odkryli jak stworzyć baterię która przetrwa 200 tysięcy cykli ładowania

Kategorie: 

Źródło: Steve Zylius/University of California, Irvine

Dzisiejsze baterie litowo-jonowe mają to do siebie, że po krótkim czasie użytkowania nadają się na śmietnik. Wystarczy kilka tysięcy cykli ładowania i już musimy zaopatrzeć się w nową. Jednak najnowsze osiągnięcie naukowców z Uniwersytetu w Irvine w Kalifornii może rozwiązać ten problem raz na zawsze.

 

Zespół badawczy stworzył rewolucyjną baterię, która potrafi przetrwać aż 200 tysięcy cykli ładowania, po czym traci tylko 5% pojemności. Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, ale żeby było jeszcze ciekawiej, nawet sami odkrywcy są tym faktem mocno zaskoczeni.

Źródło: Rajen Dutta/University of California, Irvine

Naukowcy od dawna próbowali zastąpić łatwopalny i wrażliwy na zmiany temperatury lit złotymi nanodrucikami. Niestety ten drugi materiał również nie jest idealny - ze względu na rdzewienie, baterie oparte o nanorurki mogą przetrwać tylko kilka tysięcy cykli.

 

Dlatego specjaliści z Uniwersytetu w Irvine w Kalifornii pokryli nanorurki tlenkiem manganu i nałożyli warstwę żelu elektrolitowego. Połączenie to stworzyło swego rodzaju ochronę przed rdzewieniem. To właśnie dzięki temu bateria w takim stanie może przetrwać aż 200 tysięcy cykli ładowania, a być może jeszcze więcej.

 

Jeśli akumulatory tego typu mają kiedykolwiek znaleźć się w naszych urządzeniach, złoto należałoby zastąpić innym metalem gdyż ich produkcja byłaby bardzo droga. Naukowcy chcą również przeprowadzić odpowiednie badania aby zrozumieć jak dokładnie działa ich system. Niestety raz na jakiś czas słyszymy o nowych, wręcz rewolucyjnych bateriach które mogą odmienić nasz świat, ale każdy taki projekt po prostu znika bez dalszych wieści a akumulatorów jak nie było tak nadal ich nie ma.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika metafizyk deterministyczny

Ludzie zamiast myśleć to

Ludzie zamiast myśleć to tracą czas na modlitwy w kościele. Nic z tego nie ma, a kraj cofa się. Może to jest własnie kara boska, bo przecież to czcze modlenie się, jest wbrew przykazaniom Boga, aby nie wzywać go nadaremno i nie kłaniać się rzeźbom ani obrazom za co grozi kara do 3 pokolenia, a nawet za zabójstwo Bóg nie wyznacza kary, a za występek wobec niego samego karze tak surowo. Coś w tym musi być. Kościół Rzymsko Katolicki stworzył sobei kult różnych świętych i róznego rodzaju boskości we własnym interesie ciągnąc wiernych na zgubę, ukrywając szczególny sens 1 i 2 przykazania. KRK zawsze cofał ludzkość w rozwoju i chyba z tego powodu mamy to co mamy. Zamiast baterii, mamy kult maryjny i świętych. Jest w tym głęboki determinizm. Wierni oczekują cudów i czekają na cud, tracąc czas na czcze modlitwy, których Bóg zakazał, tym samym stają się bezwolnymi niewolnikami, poczynając od korporacji jak mafia paliwowa, po własną beznadziejność i bezmyślność. 

Portret użytkownika milache

No to Cię kolego poniosło...

No to Cię kolego poniosło... Śmierdz mi to sektą. Człowieku, obudź się bo ktoś Ci zrobił pranie mózgu. Proponuje, abyś dobrze przestudiował nauki Jezusa, niewyobrażalna mądrość.Co do modliwty, Ojcze Nasz... , którą otrzymaliśmy przez Syna Bożego ma już ponad 2000 lat i wierz mi wielu pokoleniom pomogła w drodze do zbawienia. Sekwencja słow modlitwy jest tak inteligentnie ułożona, że powtarzając ją szczerze w głębi duszy i odrobiną wiary, doprowadza do niesamowitego stanu ducha - to tak naukowo. Żadna cud bateryjka, czy napęd fuzyjny lub teleportacja nie sprawi, że będziesz szczęściwy. A tak wogle to rozglądnij się w swoim otoczeniu, czy nie ma jakieś osoby, która jest zbyt mocno życzliwa i dobra, tak wyczajam sekciarzy. Do tego jeszcze feromony jak czuje, to już jestem pewien.

Głosuj za
3
Portret użytkownika Piast Kołodziej 4

Modlitwa "ojcze Nasz" jest

Modlitwa "ojcze Nasz" jest kopią modlitwy Echnatona czyli tzw. „modlitwę ślepca..."Ojcze nasz nieosiągalny naszą wiedzą, ale istniejący, niech się święci imię Twoje, niech przyjdzie twoje prawo , dające światło światu gwiazd i naszemu życiu. Tego dnia ty nakarm nas chlebem i wybacz nam śmiertelne długi jak i my wybaczamy je przed niebem, ale nas chroń od pokusy i zła"...a więc ma ponad 3.000 lat i pochodzi od Egipcjan (jak i nauki Pana Jezusa), a nie od żydów... 

Strony

Skomentuj